NFI Midas podał dziś, iż podpisał list intencyjny z chińskim dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego Huawei ws. budowy ogólnopolskiej sieci LTE i jej finansowania.

W liście Huawei zobowiązał się pomóc NFI Midas w zdobyciu kredytu kupieckiego (vendor financing), za pomocą którego NFI chce sfinansować projekt, którego wartość oszacowano na 235-300 mln euro. Takie finansowanie kontraktu z Huawei od China Development Bank uzyskał kilka lat P4, operator sieci Play.

Jak podał w komunikacie fundusz „strony Listu Intencyjnego wstępnie oszacowały, że w ramach formuły vendor financing mogłoby być pokryte ok. 85 proc. wartości projektu”.

NFI Midas jest właścicielem spółek Mobyland i CenterNet, posiadających częstotliwości radiowe z zakresu 1800 MHz. W tym roku przejmie też Aero 2, które dysponuje pasmem 900 MHz i 2500/2600 MHz. Na bazie tych zasobów fundusz buduje sieć mobilnej transmisji danych, którą udostępnia w modelu hurtowym partnerom. Do tej pory jedynym klientem giełdowej grupy był Cyfrowy Polsat. Dołączy do niego także Polkomtel, którego Zygmunt Solorz-Żak przejmie formalnie do połowy listopada. Operator sieci Plus obecnie korzysta z usług grupy Midasa w prowadzonych testach LTE.