BEREC: 8-10 euro za miedzianą linię nie na sztywno w całej Europie

Publikacja: 27.03.2013 15:08

BEREC, organizacja europejskich urzędów regulujących krajowe rynki telekomunikacyjne, opublikowała swoją opinię do projektu rekomendacji Komisji Europejskiej na temat niedyskryminacyjnego i kosztowo zorientowanego dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej operatorów zasiedziałych (ang. Commission draft Recommendation on non-discrimination and costing methodologies).

– BEREC byłby zadowolony, gdyby w końcowym tekście rekomendacji Komisja stwierdziła wprost, że zakres cenowy 8-10 euro nie jest obligatoryjny, i że ceny spoza tego zakresu mogą być zaakceptowane  – pisze BEREC w swojej opinii. Organizacja zwraca uwagę, że przyjęta metodologia ustalania cen produktów hurtowych musi być adekwatna do sytuacji na danym rynku. Z tego samego powodu BEREC wnosi, aby w rekomendacji Komisja nie wskazywała architektury sieci FTTC, jako bazowej dla metodologii kosztowej, a określiła ją w sposób neutralny. I nie szczegółowo, ale wskazując kilka pryncypiów: m.in. długoterminową stabilność cen w kontekście potrzeby stymulacji inwestycji w sieci NGA, określenie bazy do ustalenia cen produktów hurtowych w sieci NGA, czy właściwe zaprognozowania spadku liczby linii miedzianych w ramach migracji rynku do usług NGA.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska