Przegląd prasy – poniedziałek 4 marca

Publikacja: 04.03.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Rząd uruchamia antykryzysową kroplówkę dla firm

Grzegorz Osiecki

Program gwarancji kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw ruszy od połowy marca, dziś podpisywane są umowy w tej sprawie. Linia gwarancyjna ma być obok programu Inwestycje Polskie filarem działań osłonowych przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Inwestycje Polskie będą wsparciem dla dużych firm, gwarancje de minimis – dla małych i średnich. – Celem programu jest zatrzymanie negatywnych tendencji w kredytowaniu małych i średnich firm, bo ich możliwości finansowe w związku ze spowolnieniem gospodarczym słabną – mówi Jacek Barylski, dyrektor departamentu poręczeń i gwarancji Ministerstwa Finansów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=441988 (dostęp prawny)

Będą ulgi podatkowe na badania i rozwój

Paulina Bąk

Przedsiębiorca każdą wydaną na takie inwestycje złotówkę zamortyzuje i dodatkowo pomniejszy podatek o 26 proc. kosztów. Propozycja Ministerstwa Gospodarki w praktyce oznacza, że jeżeli przedsiębiorca wydał na badania 1 mln zł, to będzie mógł ten wydatek nie tylko w całości ująć w kosztach podatkowych (pomniejszając tym samym o 1 mln zł podstawę opodatkowania), ale dodatkowo będzie mógł pomniejszyć należny podatek o 260 tys.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=441941 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

TP: Efekt kilku informacji

Urszula Zielińska

7,27 zł płacono w piątek za akcję Telekomunikacji Polskiej, właściciela sieci komórkowej Orange, po 6,9-proc. wzroście kursu. Analitycy szukali wyjaśnienia dla zainteresowania akcjami w splocie kilku informacji, które trafiły na rynek przed piątkową sesją. Osobno żadna z nich, zdaniem specjalistów, nie była uzasadnieniem dla takiej zwyżki. Po pierwsze, dzień wcześniej TP poinformowała, że FT?zapewni jej tanie finansowanie. – Nie wierzę w altruizm France Telecom. Poza tym prawo podatkowe nie pozwoli zagranicznej firmie dzielić się z TP swoim tanim finansowaniem – uważa Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/742937_TP:_Efekt_kilku_informacji.html (dostęp płatny)

Krzysztof Bocian oraz Jacek Murawski zostali wybrani na wiceprezesów PGNiG

TRF

W ostanią środę rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podjęła uchwałę o powołaniu Krzysztofa Bociana na stanowisko wiceprezesa ds. poszukiwań i wydobycia oraz Jacka Murawskiego na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych. Murawski był ostatnio prezesem Wirtualnej Polski i partnerem MCI Management. Wcześniej pełnił kierownicze stanowiska m.in. w Polskich Książkach Telefonicznych, Polkomtelu, Tchibo Warszawa i PTK Centertel.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/742942_Krzysztof_Bocian_oraz_Jacek_Murawski_zostali_wybrani_na_wiceprezesow_PGNiG.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Netia wróciła do łask

Michał Błasiński

Pogorszenie perspektyw biznesowych oraz obniżenie spodziewanej dywidendy przez TPSA (z 1,5 do 0,5 zł) odbiło się rykoszetem na notowaniach mniejszych spółek z branży telekomunikacyjnej. Wyprzedaż nie ominęła także Netii: w połowie lutego kurs spadł do najniższego poziomu od 4 lat. Już wtedy na łamach „PB” Konrad Księżopolski z BM BESI sugerował, że głęboka przecena jest nieuzasadniona i stwarza okazję do zarobku. Czas pokazał, że analityk miał rację. Notowania zawróciły na północ i w ciągu kilkunastu sesji zyskały 18 proc. W ubiegłym tygodniu telekom zebrał serię pozytywnych rekomendacji. Aż czterech analityków wystawiło zalecenie kupna papierów. Uśredniona wycena wynosi 5,21 zł (przy widełkach 5-5,4zł), czyli daje szansę na 14-procentową zwyżkę kursu. Autor najnowszego raportu Dominik Niszcz z DM Raiffeisen podniósł rekomendację z „trzymaj” do „kupuj”.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=142584# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Można chłodniej spojrzeć na telekomy

Tomasz Świderek

Mocno zakotłowało się w ostatnich tygodniach wokół dwóch największych spółek telekomunikacyjnych notowanych na warszawskiej giełdzie. Po kilkunastu dniach kurz zaczął opadać i chłodniejsze oceny zastąpiły królujące wśród inwestorów przez jakiś czas emocje. Efekty było widać w ostatnim tygodniu. Od 21 lutego do 1 marca akcje Netii zdrożały o 18 proc. Kurs z nawiązką odrobił straty, które poniósł – niejako rykoszetem – po tym jak Telekomunikacja Polska 12 lutego opublikowała swój nienapawający optymizmem raport za 2012 rok.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1181949-Mozna-chlodniej-spojrzec-na-telekomy.html (dostęp płatny)

Polacy wolą pliki od abonamentu

Magdalena Lemańska

Choć wpływy ze sprzedaży muzyki na nośnikach na świecie maleją, to cyfrowa muzyka i prawa do wykonywania piosenek mają się tak dobrze, że wpływy z ich sprzedaży nadrabiają te spadki. Internauci w naszym kraju słuchają muzyki w sieci. Niechętnie jednak za nią płacą. A jeśli już, to wolą kupić plik niż subskrypcję w muzycznym portalu. Słuchanie muzyki w Internecie jest już wśród internautów normą, bo w ten sposób słucha jej prawie 80 proc. z nich – wynika z badania, jakie dom mediowy OMD przeprowadził dla „Rz”. – Respondenci z ochotą oglądają wideo i słuchają muzyki w Internecie, jednak aż 57 proc. z nich nie chce płacić za te multimedia. Tylko 28 proc. osób kiedykolwiek dokonało opłaty za muzykę lub wideo. Dobrą wiadomością jest, że nadal istnieje spora grupa internautów (15 proc.) skłonna zapłacić za multimedia w zamian za brak dokuczliwych reklam, mimo że do tej pory tego nie robiła – podaje OMD.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1181931-Polacy-wola-pliki-od-abonamentu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Rząd uruchamia antykryzysową kroplówkę dla firm

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą