Przegląd prasy – środa 4 sierpnia

Publikacja: 04.08.2010 08:32

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Za reemisję programów trzeba płacić[/b]

Marta Pionkowska

Komisja Prawa Autorskiego nie zajmuje się roszczeniami z tytułu bezumownej reemisji programów telewizyjnych przez kablówki. Zarządzający prawami autorskimi może od razu wystąpić ze swoimi żądaniami do sądu. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wystąpiło do sądu przeciwko Anecie P. i innym, którzy są operatorami sieci kablowej, o zapłatę solidarnie 269 tys. zł z odsetkami. Pozwani bezumownie reemitowali programy telewizyjne w okresie od 2000 do 2002 r. i od października 2003 do końca kwietnia 2004 r.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=311216 (dostęp płatny)

[b]Ważne zmiany, ważne terminy[/b]

Opiniowanie inwestycji telekomunikacyjnych

Opłata za zaopiniowanie samorządowych inwestycji telekomunikacyjnych może wynieść maksymalnie 1 tys. zł. Od 17 lipca 2010 r. jednostki samorządu terytorialnego mogą skorzystać z odpłatnej pomocy prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w realizacji przedsięwzięć telekomunikacyjnych. Kwestię tę reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 czerwca 2010 r. w sprawie wysokości opłaty za wniosek o opinię prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczącą wykonywania przez jednostkę samorządu terytorialnego działalności w zakresie telekomunikacji (Dz.U. nr 118, poz. 796).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=311244 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Czy operatorzy wirtualni podbiją rynek komórkowy?[/b]

Przemysław Poznański

Na rynku zadebiutowała w zeszłym tygodniu kolejna marka wirtualnej telefonii komórkowej. Przykłady innych marek pokazują jednak, że nie jest to łatwy rynek. – Nasza strategia zakłada rozwój grupy jako dostawcy jak najszerszego pakietu usług – przekonuje Marek Południkiewicz, prezes spółki Hyperion, która wprowadziła telefonię Hyperfonia. Ale dodaje: – Choć rynek telefonii komórkowej jest zdominowany przez czterech graczy, jesteśmy przekonani, że Hyperfonia będzie ważnym uzupełnieniem oferty grupy Hyperion.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8211027,Czy_operatorzy_wirtualni_podbija_rynek_komorkowy_.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]TP: UKE pomoże ustalić zasady w Internecie[/b]

Urszula Zielińska

Role się odwróciły. Tym razem to nie operatorzy alternatywni, ale Telekomunikacja Polska zwróciła się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o wsparcie. Chce, by urząd wydał administracyjne decyzje zastępujące komercyjne umowy z konkurentami w sprawie rozliczeń za hurtowy dostęp do usługi internetowej.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/683523_TP:_UKE_pomoze__ustalic_zasady___w_Internecie.html (dostęp płatny)

[b]Co wstrzymuje obniżki Internetu w TP[/b]

Urszula Zielińska, Łukasz Dec

Telekomunikacja Polska samodzielnie uzgodniła nowe zasady rozliczeń za hurtowy Internet tylko z dwoma operatorami. Wielu z nich nie godzi się na zmiany. Tym razem TP szuka pomocy w UKE. Porozumienie Telekomunikacji Polskiej i Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2009 r. miało zaowocować analogicznymi porozumieniami TP i operatorów alternatywnych. Do tej pory tylko Netia i GTS Energis podpisały z TP takie dokumenty. To prawdopodobnie główny biznesowy powód, dla którego najpierw termin obniżek cen Neostrady przesunął się o kilka miesięcy, a teraz jest owiany tajemnicą.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/683583_Co_wstrzymuje_obnizki_Internetu_w_TP.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Stalowa centralka ma opiekuna[/b]

Kamil Kosiński

Fińska firma Outokumpu z branży stalowej zawarła ze spółką Proximus umowę na świadczenie usług serwisowych infrastruktury telekomunikacyjnej dla polskiego oddziału Outokumpu. Proximus zajmie się m.in. administracją i utrzymaniem serwera telekomunikacyjnego.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=59ccc357-34b6-4df2-8677-9efcb5eff21a&date=2010-08-04 (dostęp płatny)

[b]Warszawskie biletomaty doładowują telefony[/b]

Kamil Kosiński

Urządzenia firmy Asec, operatora sieci automatów pozwalających na doładowanie Warszawskiej Karty Miejskiej i zakup papierowych biletów komunikacji miejskiej, zostały wzbogacone o nową funkcję. Obecnie można w nich także zasilić konto telefonu komórkowego działającego w systemie przedpłaconym, lub kartę rozmów międzynarodowych.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d51a1f9e-fa58-4a87-8815-033d28f60f5c&date=2010-08-04 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Arabska awantura o BlackBerry[/b]

Danuta Walewska, Bloomberg

Po Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej Kuwejt jest trzecim krajem, który zakaże korzystania z pełni usług BlackBerry. Podobne decyzje rozważają władze Indii i Chin. Rząd Kuwejtu ostrzegł, że zażąda od Research In Motion, producenta urządzenia BlackBerry, zablokowania dostępu do portali pornograficznych oraz wszystkich, które mogłyby ułatwić kontakty terrorystom – podał „Gulf News”.

http://new-arch.rp.pl/artykul/967879_Arabska_awantura_o_BlackBerry.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Za reemisję programów trzeba płacić[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?