Akcje telekomów znowu w modzie

Publikacja: 11.10.2010 10:14

W ubiegłm kwartale indeksy giełdowe oparte na wycenie największych firm telekomunikacyjnych świata zanotowały największy wzrost od 2003 r. Chociaz branża telekomunikacyjna nie rokuje szybkiego wzrostu przychodów i zysków, to inwestorzy cenią stabilną i relatywnie wysoką dywidendę, jaką wypłacają te firmy – podała dzisiaj agencja [b]Bloomberg[/b].

Indeksy: [i]MSCI World Telecommunication Services Index[/i] oraz [i]S&P 500 Telecommunications Services[/i] wzrosyły w ubiegłym kwartale po 19 proc. każdy. Indeksy barnży telekomunikacyjnej należą do liderów giełdowych wskaźników. Chociaż analitycy przewidują spadek przychodów i zysków tych spółek w trzecim kwartale i całym roku 2010 r., to inwestorów kusi atrakcyjna polityka dywidendowa. Powoduje ona, że bardziej opłaca się kupować nawet taniające akcje telekomów, niż inwestowac w ich – mniej rentowne – papiery dłużne. Dla przykładu dywidenda, jaką płaci holenderski [b]KPN[/b], to 6,38 proc. ceny akcji operatora w ostatnim czasie, podczas gdy rentowność jego obligacji wynosiła przy ostatniej dużej emisji 3,75 proc. Dlatego akcje KPN podrożały blisko 10 proc. w cztery miesiące, chociaż analitycy oceniają, że w ostatnim kwartale operator zanotował największy spadek przychodów od 2004 r. Średnio globalne telekomy wypłacają 5-6 proc. ceny akcji.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku