Przegląd prasy – piątek 5 kwietnia

Publikacja: 05.04.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

W Biedronce zapłacisz mobilnie za dwa tygodnie

Jacek Uryniuk

W połowie kwietnia w kilku sklepach sieci Biedronka mają ruszyć testy aplikacji mobilnej, dzięki której będzie można płacić za zakupy telefonem. Testy potrwają dwa tygodnie. Jeżeli przebiegną pomyślnie, prawdopodobnie już na początku maja we wszystkich dyskontach Biedronki będzie można płacić za pomocą aplikacji. Identyfikacja klienta odbywać się będzie poprzez podanie kasjerowi cyfrowego kodu wygenerowanego przez aplikację. Transakcja potwierdzana będzie PIN-em. Aby skorzystać z tego rozwiązania, telefon użytkownika będzie musiał być podłączony do internetu. W tym celu Biedronka uruchomi we wszystkich swoich placówkach internet bezprzewodowy WiFi.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445323 (dostęp płatny)

Plus atakuje LTE na kartę

Michał Fura

Polkomtel, operator Plusa, przyśpiesza marketingową ofensywę. Sieć postanowiła powalczyć o klientów nowymi ofertami pre-paid, połączonymi z dostępem do mobilnego internetu w technologii LTE w smartfonach. We czwartek operator po raz pierwszy udostępnił LTE w ofertach pre-paid wraz z usługami głosowymi. Dotychczas korzystać z tej technologii mogli tylko klienci abonamentowi lub samego internetu na kartę. W taki sposób spółka należąca do Zygmunta Solorz-Żaka próbuje wykorzystać mobilny internet LTE jako przewagę technologiczną w walce o klientów z Orange, T-Mobile i Playem.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445324 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

PC?Guard rusza na zakupy

Dariusz Wolak

Informatyczna firma rozmawia o przejęciu dwóch spółek. Pierwsza działa w branży teleinformatycznej. Druga zajmuje się produkcją gier. Jest notowana we Frankfurcie.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/743969_PC%E2%80%88Guard_rusza_na_zakupy.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

NASK idzie w komercję za miliony złotych

Karol Jedliński

Latem 2009 r. wydawało się, że po aferze z opcjami walutowymi NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) już się nie podniesie — zostanie w kadłubowej formie operatorem rejestru domenowego i właścicielem kilometrów światłowodu. Jednak po ponad trzech latach pod rządami nowego szefa instytut przechodzi do ataku, chcąc zapomnieć o tym, że poprzedni włodarze NASK utopili w opcjach aż 25 mln zł (a nie 14 mln zł, jak podawały media). Instytut zarejestrował po cichu spółkę NASK 4Innovation z kapitałem zakładowym 80 mln zł.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=144503# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Komórki celem dla hakerów

KRU

Posiadacze urządzeń mobilnych w Europie swoją lekkomyślnością prowokują komputerowych przestępców – twierdzą eksperci. Dziewięciu na dziesięciu dorosłych Europejczyków korzysta z urządzeń przenośnych. Jedna dziesiąta już padła ofiarą cyberprzestępczości mobilnej. Trzech na dziesięciu utraciło urządzenie na skutek nieuwagi lub kradzieży. To wnioski z raportu Norton Cybercrime Report 2012: „Urządzenia mobilne w Europie”.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185234-Komorki-celem-dla-hakerow.html (dostęp płatny)

Allegro zmaga się z atakami hakerów

Piotr Mazurkiewicz

W ostatnich dniach kilka razy próbowali oni zablokować dostęp do największego internetowego serwisu handlowego w Polsce. Zarówno we wtorek, jak i środę po dwa razy dziennie dochodziło do zmasowanych ataków hakerskich na serwis Allegro. – Nasz dział IT ciągle pracuje nad rozwiązaniem problemu. Jednak problemy z zalogowaniem się do serwisu dotykały maksymalnie do 20 proc. użytkowników – wyjaśnia Joanna Wagner z  biura prasowego Grupy Allegro.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185286-Allegro-zmaga-sie-z-atakami-hakerow.html (dostęp płatny)

Cyfrowy Polsat chce Wirtualnej Polski

Dariusz Wolak

Należąca do grupy Zygmunta Solorza-Żaka platforma satelitarna jest jednym z kandydatów do zakupu drugiego portalu w Polsce. Batalia o to, kto kupi Wirtualną Polskę nabiera rumieńców. Jak podała w czwartek agencja Reuters, powołując się na osoby zbliżone do źródła, do pojedynku o drugi najpopularniejszy portal ogólnotematyczny w naszym kraju włączył się Cyfrowy Polsat.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185288-Cyfrowy-Polsat-chce-Wirtualnej-Polski.html (dostęp płatny)

Plus wraca do walki o klientów pre-paid

Urszula Zielińska

Polkomtel poprawia ofertę usług na kartę. Jeszcze w tym miesiącu taryfami odpowie mu Orange. Polkomtel, operator sieci Plus, który jako jedyny w 2012 r. tracił użytkowników usług na kartę (pre-paid), przeprowadził gruntowne porządki w ofercie. Wczoraj wprowadził taryfy z dedykowanymi starterami i dodatkowymi usługami pozwalającymi obniżyć koszty.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185291-Plus-wraca-do-walki-o-klientow-pre-paid.html (dostęp płatny)

Facebook rzuca rękawicę Google na rynku mobilnym

AIS

Facebook pokazał nie tylko wyczekiwany telefon, ale przede wszystkim nową aplikację społecznościową na Androida. Dzięki nim chce zawalczyć o rynek reklamy mobilnej. Największy serwis społecznościowy na świecie zaprezentował długo wyczekiwanego Facebook Phone’a. Smartfon nosi nazwę HTC First, co zdradza, że urządzenie wyprodukowała tajwańska firma HTC.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185289-Facebook-rzuca-rekawice-Google-na-rynku-mobilnym.html (dostęp płatny)

Telefon zamiast numeru konta

Monika Krześniak

Coraz popularniejsze stają się na rynku przelewy bez użycia standardowego numeru rachunku bankowego. Wprowadzają je banki, nad takim rozwiązaniem pracuje  Krajowa Izba Rozliczeniowa, a  Blue Media, operator systemu przelewów ekspresowych BlueCash, wprowadził darmowe przelewy na telefon. Będzie je można zrealizować do 27 banków, bez konieczności wpisywania numeru konta odbiorcy. Do tej pory prowizja za realizację przelewu na telefon wynosiła 1 zł za każde 1 tys.  zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185299-Telefon-zamiast-numeru-konta.html (dostęp płatny)

Skrzynki mailowe firm dostępne dla profesjonalnych partnerów w obrocie

Dariusz Prymon

Przedsiębiorca powinien zawsze wiedzieć jak odróżnić, który odbiorca niezamówionych informacji handlowych jest osobą fizyczną, a który nim nie jest. Czynność taka tylko pozornie jest łatwa w realizacji. W związku z nowelizacją ustawy – Prawo telekomunikacyjne, która weszła w życie 21 stycznia 2013 r., zmienił się art. 10 ust. 1 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (dalej: u.s.d.e.). W praktyce oznacza to zmianę regulacji dotyczących przesyłania niezamówionych informacji handlowych drogą elektroniczną, czyli tzw. spamu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185173-Skrzynki-mailowe-firm-dostepne-dla-profesjonalnych-partnerow-w-obrocie.html (dostęp płatny)

Za zaśmiecanie poczty elektronicznej można ponieść odpowiedzialność

Dariusz Prymon

Jakie są konsekwencje rozsyłania niezamówionych informacji handlowych? Ustawodawca uregulował zagadnienia rozsyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w kilku aktach prawnych. W zależności od ustawy, przepisy przewidują kilka rodzajów konsekwencji, z jakimi spotkać się może usługodawca rozsyłający niezamówione informacje handlowe.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185174-Za-zasmiecanie-poczty-elektronicznej-mozna-poniesc-odpowiedzialnosc.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

W Biedronce zapłacisz mobilnie za dwa tygodnie

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą