Zmiana operatora w 2017 r.: boom w komórkach, wyhamowanie w stacjonarce [nowe]

Publikacja: 08.01.2018 16:18

Ponad 2,1 mln numerów telefonii komórkowej przeniesiono w Polsce z sieci do sieci 2017 roku – wynika z szacunków rpkom.pl, przygotowanych na podstawie zestawień publikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Rok żniw w komórkach

To o prawie 22 proc. więcej niż w 2016 roku, gdy mobilni operatorzy skoncentrowani byli na tym, aby zatrzymać jak najwięcej aktywnych użytkowników telefonii na kartę i dostosowywali zarówno politykę informacyjną, jak i systemy do nowych przepisów tzw. ustawy antyterrorystycznej. Ustawa nakazała rejestrację danych użytkowników, a co za tym idzie te osoby, które tego nie zrobiły na czas, wypadły u większości z puli.

W 2017 r., mając już jako taki ogląd sytuacji w pre-paidzie, telekomy postawiły na odbudowę baz użytkowników. Widać było walkę na bonusy dla przenoszących numer.

Z naszych obliczeń wynika, że najlepszy bilans przenosin ponownie zanotował odwieczny lider – Play (111 tys. kart na plusie). Jego wynik MNP jest jednak dużo słabszy niż w poprzednich latach.

Efekt świeżości MVNO

Widać, że coraz lepiej radzą sobie za to mali wirtualni operatorzy (tu trzeba pamiętać, że gros z nich Play udostępnia infrastrukturę, czyli pośrednio czerpie korzyści z ich ekspansji).

Obraz MVNO jest mieszany. Widać efekt nowości. Lepiej wiedzie się zwykle tym, którzy z racji wieku jeszcze nie muszą udowadniać inwestorom, że mogą przynosić zyski lub telefonia komórkowa to ich dodatkowy biznes.

Dla przykładu zarówno w samym IV kwartale ub.r., jak i całym ubiegłym roku dużo lepszy wynik niż większość gigantów odnotował Premium Mobile (bilans to ponad 9,1 tys. numerów na plusie w IV kw. ub.r., około 40,2 tys. w rok).

Dobry wynik miała w ostatnim kwartale ub.r. także satelitarna platforma Nc+ (prawie 3 tys. numerów). W całym roku jej bilans sięgnął 7,6 tys. numerów na plusie. Jeszcze lepszy – Grupa Netii (Netia, Dialog, Internetia), która – jak wynika z naszych obliczeń – w 12 miesięcy pozyskała netto w drodze MNP prawie 12,5 tys. numerów komórkowych.

Natomiast ujemny wynik zanotowała w ciągu ostatnich trzech miesięcy ub.r. jedna z dwóch największych sieci wirtualnych – Virgin Mobile (3,8 tys. na minusie). Była na minusie także w trzecim kwartale. Niewykluczone, że wynikom zaszkodziła słaba na tle rynku oferta roamingu unijnego (internet Virgin ma w roamingu w UE niewielką prędkość). Ostatecznie – za sprawą wyników I połowy roku Virgin zakończyło rok z dodatnim bilansem MNP na poziomie około 11 tys. numerów.

T-Mobile i Cyfrowy Polsat hamują spadki

Natomiast wśród gigantów widać poprawę wyniku przenoszenia numerów marek z grupy Cyfrowy Polsat (szczególnie w drugim półroczu, gdy grupa netto straciła niecałe 3 tys. numerów; w całym roku oddała około 80 tys. SIM-ów) oraz – największą – w T-Mobile Polska, którego całoroczny bilans był lekko dodatni po raz pierwszy od lat.  W samym IV kwartale ub.r. zaś wynik T-Mobile (plus 22,7 tys. numerów) był najlepszy na rynku, w tym nieznacznie lepszy niż Playa.

– To bardzo pozytywny i trwały efekt wielu zmian, które wprowadziliśmy w ostatnich miesiącach – zapewnił Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. Telekom ten odzyskiwał siły także dzięki kontraktom z administracją i biznesem.

Obrona telefonu w kablu

Miniony rok był natomiast dużo słabszy pod względem bilansu przenosin numerów dla Orange Polska. Operator, który w 2016 r. był na plusie, w 2017 r. stracił na czysto około 130 tys. numerów komórkowych na rzecz konkurencji.

Za to patrząc na wyniki numerów stacjonarnych, gdzie Orange cierpi zwykle najbardziej, można zaryzykować tezę, że w minionym roku telekomowi lepiej wychodziła obrona tego segmentu. W ostatnim kwartale ubiegłego roku firma powstała z połączenia następca dawnego monopolisty TPSA i sieci komórkowej Orange – odzyskała ponad 34 tys. numerów stacjonarnych. Telefon (wprawdzie w technologii IP) jest częścią pakietu Orange Love, mocno promowanego przez giganta. Stratny na tym polu był zaś T-Mobile, który wykazał ubytek 38 tys. numerów stacjonarnych (GTS-u) w kwartale.

W sumie w całym 2017 roku – wynika z naszych szacunków – operatora zmieniło 463 tys. numerów stacjonarnych, czyli o 25 proc. mniej niż rok wcześniej.

Ponad 2,1 mln numerów telefonii komórkowej przeniesiono w Polsce z sieci do sieci 2017 roku – wynika z szacunków rpkom.pl, przygotowanych na podstawie zestawień publikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Rok żniw w komórkach

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?