Z rynkowego punktu widzenia LTE, to zasoby częstotliwościowe, fizyczna infrastruktura sieci oraz usługi i terminale. Zakres jest bardzo szeroki, więc w przeddzień strategicznych decyzji dotyczących sposobu i zakresu wdrożenia nowej technologii, operatorzy wciąż stoją przed wyborem właściwego modelu biznesowego.
Brak możliwości wyłączenia dotychczasowych sieci GSM i W-CDMA (UMTS) oznacza konieczność pozyskania nowych zasobów częstotliwościowych, które z natury są dobrem skończonym i trudno dostępnym. Przyszli operatorzy muszą najpierw zdecydować, czy warto inwestować w pasmo samemu, czy może lepiej podjąć to wyzwanie wspólnie z innymi partnerami. W Polsce LTE na starcie będzie wykorzystywało najprawdopodobniej pasmo 2,6 GHz. W porównaniu do obecnych sieci komórkowych są to wyższe częstotliwości, co powoduje zmniejszenie efektywnych zasięgów roboczych stacji bazowych i w konsekwencji stwarza konieczność pozyskiwania nowych obiektów pod instalację stacji. Jest to proces czasochłonny a ponadto wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi, które w momencie uruchamiania nowej sieci i tak są niemałe. Doświadczenia innych krajów (w szczególności operatorów w Stanach Zjednoczonych) wskazują, że warto zwłaszcza w początkowej fazie wykorzystać niższe częstotliwości. W Stanach Zjednoczonych pochodzące z zakresu dywidendy cyfrowej.
Niestety, w Polsce ze względu na stan prac nad przejściem z nadawania telewizji analogowej do cyfrowej, nie ma obecnie możliwości udostępnienia tego zakresu częstotliwości. Taka szansa pojawi się najwcześniej w 2012 roku. Jest to bardzo ważny aspekt hamujący entuzjazm operatorów we wdrażaniu LTE. Stymulatorem rynku mogłoby być zagwarantowanie – przy założeniu spełnienia określonych warunków – fragmentu pasma z zakresu dywidendy cyfrowej zwycięzcom przetargów na wyższe zakresy częstotliwości. Stanowiłoby to ważny czynnik ograniczający ryzyko inwestycyjne w trudnych warunkach rynkowych. Jest to szczególnie istotne, jeśli pamiętamy ile środków polscy operatorzy stosunkowo niedawno zainwestowali w zakup pasma częstotliwości i budowę sieci UMTS.
[b] Rozwiązanie LTE/SAE to z technicznego punktu widzenia pięć zasadniczych obszarów: [/b]
[b]::[/b] radiowa sieć dostępowa RAN (Radio Access Network) – często wyłącznie ten element jest mylnie utożsamiany z LTE,