Dwie trzecie (65 proc.) małych i średnich firm w Europie Środkowo-Wschodniej korzysta już z różnych usług w chmurze, podczas gdy w Europie Zachodniej używa ich średnio 45 proc. W Polsce ten odsetek wynosi 52 proc. – wynika z  badania, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Europie.

Dodatkowo 22 proc.polskich firm tego sektora w przyszłym roku planuje zwiększenie nakładów na cloud computing. Usługi w chmurze w Polsce wdrażane są stopniowo i według deklaracji respondentów najczęściej są wykorzystywane do obsługi poczty – 86 proc. i wymiany dokumentów – 46 proc..

Większość (66 proc.) użytkowników chmury z segmentu MŚP w naszym regionie uważa, że usługi w chmurze są niezbędne do rozwoju działalności. W grupie badanych firm, które jeszcze nie wdrożyły usług chmurowych z tą opinią zgadza się 37 proc. przedsiębiorstw.

Pomimo wysokiego poziomu wykorzystania usług w chmurze, wątpliwości nadal ma 35 proc. przedstawicieli sektora MŚP w Europie Środkowo-Wschodniej. Najczęściej dotyczą one bezpieczeństwa i możliwości utraty danych (odpowiednio 72 proc. i 71 proc.). Warto jednak podkreślić, że w tym samym czasie, użytkownicy usług w chmurze deklarują, że to właśnie kwestie bezpieczeństwa przekonały ich do modelu cloud computing. Badanie pokazuje, że do przejścia do chmury skłoniło ich wyższe bezpieczeństwo danych (82 proc.) oraz lepsze bezpieczeństwo online (również 82 proc.).