Kontrowersje wokół Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej

Publikacja: 21.11.2013 09:31

Prawo i Sprawiedliwość wystąpi o kontrolę NIK i CBA dotyczącą sprzedaży przez samorząd woj. małopolskiego spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa – poinformowali  posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Rozważają także skierowanie zawiadomienia do prokuratury.

Posłowie PiS na konferencji prasowej w Sejmie odnieśli się do środowej publikacji „Gazety Polskiej”. Według tygodnika spółkę Małopolska Sieć Szerokopasmowa, powołaną przez samorząd województwa małopolskiego, przejęła firma Hyperion, z którą związani są m.in. były poseł PO(obecny prez Hyperiona Tomasz Szczypiński), syn Lwa Rywina Maciej, były szef Biura Śledczego SB Wiktor Fonfara.

MSS została sprzedana za 2,6 mln zł, choć dzień przed transakcją zarząd województwa małopolskiego podjął uchwałę o przyznaniu jej aż 64 mln zł dofinansowania.

Gazeta Prawna przypomina też, że  w sierpniu 2013 r. kontrolowana przez Hyperiona MSS zawarła umowy na „zaprojektowanie i wykonanie pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowej oraz dostawę sprzętu aktywnego wraz z montażem w ramach projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa. Jednym z dwóch wykonawców sieci została firma MGGP – założona przez byłego ministra skarbu z PO Aleksandra Grada. I choć polityk nie ma już w MGGP żadnych udziałów, to prezesem tej spółki jest jego wieloletni kolega Franciszek Gryboś, a wiceprezesem żona – Małgorzata Grad. Według tegyodnika zdominowany przez PO zarząd województwa małopolskiego sprzedał więc MSS firmie byłego posła Platformy, a ten (już jako nowy szef MSS) podpisał umowę na wykonawstwo ze spółką żony innego polityka PO. „Tomasz Szczypiński i Aleksander Grad to dobrzy znajomi. W latach 2006-2007 razem zasiadali z ramienia PO w sejmowej komisji śledczej ds. banków i systemu bankowego” – mówi informator „GP”. Szczypiński nie odpowiedział tygodnikowi na pytanie, czy zna osobiście Aleksandra Grada.

Według posłów PiS z Małopolski Andrzeja Adamczyka, Andrzeja Dudy, Ryszarda Terleckiego i Edwarda Czesaka ta sprawa jest „bulwersująca, dramatyczna” i nie można nad nią „przejść do porządku dziennego”.

– Będziemy wnosili zdecydowanie o przeprowadzenie postępowania weryfikacyjnego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Rozważamy także kwestię złożenia zawiadomienia do prokuratury. Przyczyn, które uzasadniają podjęcie czynności kontrolnych jest cały szereg: od przebiegu procesu spółki i jej nagłego dofinansowania, poprzez kwestie personalne  – zapowiedział Duda.

Poinformował też, że radni PiS z małopolskiego sejmiku będą domagać się zwołania nadzwyczajnej sesji, aby zarząd województwa wytłumaczył się ze swoich decyji.

– Osłoną dla korupcji jest odbywająca się rekonstrukcja rządu. Tego typu spraw jest więcej. Ta sprawa musi być rzetelnie zbadana  – dodał Duda.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu