– W pierwszej połowie bieżącego roku France Telecom (FT) uruchomi w swojej sieci technologię, która zapewni wygodny handover pomiędzy siecią 3G/4G a siecią WiFi za pomocą mechanizmów autentykacji kart SIM – pisze paryski dziennik Les Echos.

Szczegóły techniczne, ani biznesmodel nie zostały opisany. France Telecom chce jednak umożliwić użytkownikom smartfonów w swojej sieci możliwość automatycznego przełączenia na lokalne sieci radiowe, o ile znajdą się w zasięgu. W grę wchodzą WiFi domowych urządzeń abonentów stacjonarnego dostępu grupy France Telecom i innych telekomów, zagranicznych partnerów, czy  „społeczności” WiFi w rodzaju sieci FON.

Jeszcze jesienią ub.r. grupa FT rozpoczęła projekt, którego celem jest zachęcenie użytkowników Liveboksów do otwarcia ich na innych, poza domowymi, użytkownikami. Podobny projekt realizuje konkurencyjny SFR. Wedle medialnych doniesień chodzi nie tylko o odciążenie sieci mobilnych. Wedle Les Echos operatorzy obawiają, czy dostawcy mobilnych systemów operacyjnych, jak Microsoft, czy Google nie uprzedzą ich, i czy sami nie utworzą społeczności WiFi, które umożliwią użytkownikom terminali z OS Windows Phone lub Android na korzystanie z prywatnych hotspotów. To mogłoby pozbawić operatorów przychodów z usług transmisji danych.