– To dobrze i dla nas, i dla Skarbu Państwa, że udało się w końcu rozwiązać problem. Byliśmy gotowi działać i na 800 MHz, i na 850 MHz. Efekty będą widoczne bardzo szybko – powiedział m.in. w wywiadzie opublikowanym dzisiaj przez dziennik Rzeczpospolita Dariusz Trzeciak, prezes zarządu Sferii.

Kiedy dokładnie planuje uruchomienie usług w sieci opartej na nowym bloku radiowym w paśmie „800” nie powiedział, wskazując przy tym, że sam formalny proces uzyskania decyzji rezerwacyjnej na bazie zawartej przez rząd RP ugody ze Sferią musi zając jeszcze trochę czasu (Sferia raczej nie może mieć pewności, kiedy decyzję rezerwacyjną dostanie).

Dariusz Trzeciak mówi o budowie na bazie częstotliwości 800 MHz sieci transmisji danych. Nazwa LTE nie pada, ale jest oczywiste, że po tą technologię sięgnie operator.

Jak powiedział w wywiadzie szef Sferii roczne straty jego spółki wynoszą „po 100 mln zł rocznie”, ale „ale dotychczasowe wyniki odzwierciedlały brak możliwości prowadzenia normalnej działalności operacyjnej i rozwoju spółki”. Wyniki Sferii wynikają w znacznej mierze z niemożności skutecznej migracji strategii całej spółki z usług w sieci CDMA na nowocześniejszą sieć HSPA+ lub LTE.