Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 8 maja

Publikacja: 08.05.2018 07:30

Legislatorzy słabo rozumieją nowe technologie
Warunkiem rozwoju innowacyjności jest dzisiaj to, żeby regulacje miały charakter ponadnarodowy. Nie przesadzać z twardą regulacją! Trzeba otwierać się na zmienność i harmonizować prawo – mówi Michał Boni, europoseł w wywiadzie.
S. D6-D7

Technologie i kadry starego kontynentu na sprzedaż
Europejskie start-upy są wykupowane przez amerykańskie i chińskie korporacje. Konkurencja z tych państw jest bardziej nastawiona na globalny sukces niż na zyski.
S. A8

Lepiej bardzo uważać, co się pisze na Allegro
Portal twierdzi, że filtruje wpisy użytkowników dla ich bezpieczeństwa. Według niektórych prawników jest to jednak naruszenie tajemnicy korespondencji.
S. B1

Testy pojazdów autonomicznych na łasce właściciela łąk
Użytkownik nieruchomości praktycznie nie ma nic do powiedzenia, gdy na przyległej do niej drodze organizowane są np. rajdy. Ale próbny przejazd auta sterowanego komputerem będzie mógł zablokować. S. B4

Elektroniczną legitymację zakoduje dyrektor szkoły
Od września szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach legitymacje nie tylko w postaci papierowej, ale także elektronicznej. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
S. B9

Gazeta Wyborcza

E-skrzynka oszczędności
Ponad 10 mln zł wydał ZUS na wysyłkę listów do świadczeniobiorców o waloryzacji rent i emerytur. Jeśli Polska wdrożyłaby system e-skrzynki, instytucje publiczne zaoszczędziłyby setki milionów złotych. (…) W Polsce e-skrzynkę chciała uruchomić minister cyfryzacji Anna Streżyńska, zdymisjonowana w styczniu 2018 r. przy okazji powołania rządu Mateusza Morawieckiego. Jej projekt jest gotowy. Właściwie od ręki polska e-skrzynka mogłaby obsłużyć 40 mln obywateli. Przygotowała ją Poczta Polska kosztem ponad 100 mln zł (bazuje na platformie stworzonej przez Envelo, spółkę-córkę poczty). Ministerstwo Cyfryzacji chce, aby ustawa w tej sprawie szybko weszła w życie, a cały system działał już w pierwszym kwartale przyszłego roku. To jednak mało realne. S. 10

Z garażu na podbój świata
Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni – to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challange w ramach tegorocznej edycji  European Start-up Days.
S. 4 (Dodatek Mój Biznes)

Własne M oglądane w wirtualnej rzeczywistości
Deweloperzy i architekci coraz częściej korzystają z możliwości jakie daje rzeczywistość wirtualna. Dzięki technologii VR klienci mogą odbyć spacer po mieszkaniach, których budowa jeszcze się nie zaczęła.
S. 4 (Dodatek Mój Biznes)

Start-upy dają wolność
Rozmowa z Dariuszem Żukiem, inwestorem i założycielem ekosystemu dla start-upów Business Link i Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.
S. 7 (Dodatek Mój Biznes)

Parkiet

Cyfrowy Polsat: Analitycy: wyraźnie w górę tylko zysk netto
2,36 mld zł przychodów, 897,5 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) oraz 297,5 mln zł zysku netto spodziewają się biura maklerskie po sprawozdaniu za I kw. 2018 r. Grupy Cyfrowy Polsat.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799132_Cyfrowy_Polsat:_Analitycy:_wyraznie_w_gore_tylko_zysk_netto.html (dostęp płatny)

Cherrypick Games: Podkręcone tempo
Kurs Cherrypick Games od kilku tygodni utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie. Jednak w poniedziałek akcje taniały, mimo iż spółka podała pozytywną informację: wcześniej niż zapowiadała ruszyła z produkcją nowej gry. Jej roboczy tytuł to „Crime Stories”, a główną grupą docelową są kobiety, których odsetek wśród całej globalnej populacji graczy systematycznie rośnie.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799129_Cherrypick_Games:_Podkrecone_tempo.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Pozew nie martwi PlayWaya
Źródła sporu PlayWaya z niemieckim wydawcą dotyczą zupełnie innych kwestii niż te podawane w oficjalnych komunikatach. Kwietniowa premiera gry „Farm Manager 2018”, której wydawcą jest PlayWay, rozgrzała notowania giełdowej spółki i pomogła kursowi ustanowić nowe maksima. Koszt produkcji i marketingu gry zwróciły się w pierwszej dobie, a w ciągu pierwszych 48 godzin do graczy trafiło ponad 20 tys. szt. Jednak niecałe dwa tygodnie od premiery notowania schłodził komunikat o wstrzymaniu sprzedaży gry na platformie Steam na skutek informacji od niemieckiej spółki United Independent Entertainment GmbH (UIG), która zarzuca, że PlayWay, dystrybuując grę, narusza postanowienia umowy.
https://www.pb.pl/pozew-nie-martwi-playwaya-912179 (dostęp płatny)

E-marketing w małym palcu
Google AdWords to jedno z najczęściej używanych przez przedsiębiorców narzędzi marketingu internetowego. Nie wszyscy jednak potrafią się nim dobrze posłużyć, wpisując zbyt ogólne słowa kluczowe lub nieodpowiednio dopasowując do nich stronę docelową. O tym, na czym polegają błędy przedsiębiorców przy korzystaniu z Google AdWords, oraz jak ich unikać, opowie w najbliższy czwartek w poznańskim Idea Hubie Marcin Miłowski, konsultant digital marketingu, szkoleniowiec i bloger.
https://www.pb.pl/e-marketing-w-malym-palcu-912175 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Ostrożny odzyska to, co ukradł haker
W razie internetowej kradzieży pieniędzy klient może zażądać od banku odszkodowania za straty wynikające z dziurawych zabezpieczeń – zdecydował SN. Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego ucieszy klientów banków korzystających z bankowości internetowej. Wynika z niego, że choć to nie bank ukradł pieniądze, będzie musiał je zwrócić, chyba że dowiedzie, iż to klient wykazał się rażącą niestarannością. Mówiąc prościej, musi udowodnić posiadaczowi rachunku, że to on zlecił przelew skutkujący utratą pieniędzy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372761-Ostrozny-odzyska-to-co-ukradl-haker.html (dostęp płatny)

Klient w sieci musi być ostrożny
Bank jako gospodarz portalu internetowego ma czuwać nad bezpieczeństwem transakcji – mówi Rafał Kufieta, radca prawny zajmujący się tematyką bankowości elektronicznej i cyberprzestępczości.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372734-Klient-w-sieci-musi-byc-ostrozny.html (dostęp płatny)

11 bit studios: Nowa gra uskrzydliła inwestorów

Akcjonariusze 11 bit studios mają powody do zadowolenia. Od czasu debiutu „Frostpunka”, czyli od 24 kwietnia, notowania akcji idą w górę. W poniedziałek kurs rósł o prawie 8 proc., a kapitalizacja spółki przekroczyła 0,8 mld zł. Uwagę zwracał również wysoki obrót. Właściciela zmieniły akcje o wartości kilkunastu milionów złotych. Wiele wskazuje, że dzięki „Frostpunkowi” 11 bit studios zapewniło sobie awans do wyższej ligi. Już poprzednia gra tego studia („This War of Mine”) była sukcesem, ale ta zebrała jeszcze lepsze recenzje, a co najważniejsze – bardzo dobrze się sprzedaje. Od premiery minęło już kilkanaście dni, ale tytuł nadal utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepiej sprzedających się gier na portalu Steam.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372785-11-bit-studios:-Nowa-gra-uskrzydlila-inwestorow.html (dostęp płatny)

Amazon obniżkami cen wykańcza konkurencję
Najpierw niższe koszty abonamentów, teraz nawet o 30 proc. tańszy sprzęt. Gigant demoluje rynek, a to dopiero początek. Amazon zapowiedział znaczne obniżki cen flagowych produktów, jak tablety Fire, głośniki Echo czy czytniki Kindle. Cięcia sięgają ponad 30 proc. i są zależne od modelu, ale branża i tak patrzy na takie ruchy z niepokojem. Amazon jest już największym sprzedawcą internetowym w USA, ale jego poczynania są odczuwalne dla wszystkich sprzedawców. W tym roku w USA upadłość ogłosiło już 11 sieci handlowych, a analitycy zgodnie oceniają, iż strategia Amazona to jeden z głównych powodów takiego stanu rzeczy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372777-Amazon-obnizkami-cen-wykancza-konkurencje.html (dostęp płatny)

Smart City – marzenie czy rzeczywistość?
Inteligentne miasta będą tematem jednej z debat w Katowicach. Uczestnicy sesji będą mówić o wyzwaniach dla miast, „zielonym” i inteligentnym rozwoju w dobie transformacji cyfrowej, aplikacjach mobilnych w transporcie oraz o tym, czy startupy pomogą samorządom w usprawnieniach dla mieszkańców.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372775-Smart-City-–-marzenie-czy-rzeczywistość.html (dostęp płatny)

Nowek: sztuczna inteligencja rozpozna nasze emocje i je wykorzysta
Netflix przerabia miliardy danych, żeby stworzyć serial idealnie wciągający – mówi Diana Nowek, właścicielka Instytutu Komunikacji Niewerbalnej, gość programu #RZECZoBIZNESIE. Przypomniała, że komunikacja niewerbalna stała się modna dzięki politykom i marketingowi politycznemu, który wdrożył wszystkie rozwiązania pomagające wywierać wpływ i manipulować wyborcami za pomocą wizerunku.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372790-Nowek:-sztuczna-inteligencja-rozpozna-nasze-emocje-i-je-wykorzysta.html (dostęp płatny)

Cyfrowa rewolucja to szansa dla firm i całej gospodarki
Rynek rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji rośnie rocznie w minimum dwucyfrowym tempie. Już za sześć lat nie będą potrzebni tłumacze, a za 45 lat roboty będą potrafiły zrobić wszystkie zadania, które dziś wykonują ludzie – przewidują naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Yale. Kraje, które chcą rosnąć, muszą postawić na kapitał ludzki: promować kreatywne myślenie i inwestować w naukę. Potrzebna jest również lepsza współpraca nauki z biznesem.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372627-Cyfrowa-rewolucja-to-szansa-dla-firm-i-calej-gospodarki.html (dostęp płatny)

Globalne trendy, które zmieniają biznes
Transformacja cyfrowa zatacza coraz szersze kręgi. Przed firmami stoi szereg wyzwań. Tegoroczna konferencja SAP Now w hotelu Hilton w Warszawie (25 kwietnia) cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo cyfrowa rewolucja coraz mocniej zyskuje na znaczeniu. Przedsiębiorstwa, które zignorują nowe trendy, będą traciły klientów i przegrają w starciu z lepiej przygotowanymi i bardziej efektywnymi konkurentami. Firmy muszą być coraz bardziej elastyczne i mobilne, bo tacy właśnie stają się ich klienci.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372629-Globalne-trendy-ktore-zmieniaja-biznes.html (dostęp płatny)

W RODO ważna jest umowa powierzenia danych
Co się stanie, gdy dostawca usługi hostingowej serwera nie będzie gotowy na RODO? Jeśli 24 maja poinformuje on przedsiębiorcę, że nie zdążył, albo – co bardziej prawdopodobne – nie poinformuje? Kto za to odpowie?
http://archiwum.rp.pl/artykul/1372628-W-RODO-wazna-jest-umowa-powierzenia-danych.html (dostęp płatny)

Legislatorzy słabo rozumieją nowe technologie
Warunkiem rozwoju innowacyjności jest dzisiaj to, żeby regulacje miały charakter ponadnarodowy. Nie przesadzać z twardą regulacją! Trzeba otwierać się na zmienność i harmonizować prawo – mówi Michał Boni, europoseł w wywiadzie.
S. D6-D7

Technologie i kadry starego kontynentu na sprzedaż
Europejskie start-upy są wykupowane przez amerykańskie i chińskie korporacje. Konkurencja z tych państw jest bardziej nastawiona na globalny sukces niż na zyski.
S. A8

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży