Dywidenda mogłaby ustąpić przed inwestycjami

Publikacja: 27.04.2012 12:29

Akcjonariusze Deutsche Telekom zaakceptowaliby zmianę polityki dywidendowej operatora, gdyby konieczne okazało się podniesienie wartości CAPEX – wynika z wstępnych ustaleń agencji Dow Jones Newswire.

– Budowa sieci optycznej, czy też rozbudowa sieci mobilnej, z mojego punktu widzenia, może być ważniejsza, niż wysoka dywidenda z akcji Deutsche Telekom – mówi cytowany przez agencję, nie wymieniony z imienia, zarządzający jednego z niemieckich funduszy inwestycyjnych, zaangażowanego w akcje DT.

DT w ramach aktualnego programu dywidendowego na lata 2010-2012 wypłaca rocznie przeszło 3 mld euro, a dodatkowo prowadzi program skupu i umarzania własnych akcji. Analitycy wskazują, że największym beneficjentem jest niemiecki skarb państwa, który co roku inkasuje ok. 1 mld euro gotówki z zysków telekomu.

– Modyfikacja polityki dywidendowej w celu alokacji środków na projekty generujące wzrost wydaje się zrozumiała – mówi cytowany przez DowJones Newswire Andreas Mark, zarządzający w Union Investment w Frankfurcie. Według niego, do takich projektów mogłyby należeć inwestycje infrastrukturalne lub programy sprzedażowe i marketingowe.

Największe rynkowe wyzwania, jakie stoją przed operatorem, to konkurencja z sieciami kablowymi na rynku stacjonarnym oraz komórkowymi rywalami na rynku mobilnym. Średnioterminowe zamierzenia DT utrudnia nieudany plan sprzedaży amerykańskiej sieci T-Mobile. Amerykański rynek – jeżeli DT zamierza na nim pozostać – także wymaga inwestycji.

Przedstawiciele DT nie skomentowali możliwości zmiany polityki dywidendowej, ani planów operatora w tym względzie na lata 2013-2015.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu