Przegląd prasy – wtorek 20 sierpnia

Publikacja: 20.08.2013 06:30

Kto wygrał na cyfryzacji

Sylwia Czubkowska

Choć w pierwszej połowie 2013 r. cały rynek reklamy skurczył się o 6,6 proc. do nieco ponad 3,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, są media, które pomimo kryzysu zdobywają coraz większy kawałek reklamowego tortu. To mniejsze stacje telewizyjne zarówno te ogólnotematyczne, jak i wąsko wyspecjalizowane. TV4, TVN7, TV PULS miały o 6 proc. przychodów reklamowych więcej i zwiększyły swój udział w rynku reklamy telewizyjnej z 6,5 proc. do 7,3 proc. – wynika z najnowszego raportu o rynku reklamy przygotowanego przez dom mediowy Starlink. Jeszcze lepiej radzą sobie kanały tematyczne, np. filmowe, sportowe czy muzyczne. Ich przychody reklamowe wzrosły o 15,7 proc. i tym samym już ponad jedna czwarta całego budżetu przeznaczanego na reklamy telewizyjne trafia właśnie do nich. Za ten sukces w większości odpowiada zastępowanie nadawania analogowego cyfrowym, a więc znaczne zwiększenie zasięgu tych do niedawna mało popularnych kanałów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=458125 (dostęp płatny)

Branża zaskoczona oddaniem części częstotliwości jednemu graczowi

Piotr Dziubak

Operatorzy komórkowi pytają o szczegóły porozumienia Ministerstwa Cyfryzacji ze Sferią. Sprzeciw Playa oraz żądanie wyjaśnień przez T-Mobile to pierwsze efekty porozumienia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ze Sferią, na mocy którego operator telekomunikacyjny uzyskał bez przetargu częstotliwości z zakresu 800 MHz. Są one przeznaczone do świadczenia usług szerokopasmowego internetu, np. LTE. W zamian za część pasma właściciel Sferii wycofał skargę z Trybunału Arbitrażowego w Paryżu. Roszczenia, szacowane na 1,5 mld zł, dotyczyły częstotliwości 850 MHz przyznanych firmie w 2003 r. Sferia nie mogła ich wykorzystywać ze względu na zakłócanie systemu komunikacji kolejowej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=458133 (dostęp płatny)

Cyberprzestępcy atakują

Jacek Uryniuk

Zastawione przez nich pułapki na klientów banków łatwo wykryć, ale osoby rzadko korzystające z konta w internecie mogą dać się złapać. W ostatnich tygodniach wzrosła aktywność przestępców próbujących zdobyć dostęp do kont bankowych. Zdaniem ekspertów los osoby, która wpadnie w pułapkę phishingową, jest nie do pozazdroszczenia. – Jeśli klient zaloguje się na sfałszowanej stronie, a następnie poda wszystkie dane, o które jest poproszony podczas tej wizyty, może stracić kontrolę nad swoim rachunkiem oraz wszystkie zgromadzone na nim pieniądze – ostrzega Witold Gerstendorf, szef krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy Eset.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=458112 (dostęp płatny)

Za ograniczanie sprzedaży internetowej grożą kary

KT

Coraz częściej dostawcy różnych produktów nakładają na sprzedawców internetowych – w podpisywanych z nimi umowach dystrybucyjnych – różnego rodzaju zakazy lub obowiązki. Czy jednak takie ograniczenia są zgodne z obowiązującym prawem? – na to pytanie odpowiada  Małgorzata Urbańska, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=458067 (dostęp płatny)

Google Glass sprawdzi, jakie reklamy lubisz

Paweł Górecki

Google opatentował technologię sprawdzającą, które billboardy wywołują najsilniejszą reakcję emocjonalną u użytkowników Google Glass. To może być przełom na rynku reklamowym.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14462648,Google_Glass_sprawdzi__jakie_reklamy_lubisz.html

Brakuje ponad 20 milionów dol. na supersmartfon Ubuntu Edge

Kaem

Wielu internautów miało nadzieję, że sfinansowany za ich pieniądze supersmartfon Ubuntu Edge jednak powstanie. Potrzeba było 32 mln dol. Ale na kilkadziesiąt godzin przed końcem zbiórki projekt ma zapewnione „tylko” nieco ponad 11 milionów dol. Na pocieszenie jest to i tak rekordowa suma jak na rowdfunding, czyli zbiórkę pieniędzy przez internet.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14459655,Brakuje_ponad_20_milionow_dol__na_supersmartfon_Ubuntu.html

Personalizacja ofert? Towary na półkach będą „czytać” w naszych myślach

Paweł Górecki

Personalizacja ofert to codzienność w internecie. Ale wkrótce „czytać” w naszych myślach będą także… towary na półkach w supermarketach. Technologię, która to umożliwi, testują sieci handlowe w USA i Europie. Jej autorem jest spółka z Krakowa, a wykorzysta ją m.in. Apple. – Chodzi o natychmiastowe udostępnienie informacji dotyczącej naszego otoczenia na ekranie telefonu – tłumaczy Jakub Krzych, jeden z założycieli i prezes firmy Estimote. – To zdumiewające, że obecnie za pośrednictwem telefonu możemy w ułamku sekundy uzyskać dostęp do serwera na drugim końcu świata, a nie wiemy nic o tym, co dzieje się kilka kroków od nas. Zamierzam to zmienić – dodaje.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14451073,Personalizacja_ofert__Towary_na_polkach_beda__czytac_.html

Hawe: Akcja wyceniona na 5,6 zł

Urszula Zielińska

Nawet o ponad 16 proc., do 3,4 zł, rósł wczoraj przy dużych obrotach (właściciela zmieniło ponad 6 mln akcji, czyli ponad 5 proc. wszystkich) kurs Hawe, budującego sieci światłowodowe i dzierżawiącego je operatorom w Polsce. To efekt rekomendacji wydanej przez niemiecką firmę analityczną Kalliwoda Research (KR).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/748191_Hawe:_Akcja_wyceniona_na_56_zl.html (dostęp płatny)

Orange buduje własną sieć prywatnych hot-spotów

Urszula Zielińska

Najpierw – w czerwcu – we Francji i na wyspie Reunion, a teraz także w Polsce grupa Orange, właściciel Orange Polska, wprowadza rozwiązanie pozwalające użytkownikom stacjonarnego Internetu dzielić się dostępem i w zamian korzystać z sieci publiczno-prywatnych hot-spotów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/748192_Telekomunikacja:_Orange_buduje_wlasna_siec_prywatnych_hot-spotow.html (dostęp płatny)

Oliwa wypływa w Hawe

Marcel Zatoński

Operator światłowodów wciąga na pokład kolejne głośne nazwisko. Do nadzoru Hawe trafiła była prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. 13 miesięcy w fotelu prezesa PGNiG sprawiło, że Grażyna Piotrowska-Oliwa stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiego biznesu. Teraz, po 4 miesiącach przerwy w pracy, menedżerka po szkole muzycznej będzie sprawdzać, czy wszystko gra w światłowodowej spółce, której głównym akcjonariuszem jest Marek Falenta.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3283340,58376,oliwa-wyplywa-w-hawe (dostęp płatny)

Konto i e-sklep w pakiecie

Sylwia Wedziuk

Idea Bank do konta „Firma to ja” oferuje stronę internetową i sklep online. Niedrogo, ale niespełnienie warunków promocji będzie bolało.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3283333,71448,konto-i-e-sklep-w-pakiecie (dostęp płatny)

IT idzie na Facebooka

Marcel Zatoński

Relacje z klientami przenoszą się do sieci, a o zakupie oprogramowania w firmach zaczynają decydować działy marketingu.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3283332,12863,it-idzie-na-facebooka (dostęp płatny)

Internetowa wyprawa po cztery kąty

Anna Gołasa

Na rynku pojawiła się nowa wyszukiwarka domów i mieszkań, która pomoże szybciej znaleźć wymarzoną nieruchomość.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3283324,23416,internetowa-wyprawa-po-cztery-katy (dostęp płatny)

Orange otwiera Neostradę

Urszula Zielińska

Teraz także abonenci stacjonarnego Internetu Orange Polska będą mogli otwierać hot-spoty. Najpierw – w czerwcu – we Francji i na wyspie Reunion, a teraz także w Polsce grupa Orange, właściciel Orange Polska wprowadza rozwiązanie pozwalające użytkownikom stacjonarnego Internetu  dzielić się dostępem i w zamian korzystać z sieci publiczno-prywatnych hot-spotów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214874-Orange-otwiera-Neostrade.html (dostęp płatny)

Wartość rynku IT to już prawie 30 mld zł

Dariusz Wolak

Mimo spowolnienia gospodarczego krajowy rynek IT, według analityków PMR, powiększył się w 2012 roku o 6,3 proc.W poprzednim roku krajowy rynek informatyczny, jak wynika z raportu „Rynek IT w Polsce 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013–2017″ przygotowanego przez firmę badawczą PMR,  był wart 29,6 mld zł, czyli najwięcej w historii. W porównaniu z wcześniejszym rokiem jest wartość okazała się większa o 6,3 proc.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214876-Wartosc-rynku-IT-to-juz-prawie-30-mld-zl.html (dostęp płatny)

Kto wygrał na cyfryzacji

Sylwia Czubkowska

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu