201 dolarów kwartalnych przychodów NTT DoCoMo przypada na jednego statystycznego abonenta tej sieci – wynika z zestawienia, jakie opublikowała firma badawcza Wireless Intelligence. Zestawiła ona 20 największych pod względem przychodów w IV kwartale 2010 r. grup operatorów komórkowych na świecie.

Największym operatorem w tym zestawieniu było China Mobile z 19,9 mld dolarów przychodu i 584 mln aktywnych kart w sieci, przed grupą Vodafone’a, która zanotowała 15,2 mld dolarów przychodu i miała 353 mln aktywnych kart. Na ostatnim, dwudziestym miejscu w zestawieniu uplasował się norweski Telenor, który miał 2,5 mld dolarów przychodu i 109 mln kart.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja, jeżeli chodzi o ARPU od abonenta. W takim rankingu China Mobile jest dopiero 17 (ARPU: 34 dolary), a Vodafone 15 (ARPU: 43 dolary). Najbardziej rentowni są operatorzy z Japonii, Korei i Stanów Zjednoczonych.  Sieci z tych trzech krajów zajmują osiem pozycji w dziesiątce uzyskujących najwięcej przychodów z jednego abonenta. Dopiero na 10 miejscu jest grupa France Telecom. Autorzy raportu podkreślają, że europejscy operatorzy znajdują się pod silną presją regulacyjną.

Z drugiej strony sieci o wysokim ARPU czerpią coraz więcej przychodów z transmisji danych. Japoński SoftBank jest pierwszym operatorem na świecie, który ponad połowę detalicznych przychodów czerpie z usług transmisji danych, bez uwzględnienia przychodów z SMS.