Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 21 września

Publikacja: 21.09.2018 07:30

Dodatek Warsaw Press  –  Cyfrowa Rewolucja

Industry 4.0 a rola państwa
Szaleńcze tempo zmian niesionych przez czwartą rewolucję przemysłową może spowodować, że wielu może za nią nie nadążyć.
S. 2

Potęga sieci globalnej
W dzisiejszym świecie między firmą a klientem występuje niewidoczny, często mocno niedoceniony pośrednik. Wybiera on najoptymalniejsze rozwiązania dla nabywców i poszukuje tylko sprawdzonych podmiotów. Jest nim Internet.
S. 3

Jak uzyskać pełną dojrzałość cyfrową
Nie ma wątpliwości, że każda firma musi zmierzyć się z wyzwaniami jakie stawia przed nimi transformacja cyfrowa – opinia Katarzyny Nosalskiej, ekspert w Projekcie Platforma przemysłu Przyszłości.
S. 4

Cyfrowa Przewaga
Transformacja cyfrowa wszystkich branż nie jest tylko chwilową modą, ale dominującym trendem, wręcz koniecznością – pisze dr Aleksandra Musiałek, ekspert Konfederacji Lewiatan ds. rynku telekomunikacyjnego i cyfrowego.
S. 4

Nowe oblicze cyfryzacji – Chief Digital Officer
Rozwój technologiczny na każdym kroku domaga się przekształceń w przedsiębiorstwach oraz wszelkich organizacjach. Na jego wołanie odpowiedziano powołaniem do życia nowego stanowiska – chief digital officera – mówi Alan Iwanowski-Pineiro, Digital Channel Lead z WWF Polska.
S. 5

O fundamentach cyfrowego rozwoju
Pojęcie „cyfrowa transformacja” zagościło na dobre w słowniku Bardzo Ważnych Zagadnień Biznesowych – pisze Borys Stokalski, prezes PIIT.
S. 7

Cloud computing dziś i jutro
Wyniki badań pokazują, iż w sposób stabilny wzrost popularności chmury – wraz ze spadkiem ceny zdalnych usług informatycznych – jest widoczny w małych firmach i w nowo powstających dużych korporacjach.
S. 8

Czas na internet of things
Ewolucja oparta o technologię to taki autonomiczny pędzący pociąg poduszkowy, dowiedz się jak możesz do niego wsiąść – opinia Piotra Kozłowskiego, niezależnego eksperta.  S. 8

Gazeta Wyborcza

Będą zmiany w serwisie AirBnB po interwencji KE
AirBnB, jedna z największych platform oferująca rezerwację noclegów przez internet zadeklarowała, że będzie uczciwiej traktować klientów. Komisja Europejska wytknęła jej m.in. wyświetlanie niekompletnych cen.
S. 12

Parkiet

Technologiczne spółki na zakręcie
Polskie firmy toczą ostrą walkę z globalnymi gigantami. Wyjdą z niej zwycięsko? Notowania Medicalgorithmics, LiveChatu czy Brastera po początkowej mocnej fali wzrostowej już od dłuższego czasu są pod presją. Inwestorzy zastanawiają się, jak ryzykowne są innowacyjne biznesy. – Polskie firmy działające w sektorze nowych technologii mają spory potencjał na etapie tworzenia interesujących produktów i usług, radząc sobie nieźle nawet bez znaczącego wsparcia finansowego – mówi Roman Przasnyski, analityk Gerda Broker. Dodaje, że kłopoty zaczynają się w fazie zwiększania skali działalności, gdy potrzebny jest już większy kapitał, a także kompetencje pozwalające wychodzić umiejętnie na rynki zagraniczne.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802941_Technologiczne_spolki_na_zakrecie.html (dostęp płatny)

Cherrypick Games: GPW coraz bliżej
Notowana na NewConnect spółka finiszuje z pisaniem prospektu – chce go złożyć w KNF w związku z planowaną przeprowadzką na rynek główny (bez emisji akcji). Obecnie jest wyceniana na ćwierć miliarda złotych. Na GPW jest notowanych ośmiu producentów gier. Z obecną wyceną Cherrypick byłby piąty pod względem kapitalizacji w branży. Wyprzedzają go CD Projekt, PlayWay, 11 bit studios oraz TSG, a niżej wyceniane są CI Games, Vivid Games, Artifex Mundi oraz T-Bull.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802944_Cherrypick_Games:_GPW_coraz_blizej.html (dostęp płatny)

Analiza techniczna bitcoina: Notowania ugrzęzły w środku konsolidacji
Na wykresie kursu głównej kryptowaluty wciąż nie widać przełomu. Notowania oscylują obecnie w środku strefy wsparcia rozciągającej się od 6000 do 7000 USD. Bliskość dolnej granicy wahań, przynajmniej na razie, nie zaktywizowała popytu.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802949_Analiza_techniczna_bitcoina:_Notowania_ugrzezly_w_srodku_konsolidacji.html (dostęp płatny)

Blockchain zmieni nie tylko finanse. Osiem możliwości, dzięki którym uratuje Ziemię
Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego i PwC stworzyli raport na temat tytułowej technologii i widzą w niej ogromny potencjał do zmiany organizacji zarządzania globalnymi zasobami. Tytuł raportu to „Building Block(chain)s for a Better Planet”. Zaprezentowany został podczas wrześniowego szczytu klimatycznego w San Francisco. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802948_Blockchain_zmieni_nie_tylko_finanse_Osiem_mozliwosci_dzieki_ktorym_uratuje_Ziemie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

GDDKiA uruchamia mega przetarg

Niebawem wystartują przetargi na największy w Polsce system zarządzania ruchem. Budżet projektu to 0,7 mld zł, ale może być zwiększony. Inteligentne Systemy Transportowe (ITS) funkcjonują już w wielu miastach Polski, ale tak dużego systemu z takim budżetem do tej pory w Polsce nie było. W drugiej połowie października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje ogłosić przetarg na Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) na sieci Ten-T. Na rynku IT pojawisię zamówienie o kolosalnej wartości. 
https://www.pb.pl/gddkia-uruchamia-megaprzetarg-940571 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Można rozliczyć bitcoiny, chociaż nie ma faktury
Wydatki na zakup kryptowaluty są podatkowym kosztem. Wystarczy je udokumentować zestawieniem transakcji – potwierdzają sądy. Po stronie handlarzy wirtualną walutą stają sądy. Potwierdzają, że mogą dokumentować wydatki na jej nabycie zestawieniem otrzymanym z giełdy. To wystarczający dowód do rozliczenia podatkowych kosztów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386242-Mozna-rozliczyc-bitcoiny-chociaz-nie-ma-faktury.html (dostęp płatny)

T-bull: Nowa gra niesie notowania
Spółka T-Bull była w czwartek liderem zwyżek na warszawskiej giełdzie. Po południu jej akcje drożały o ponad jedną trzecią. Wartość obrotu przekroczyła 1 mln zł. Entuzjazm inwestorów był pochodną udanej premiery gry „Tank Battle Heroes: World of Shooting”. Zbiera ona pozytywne oceny, co przekłada się na wysoką liczbę pobrań. Premiera odbyła się w sklepie Google Play. Gra będzie także udostępniana na innych platformach.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386295-T-bull:-Nowa-gra-niesie-notowania.html (dostęp płatny)

Wykorzystanie technologii blockchain w obrocie akcjami
Obserwacja funkcjonowania papierów wartościowych w obecnych realiach gospodarczych prowadzi do wniosku, że potrzeba usprawnienia i zabezpieczenia ich obrotu staje się coraz bardziej doniosła. Akcje spółek niepublicznych występujące wyłącznie w formie dokumentowej zdają się być pewnym anachronizmem w dobie dokonującej się rewolucji cyfrowej. Dynamiczny rozwój nowych technologii doprowadził do powstania rozwiązań, które dezaktualizują tradycyjne formy występowania papierów wartościowych.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386089-Wykorzystanie-technologii-blockchain-w-obrocie-akcjami.html (dostęp płatny)

Dodatek Warsaw Press  –  Cyfrowa Rewolucja

Industry 4.0 a rola państwa
Szaleńcze tempo zmian niesionych przez czwartą rewolucję przemysłową może spowodować, że wielu może za nią nie nadążyć.
S. 2

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?