MSWiA ma nową koncepcję budowy sieci szerokopasmowych

Nową koncepcję budowy sieci szerokopasmowych zaprezentował na konwencie marszałków województw Piotr Kołodziejczyk, odpowiedzialny za informatyzację wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Zakłada ona powstanie krajowego operatora telekomunikacyjnego, oraz wykorzystanie sieci Pionier i OST112. – Minister zniechęca samorządy do współpracy z komercyjnymi operatorami telekomunikacyjnymi – mówią rpkom.pl eksperci.

Publikacja: 25.10.2010 10:02

MSWiA ma nową koncepcję budowy sieci szerokopasmowych

Foto: ROL

Resortowa koncepcja zagospodarowania środków na budowę sieci szerokopasmowych znalazła się w prezentacji, jaką 15 października na konwencie marszałków województw 15 października w Płocku pokazał minister [b]Piotr Kołodziejczyk[/b]. Serwis rpkom.pl dopiero teraz uzyskał dostęp do tych informacji.

[srodtytul]Nowy operator krajowy[/srodtytul]

Koncepcja MSWiA zakłada powstanie [b]MOST[/b], czyli nowego krajowego operatora telekomunikacyjnego. To z nim, a nie prywatnymi firmami, miałyby współpracować samorządy chcące budować sieć szerokopasmową. MOST wykorzystywałby wykorzystywaną przez administrację państwową ogólnopolską sieć optyczną [b]Pionier[/b] oraz – jak wynika z prezentacji min. Kołodziejczyka – sieć [b]OST112[/b] dla wzajemnego połączenia sieci regionalnych oraz ich podłączenia m.in. do[b] Centralnego Rejestru Podmiotów[/b]. Taki twór w przyszłości miałby stać się siecią działającą na zasadach komercyjnych.

[srodtytul]Koncepcja upolityczniona?[/srodtytul]

Eksperci, z którymi rozmawiał rpkom.pl na ten temat, na razie nie chcieli wypowiadać się publicznie. Jako powód podawali zbliżające się wybory samorządowe i wysokie upolitycznienie koncepcji MSWiA.

– Minister Kołodziejczyk miesza samorządowcom w głowach, namawiając ich do współpracy nie z komercyjnymi przedsiębiorcami, a organami administracji rządowej oraz podsyca obawy przed Partnerstwem Publiczno-Prywatnym. Podejmujące decyzje osoby, jak choćby marszałkowie województw, są umocowani politycznie. Trudno spodziewać się, by na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi sprzeciwili się oni koncepcji prezentowanej jako rządowa – mówi rpkom.pl ekspert rynku telekomunikacyjnego.

[srodtytul]Wątpliwości techniczne [/srodtytul]

Według innego specjalisty, który także nie zdecydował się na wypowiedź pod nazwiskiem, ze strony technicznej koncepcja wykorzystania sieci Pionier i OST112 budzi wątpliwości. – Sieć Pionier została zbudowana z myślą o e-adminsitracji, a nie usługach komercyjnych. Nie wiadomo, jej parametry w ogóle umożliwią świadczenie usług w wymiarze takim, jaki zaplanowało MSWiA. Podobne wątpliwości dotyczą OST112, czyli sieci w dużej mierze będącej nakładką na sieci komercyjne, w koncepcji ministerstwa potraktowanej jako sieć fizyczna – mówi rozmówca rpkom.pl.

[b]MSWiA chce przejąć projekt systemowy[/b]

Jak dowiedział się rpkom.pl, w zaprezentowanej przez MSWiA koncepcji budowy i rozwoju sieci szerokopasmowych mieści się także Projekt Systemowy, czyli skierowana do inwestujących w broadband samorządów inicjatywa doradcza. Pierwotnie projekt miał realizować [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b]. Inicjatywa nie doczekała się jednak akceptacji i podpisu ministra Piotra Kołodziejczyka, którego już kilka miesięcy temu kilkukrotnie prosiliśmy o spotkanie i rozmowę na ten temat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że MSWiA jest gotowe odblokować projekt systemowy, pod warunkiem, że będzie on działał pod szyldem resortu. Podwykonawcą projektu systemowego miałby być Urząd Komunikacji Elektronicznej. Obie strony w tym tygodniu spotkają się by przedyskutować szczegóły przedsięwzięcia.

Resortowa koncepcja zagospodarowania środków na budowę sieci szerokopasmowych znalazła się w prezentacji, jaką 15 października na konwencie marszałków województw 15 października w Płocku pokazał minister [b]Piotr Kołodziejczyk[/b]. Serwis rpkom.pl dopiero teraz uzyskał dostęp do tych informacji.

[srodtytul]Nowy operator krajowy[/srodtytul]

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?