P4, operator sieci Play podał dziś rano wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze. To jednak nie ta informacja jest dziś najważniejsza. Potwierdziły się bowiem przypuszczenia analityków o możliwym mariażu komórkowej sieci z jedną telewizji kablowych.

Grupa Iliad – złożyła amerykańskiej grupie Liberty Global wstępną, niewiążącą ofertę nabycia 100 proc. udziałów w spółce UPC Polska. Liberty Global poinformowało o niej przy okazji wyników półrocza, a P4 dziś. W obu komunikatach zaznaczono, że nie jest pewne, czy do transakcji dojdzie, a rozmowy trwają.

CZYTAJ TAKŻE: Od kogo i do kogo uciekają klienci operatorów? Zaskakujący lider

Jeśli Francuzom uda się kupić kablówkę, to będą chcieli ją połączyć z komórkową siecią.

UPC to do niedawna największa telewizja kablowa w kraju. Dziś ustępuje najprawdopodobniej Grupie Vectra, która po przejęciu Multimedia Polska obsługuje 1,7 mln abonentów. Najnowsze dane pokazane przez Amerykanów wskazują zaś, że UPC na koniec czerwca obsługiwało 1,53 mln abonentów, a sieć kablówki docierała do blisko 4 mln gospodarstw domowych.

Iliad wycenił UPC Polska na 7,3 mld zł. To zapewne wartość przedsiębiorstwa, czyli zarówno udziałów, jak i długu. Jak podaje komórkowa sieć, estymowana wartość zysku EBITDA UPC na bieżący rok to 782 mln zł.

Play w I półroczu br. wypracował 3,6 mld zł przychodu, o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem, a jego wynik EBITDAal (EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu) to 1,7 mld zł, o 46,6 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk operacyjny telekomu szacowany jest na 1,3 mld zł, co oznacza wzrost o 71 proc.

Komórkowa sieć obsługiwała po półroczu 15,46 mln kart SIM i 22 tys. abonentów stacjonarnego dostępu do internetu za sprawą kooperacji z Vectrą. Grono jej abonentów płatnej telewizji TV Box (Play Now) powiększyło się do 176 tys.