Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 20 października

Publikacja: 20.10.2015 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Koniec aukcji częstotliwości. Teraz czas na drugi sezon LTE-noweli

Po zakończeniu aukcji częstotliwości UKE spodziewa się wysypu wniosków o anulowanie jej wyników. W ciągu 116 dni licytacji łączna kwota zadeklarowanych przez telekomy środków przekroczyła 9 mld zł, choć pierwotnie spodziewano się wpływów w granicach 2 mld zł. Licytowane były częstotliwości w pasmach 800 MHz i 2600 MHz. Na pierwsze, pozwalające zapewnić internet na dużych, słabo zaludnionych obszarach, operatorzy przeznaczyli ponad 8,5 mld zł. Drugie jest tylko dodatkiem: nadaje się do wykorzystania w obszarach gęsto zaludnionych, gdzie trzeba rozładować ruch w sieci.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/900580,aukcja-czestotliwosci-lte-internet-uke.html (dostęp ograniczony)

[srodtytul]Parkiet [/srodtytul]

Orange relatywnym zwycięzcą aukcji LTE

Potwierdziły się nasze informacje: telekom kierowany przez Bruno Duthoita zdobył najwięcej częstotliwości. W porównaniu z konkurencją za stosunkowo niewysoką cenę.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/772109_Orange_relatywnym_zwyciezca_aukcji_LTE.html (dostęp płatny)

Financial Post: Facebook i Twitter to przeszłość

Gdy wiosną 2014 r. bank inwestycyjny Piper Jaffray sondował młodzież, czy korzysta z Facebooka i Twittera, odsetek odpowiedzi twierdzących wynosił odpowiednio 75 i 63 proc. Pół roku później już niespełna 50 oraz 59 proc. Nie jest to oczywiście efekt znudzenia młodzieży smartfonami. Po prostu gusta generacji Z, jak określa się ludzi urodzonych od połowy lat 90., szybko się zmieniają.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/772132_Financial_Post:_Facebook_i_Twitter_to_przeszlosc.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Orange zdał teorię celująco

Telekomy skończyły,  zaczną prawnicy.

Każdy coś zdobył, ale wszyscy zapłacą więcej, niż oczekiwano, a niektórzy na dokładkę będą musieli wyciągnąć z kieszeni proporcjonalnie znacznie więcej niż konkurenci. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił ostateczne wyniki trwającej od lutego aukcji częstotliwości LTE, z której do budżetu państwa ma wpłynąć ponad 9,2 mld zł, przy cenach wywoławczych na poziomie 1,6 mld zł.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4327711,67771,telekomy-skonczyly-zaczna-prawnicy (dostęp płatny)

Pożytki z teorii gier

MINIWYWIAD Z PIOTREM MUSZYŃSKIM, WICEPREZESEM DS. OPERACYJNYCH W ORANGE POLSKA

Częstotliwości są drogie, ale w aukcji stąpaliśmy po ziemi i jesteśmy przygotowani, by za nie zapłacić — mówi Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych w Orange Polska.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4327710,10561,pozytki-z-teorii-gier (dostęp płatny)

Akceleracja w Google Campus Warsaw

Biznes Gdy produkt jest gotowy i pojawiają się klienci, start-upowców czekają kolejne wyzwania. Inwestorzy podpowiedzą, jak im podołać. Fundusz Innovation Nest z Krakowa razem z Google Campus Warsaw uruchamiają program akceleracyjny Growth! dla start- -upów z sektora B2B (business to business). Chcą pomóc im zwiększyć przychody i ułatwić kontakt z ekspertami z całego świata. Program poprowadzi Piotr Wilam, partner w funduszu Innovation Nest, przedsiębiorca, anioł biznesu, współzałożyciel Onetu. Growth! przeznaczony jest dla firm z Polski i Europy Centralnej, które sprzedają produkty klientom biznesowym i mają miesięczne przychody na poziomie kilku tysięcy USD.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4327731,37819,akceleracja-w-google-campus-warsaw (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Z aukcji LTE cieszy się Orange

Operator uzyskał najwięcej miejsca w eterze na oferowanie mobilnego internetu, w dodatku za stosunkowo niską cenę. W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował szczegółowe wyniki zakończonej po dziewięciu miesiącach burzliwej aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz (tzw. aukcji LTE). Na liście zwycięzców, którzy zadeklarowali, że zapłacą w sumie 9,2 mld zł, niespodzianek nie było.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1289822-Z-aukcji-LTE-cieszy-sie-Orange.html (dostęp płatny)

Walka z technologią to iluzja

Współczesny świat generuje niewyobrażalną ilość informacji. Pytanie, jak je wykorzystamy. Możemy je ignorować, ale wtedy tracimy – mówi Franck Cohen, szef koncernu SAP na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w rozmowie z Katarzyną Kucharczyk.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1289843-Walka–z-technologia-to-iluzja.html (dostęp płatny)

Realna groźba niedorozwoju gospodarczego

Aukcja na pasma 800 i 2600 MHz została zakończona, a częstotliwości wstępnie rozdysponowane. Nareszcie, ponieważ przedłużająca się licytacja i rosnące dramatycznie ceny sprawiały, że cały proces dochodził do granic absurdu. W konsekwencji coraz bardziej realne stawało się ryzyko, że budowa szybkiego mobilnego internetu w Polsce utknie na dobre. A to niosłoby straty dla rodzimej gospodarki,…

http://archiwum.rp.pl/artykul/1289820-Realna-grozba-niedorozwoju-gospodarczego.html (dostęp płatny)

Telemedycyna przyjazna seniorom

Podstawowym celem telemedycyny jest osiągnięcie równowagi pomiędzy największą wartością, jaką jest dla nas zdrowie, a optymalizacją kosztów związanych z opieką najwyższej jakości. Telemedycyna nie jest rozwiązaniem nowym. W krajach rozwiniętych jest od wielu lat uznaną i refundowaną metodą wspierania diagnostyki i leczenia, a dziś jest postrzegana jako jeden z filarów systemu ochrony zdrowia. Idealnym przykładem dla poparcia tej tezy jest USA – pionier w wykorzystaniu rozwiązań telemedycznych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1289784-Telemedycyna-przyjazna-seniorom.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu