Przegląd prasy – poniedziałek 11 czerwca

Publikacja: 11.06.2012 08:30

Wydzielenie E-Plusa zamiast sprzedaży Latynosom

Matt Steinglass, Anousha Sakoui

Holenderski KPN rozważa możliwość całkowitego wydzielenia z grupy niemieckiej sieci komórkowej E-Plus, co otworzyłoby drogę do jej połączenia z konkurencyjnym O2, z którego z kolei chce wyjść hiszpańska Telefonica. Dla zarządu KPN to alternatywa, to plan, który chcą przedstawić, jako alternatywę dla sprzedaży E-Plusa południowoamerykańskiej grupie America Movil.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/29812660-b2ed-11e1-83a9-00144feabdc0.html#axzz1xSdZTk5L (dostęp po zalogowaniu)

Informacja o EKUZ z telefonu

DS

Komisja Europejska uruchomiła aplikację na smartfony, w której wyjaśnia, w jaki sposób korzystać z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Karta zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w sytuacji choroby lub wypadku podczas podróży bądź czasowego pobytu w 31 państwach Europy (27 państw członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Można ją uzyskać bezpłatnie od krajowych instytucji ubezpieczenia zdrowotnego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=413040 (dostęp płatny)

Jaką stawkę zastosować dla montażu wideodomofonów

Alina Wróbel

Deweloper na życzenie klienta dokonuje w oddawanych do użytku domach objętych społecznym programem mieszkaniowym montażu wideodomofonów. Jaką stawkę VAT należy zastosować do tego rodzaju usług? Opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Obecnie podstawowa stawka tego podatku wynosi 23 proc., jednak w określonych przypadkach ustawodawca dopuszcza stosowanie niższych stawek. W myśl art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 8 proc. można stosować po spełnieniu dwóch przesłanek.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=413040 (dostęp płatny)

Ericsson: Za pięć lat połowa ludności w zasięgu LTE

Przemysław Poznański

W 2017 r. 85 proc. ludności znajdzie się w zasięgu technologii 3G – przewiduje szwedzki koncern Ericsson. Jednocześnie liczba abonentów telefonii komórkowej, używających smartfonów sięgnie 3 mld. Liczba abonamentów na szerokopasmowy mobilny dostęp do internetu wzrośnie z jednego miliarda pod koniec 2011 r. do pięciu miliardów w 2017 r. W pierwszym kwartale 2012 r. liczba abonamentów na wszelkie urządzenia mobilne zwiększyła się o 170 mln i sięgnęła 6,2 mld. Do końca 2017 r. globalny ruch związany z przesyłaniem danych wzrośnie piętnastokrotnie. Jak przekonują eksperci Ericssona, dla wielu ludzi na świecie telefon przenośny będzie jedynym środkiem dostępu do internetu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11902109,Ericsson__Za_piec_lat_polowa_ludnosci_w_zasiegu_LTE.html

400 mln zł na światłowody na Warmii i Mazurach

Magdalena Wierzchowska

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił postępowanie w sprawie wyboru w formule PPP prywatnego partnera, który zbuduje i utrzyma sieć światłowodową. To część programu, na który Bruksela przeznaczyła 1-1,5 mld EUR i który pozwoli opleść Polskę wiankiem światłowodów pozwalających na informatyzację całego kraju. To z kolei przełoży się na rozwój usług opartych na internecie,także e-administracji. Urząd z północno-wschodniej Polski czeka na deklaracje zainteresowanych do 2 lipca. Spośród nich wskaże maksymalnie pięciu graczy, z którymi usiądzie do rozmów.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=127335# (dostęp płatny)

Bruksela nie jest mi do niczego potrzebna

Danuta Walewska

Nigdy mi nie przyszło do głowy, żeby prosić o jakieś wsparcie. O rozwój musimy troszczyć się sami – mówi Danucie Walewskiej prezes Ericssona. Jak dzisiejsza trudna sytuacja na rynkach światowych komplikuje działanie takiej firmy jak Ericsson? Hans Vestberg, prezes Ericssona: No cóż, Europie nie jest najłatwiej. Ale jesteśmy w 180 krajach, w jednych sytuacja jest lepsza, w innych gorsza, więc i sytuacja w inwestycjach telekomunikacyjnych się różni. Po prostu trzeba bardziej uważać. I tyle.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150053_Bruksela_nie_jest_mi_do_niczego_potrzebna.html (dostęp płatny)

Dziewiąta szansa na wykorzystanie puli

Artur Osiecki

Fundusze unijne. Od dziś przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dotacje na integrację systemów informatycznych współpracujących ze sobą firm. Do wzięcia jest 367,7 mln zł z programu „Innowacyjna gospodarka”. Będzie to już dziewiąta szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw na pełne wykorzystanie konkursowego budżetu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150085_Dziewiata_szansa_na_wykorzystanie_puli.html (dostęp płatny)

Wydzielenie E-Plusa zamiast sprzedaży Latynosom

Matt Steinglass, Anousha Sakoui

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży