Przegląd prasy – poniedziałek 11 czerwca

Publikacja: 11.06.2012 08:30

Wydzielenie E-Plusa zamiast sprzedaży Latynosom

Matt Steinglass, Anousha Sakoui

Holenderski KPN rozważa możliwość całkowitego wydzielenia z grupy niemieckiej sieci komórkowej E-Plus, co otworzyłoby drogę do jej połączenia z konkurencyjnym O2, z którego z kolei chce wyjść hiszpańska Telefonica. Dla zarządu KPN to alternatywa, to plan, który chcą przedstawić, jako alternatywę dla sprzedaży E-Plusa południowoamerykańskiej grupie America Movil.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/29812660-b2ed-11e1-83a9-00144feabdc0.html#axzz1xSdZTk5L (dostęp po zalogowaniu)

Informacja o EKUZ z telefonu

DS

Komisja Europejska uruchomiła aplikację na smartfony, w której wyjaśnia, w jaki sposób korzystać z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Karta zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w sytuacji choroby lub wypadku podczas podróży bądź czasowego pobytu w 31 państwach Europy (27 państw członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Można ją uzyskać bezpłatnie od krajowych instytucji ubezpieczenia zdrowotnego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=413040 (dostęp płatny)

Jaką stawkę zastosować dla montażu wideodomofonów

Alina Wróbel

Deweloper na życzenie klienta dokonuje w oddawanych do użytku domach objętych społecznym programem mieszkaniowym montażu wideodomofonów. Jaką stawkę VAT należy zastosować do tego rodzaju usług? Opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Obecnie podstawowa stawka tego podatku wynosi 23 proc., jednak w określonych przypadkach ustawodawca dopuszcza stosowanie niższych stawek. W myśl art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 8 proc. można stosować po spełnieniu dwóch przesłanek.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=413040 (dostęp płatny)

Ericsson: Za pięć lat połowa ludności w zasięgu LTE

Przemysław Poznański

W 2017 r. 85 proc. ludności znajdzie się w zasięgu technologii 3G – przewiduje szwedzki koncern Ericsson. Jednocześnie liczba abonentów telefonii komórkowej, używających smartfonów sięgnie 3 mld. Liczba abonamentów na szerokopasmowy mobilny dostęp do internetu wzrośnie z jednego miliarda pod koniec 2011 r. do pięciu miliardów w 2017 r. W pierwszym kwartale 2012 r. liczba abonamentów na wszelkie urządzenia mobilne zwiększyła się o 170 mln i sięgnęła 6,2 mld. Do końca 2017 r. globalny ruch związany z przesyłaniem danych wzrośnie piętnastokrotnie. Jak przekonują eksperci Ericssona, dla wielu ludzi na świecie telefon przenośny będzie jedynym środkiem dostępu do internetu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11902109,Ericsson__Za_piec_lat_polowa_ludnosci_w_zasiegu_LTE.html

400 mln zł na światłowody na Warmii i Mazurach

Magdalena Wierzchowska

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił postępowanie w sprawie wyboru w formule PPP prywatnego partnera, który zbuduje i utrzyma sieć światłowodową. To część programu, na który Bruksela przeznaczyła 1-1,5 mld EUR i który pozwoli opleść Polskę wiankiem światłowodów pozwalających na informatyzację całego kraju. To z kolei przełoży się na rozwój usług opartych na internecie,także e-administracji. Urząd z północno-wschodniej Polski czeka na deklaracje zainteresowanych do 2 lipca. Spośród nich wskaże maksymalnie pięciu graczy, z którymi usiądzie do rozmów.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=127335# (dostęp płatny)

Bruksela nie jest mi do niczego potrzebna

Danuta Walewska

Nigdy mi nie przyszło do głowy, żeby prosić o jakieś wsparcie. O rozwój musimy troszczyć się sami – mówi Danucie Walewskiej prezes Ericssona. Jak dzisiejsza trudna sytuacja na rynkach światowych komplikuje działanie takiej firmy jak Ericsson? Hans Vestberg, prezes Ericssona: No cóż, Europie nie jest najłatwiej. Ale jesteśmy w 180 krajach, w jednych sytuacja jest lepsza, w innych gorsza, więc i sytuacja w inwestycjach telekomunikacyjnych się różni. Po prostu trzeba bardziej uważać. I tyle.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150053_Bruksela_nie_jest_mi_do_niczego_potrzebna.html (dostęp płatny)

Dziewiąta szansa na wykorzystanie puli

Artur Osiecki

Fundusze unijne. Od dziś przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dotacje na integrację systemów informatycznych współpracujących ze sobą firm. Do wzięcia jest 367,7 mln zł z programu „Innowacyjna gospodarka”. Będzie to już dziewiąta szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw na pełne wykorzystanie konkursowego budżetu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150085_Dziewiata_szansa_na_wykorzystanie_puli.html (dostęp płatny)

Wydzielenie E-Plusa zamiast sprzedaży Latynosom

Matt Steinglass, Anousha Sakoui

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu