Play kupuje UPC i tworzy giganta internetu. Iliad i Liberty dogadali się

P4, operator sieci komórkowej Play kupuje telewizję kablową UPC. Zapłaci 7 mld zł. Jest umowa i obietnica stworzenia szerokopasmowego czempiona oraz transformacji polskiego rynku.

Publikacja: 22.09.2021 08:35

Łączne przychody Play i UPC Polska za 2020 rok wyniosły 9 mld zł

Łączne przychody Play i UPC Polska za 2020 rok wyniosły 9 mld zł

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Kilka tygodni temu amerykańska grupa inwestycyjna Liberty Global, właściciel UPC Polska podała, że dostała wstępną ofertę zakupu kablówki od francuskiej grupy Iliad. Choć zastrzegła, że nie jest pewne, jak zakończą się rozmowy, a media spekulowały, że konkurentem do ręki UPC może być T-Mobile, to analitycy byli zdania, że do transakcji dojdzie.

Dziś w nocy Amerykanie i Iliad podpisali umowę w tej sprawie i uzgodnili ostateczne warunki. Kupującym UPC będzie P4, operator sieci Play. Zapłaci 7 mld zł (1,8 mld dol.).

„Nabycie UPC przez Play wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe oraz przyczynia się do realizacji wizji i ambicji spółki w zakresie inwestowania w najnowocześniejsze sieci, usługi mobilne oraz szerokopasmowe” – napisano w komunikacie prasowym P4.

„Długofalowa ambicja Play zapewnienia łączności na terenie całego kraju, przyczyni się do cyfrowej transformacji polskiej gospodarki i przyniesie korzyści konsumentom indywidualnym oraz biznesowym, dzięki bardziej innowacyjnym i kompleksowym ofertom” – obiecuje mobilny telekom.

- Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce – powiedział Jean Marc Harion, prezes P4.

Z kolei Robert Redelanu, prezes UPC Polska mówi o budowie „ogólnopolskiego czempiona, który ponownie dokona transformacji polskiego rynku”.

- Nabycie UPC Polska odzwierciedla dążenie Play i iliad, aby inwestować w mobilne oraz szerokopasmowe sieci i usługi nowej generacji. Transakcja ta wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieć światłowodową i przyczynia się do realizacji długoterminowej ambicji rozwijania ogólnokrajowej łączności w Polsce. Liczymy, że nasze zaangażowanie wpłynie korzystnie na cyfrową transformację polskiej gospodarki i przyniesie korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw, również dzięki nowym kompleksowym ofertom. Z niecierpliwością czekamy na połączenie sił i powitanie pracowników UPC w rodzinie Play i iliad po uzyskaniu wymaganych zgód – zaznacza Thomas Reynaud, prezes Iliadu.

Strony transakcji oceniają obecnie, że transakcja ma zostać domknięta w pierwszym półroczu 2022 roku. Wymagać będzie zgody Komisji Europejskiej – podano.

Czytaj więcej

W Polsce zaczynają się prace nad 6G

Według P4, 7 mld zł to 9,3-krotość skorygowanego wyniku EBITDA UPC Polska za 2020 r. przed efektami synergii i około 7-krotność po uwzględnieniu tych efektów.

W innym ujęciu, podali Amerykanie, cena za kablówkę stanowi około 9-krotność tegorocznej EBITDA oraz blisko 20-krotność wolnych przepływów pieniężnych (OFCF) prognozowanych na koniec 2021 r.

Jak wynika z komunikatów, spora część transakcji (1,2 mld dol.) to długi przejmowane przez Play wraz UPC Polska. Po ich spłacie Amerykanom zostanie w kieszeni 600 mln dol.

Elementem transakcji są warunki kilkuletniej współpracy między Liberty i Iliadem. „W połączeniu z transakcją, Liberty Global zgodziło się na zapewnienie Iliadowi na okres do czterech lat dostępu do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii. Ostateczna wartość tej współpracy zależeć będzie od faktycznego poziomu potrzeb ze strony Iliad” - podano.

„Kalkulacja ceny sprzedaży oparta na skorygowanej EBIDTA prognozowanej na koniec 2021 w wysokości 782 mln zł, z wyłączeniem 76 mln zł szacunkowych opłat za usługi przejściowe związane z okresem przejściowym, które Liberty Global ma świadczyć na rzecz Iliad po zakończeniu transakcji, a które mają zostać zaraportowane w skorygowanej EBITDA Iliad” – podano.

„W celu kalkulacji ceny sprzedaży UPC Polska obliczenia wielokrotności ceny sprzedaży OFCF, szacowana wartość OFCF dla UPC Polska na koniec 2021 r. została zmniejszona o 76 mln zł szacowanych opłat za usługi przejściowe, które, jak oczekujemy, zostaną wykazane w skorygowanej EBITDA Iliad po zakończenie transakcji” - dodano.

Sieć komórkowa Play jest w Polsce numerem dwa pod względem obsługiwanych kart SIM (około 15 mln). Będzie teraz właścicielem trzeciej pod względem zasięgu sieci przewodowego szerokopasmowego internetu w Polsce (po Orange Polska i Grupie Vectra). Na koniec czerwca UPC docierało z siecią do 3,7 mln gospodarstw domowych. Kablówka obsługiwała zaś 1,5 mln klientów, którzy używali 1,3 mln usług internetu, 1,4 mln telewizji oraz 600 tys. telefonii stacjonarnej.

„Na podstawie danych finansowych za rok 2020, łączne przychody Play i UPC Polska wynoszą 9 mld zł, a łączna EBITDAaL 3,2 mld zł. Play i UPC będą dostarczać usługi telekomunikacyjne do ponad 17 mln subskrybentów” – podało P4. Nie sprecyzowało, czy są to dane skonsolidowane, ale wydaje się, że nie.

Według Liberty, „transakcja jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej wartości opartych na światłowodach sieci HFC w Europie, jak również istotnych korzyści synergii z konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych”.

„Rozumiejąc głęboki sens tego połączenia, będziemy z uwagą obserwować jak ten ogólnopolski czempion oferuje klientom w Polsce najwyższej jakości usługi cyfrowe i internet” – powiedział m.in. cytowany w komunikacie Mike Fries, prezes Liberty Global.

Kierowana przez niego grupa zamierza przeznaczyć gotówkę od Playa m.in. na „cele korporacyjne”.

Mogą to być kolejne inwestycje w rozwój biznesu, czy wsparcie dla wieloletniego programu odkupu akcji.

Kilka tygodni temu amerykańska grupa inwestycyjna Liberty Global, właściciel UPC Polska podała, że dostała wstępną ofertę zakupu kablówki od francuskiej grupy Iliad. Choć zastrzegła, że nie jest pewne, jak zakończą się rozmowy, a media spekulowały, że konkurentem do ręki UPC może być T-Mobile, to analitycy byli zdania, że do transakcji dojdzie.

Dziś w nocy Amerykanie i Iliad podpisali umowę w tej sprawie i uzgodnili ostateczne warunki. Kupującym UPC będzie P4, operator sieci Play. Zapłaci 7 mld zł (1,8 mld dol.).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał