Po wielomiesięcznej zwłoce w pracach legislacyjnych rząd opublikował w środę nowy projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (UKSC). Nosi on datę 12 października i dziś – wg. serwisu CyberDefence24.pl – miał zostać przekazany do akceptacji Komitetu Rady Ministrów ds. Obrony i Bezpieczeństwa.
Z lektury dokumentu wynika, że do projektu dopisano znowu nowe elementy. Jeden z nich, nie omawiany do tej pory publicznie, to zapis o powołaniu spółki Polskie 5G.
Prace nad nią zaczęły się jesienią 2019 roku. Wtedy to państwowy operator nadzorowany przez resort obrony - Exatel, czterej operatorzy mobilni oraz PFR zgodzili się, że przeanalizują możliwości powołania spółki, mającej zarządzać hurtową siecią radiową korzystającą z pasma 700 MHz (zajmuje jeszcze do połowy przyszłego roku cyfrowa telewizja naziemna). Do tej pory sygnatariusze nie wypracowali porozumienia, ani spółki nie powołali. Z prac, które przeprowadzili (zlecając część zadań firmom Accenture i Networks!) powstał raport przekazany premierowi.
Wygląda na to, że teraz Polskie 5G zostanie wprowadzone ustawą. Z nowego projektu nowelizacji wynika, że spółkę tę powołać ma operator strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), powołany przez premiera w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy.
W projekcie nie ma już natomiast mowy o operatorze sieci komunikacji strategicznej (OSKS).