Dzięki temu rozwiązaniu m.in. wojsko zyska możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności. I to praktycznie w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna.

Za projektem stoją firmy IS-Wireless i MindMade. Jak podkreślają eksperci, rozwiązanie - przeznaczone dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska - zostało stworzone dla zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, czy rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej w sytuacjach, a więc wówczas, kiedy publiczna łączność stałaby się niedostępna (np. zniszczona w wyniku katastrofy).

Czytaj więcej

W Polsce zaczynają się prace nad 6G

Prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk podkreśla, że MC-NIB to pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń (można ją przywrócić dzięki przenośnej własnej sieci 4G/5G). - Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych - tłumaczy. - Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku - zaznacza Pietrzyk. I dodaje, że rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla wojska, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej.

IS-Wireless prowadzi rozmowy z partnerami na temat wdrożeń w Europie, USA i Azji.