FBI ostrzega, że podczas Olimpiady sportowcy oraz zagraniczni turyści mogą być narażeni na ataki cybernetyczne takie jak ransomware i blokujące urządzenia elektroniczne. Agencja ostrzega także przed złośliwym oprogramowaniem, kradzieżą danych i instalacją „narzędzi śledzących” na urządzeniach mobilnych – pisze BBC.
„FBI wzywa wszystkich sportowców, aby zostawili w domu swoje osobiste telefony komórkowe i używali tymczasowego telefonu podczas igrzysk” – napisano w komunikacie. FBI nie ostrzega przed „żadnym konkretnym zagrożeniem”, ale zachęca do „zachowania czujności”. Także niektóre Narodowe Komitety Olimpijskie w krajach zachodnich również odradzają używania osobistych telefonów komórkowych. Ostrzeżenie pojawia się także w raporcie firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Citizen Lab.
FBI przyjrzała się też oficjalnej aplikacji na Igrzyska Olimpijskie – którą uczestnicy muszą pobrać w celu monitorowania ich stanu zdrowia w związku z pandemią Covid-19. Z analizy wynika, że aplikacja nie jest do końca bezpieczna. Trzy rzeczy najbardziej niepokoją: ochrona danych osobowych - luka w szyfrowaniu umożliwiła stronie trzeciej dostęp do dokumentów, dźwięku i plików; aplikacja podlegała cenzurze na podstawie listy słów kluczowych oraz trzecia kwestia: niejasna polityka prywatności – nie do końca wiadomo, kto otrzymał i przetworzył przesłane do niego dane. Chiny odrzucają wszelkie wątpliwości w kwestii aplikacji i twierdzą, że jest bezpieczna.
Czytaj więcej
Władze Państwa Środka chcą rozprawić się z „nielegalnymi” treściami online w ramach kampanii oczyszczenia sieci przed zimowymi igrzyskami w Pekinie, które rozpoczynają się na początku lutego.
Olimpiada w Pekinie rozpoczyna się 4 lutego i potrwa do 20 lutego. Ponad 3000 sportowców będzie rywalizować w 109 różnych konkurencjach. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczną się 4 marca i potrwają do 13 marca. Chiński rząd wyda na nie 3,9 miliarda dolarów.