Aktualizacja: 21.02.2025 10:56 Publikacja: 08.03.2022 13:53
Foto: president.gov.by
Powiązani z Mińskiem cyberprzestępcy, o których głośno stało się nad Wisłą w ub. r. za sprawą wycieków maili Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera (to właśnie UNC1151 jest głównym podejrzanym w tej sprawie), stoją za trwającą od kilku lat w internecie kampanią hakerską Ghostwriter.
W jej ramach dokonują włamań na serwery i skrzynki mailowe przedstawiciele władz w krajach Europy, a także prowadzą akcje zmasowanej dezinformacji. Teraz, jak ustalił specjalny zespół Google’a – TAG (Threat Analysis Group), Białorusini próbowali wniknąć do kont osób powiązanych z polskim wojskiem. Był to typowy atak phisingowy (wyłudzanie w sieci haseł, loginów) wymierzony w cele w nad Wisłą i w Ukrainie. Przeprowadzono go w zeszłym tygodniu – podaje TAG i wskazuje, iż specjalne „zainfekowane” e-maile wysłano z innych przejętych kont. W treści zawierały linki do stron kontrolowanych już przez hakerów. Tym razem atak był nieudany, bo zablokował go system Google Safe Browsing, który rozpoznaje niebezpieczne strony i ostrzega użytkownika o ewentualnym zagrożeniu. Google informuje, że ofiarami paść mieli także użytkownicy skrzynek z takimi domenami, jak „meta.ua”, „i.ua”, „ukr.net”, czy „wp.pl”.
Krótki sygnał od nieznanego numeru – najczęściej z zagranicy. Głównie w nocy, żeby wzbudzić ciekawość. Możliwe są również SMS-y z prośbą o pilne oddzwonienie. Przestępcy podają się za bliskich, sąsiadów, znajomych. Takie oszustwa noszą nazwę "wangiri" i mogą nas sporo kosztować.
Google zapowiada zmiany, które wejdą w życie 16 lutego 2025 roku. Od tej daty użytkownicy będą śledzeni nie tylko dzięki plikom cookies. Firma zbierze o nas jeszcze więcej informacji.
Cyberzagrożenia przekształciły się z marginalnego ryzyka w poważne wyzwanie dla zarządów przedsiębiorstw. Na całym świecie powstają regulacje, które nakładają na firmy nowe obowiązki w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W czasach, gdy cyberprzestępczość staje się bardziej zaawansowana niż kiedykolwiek, ochrona firm nie może ograniczać się do technologii. Kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa są ludzie.
Raport „Cyberportret polskiego biznesu” ujawnia niepokojący fakt: aż 52% pracowników w Polsce nie uczestniczyło w żadnym szkoleniu z tego zakresu przez ostatnie pięć lat. W obliczu dynamicznie rosnącej liczby cyberataków firmy pozostają wystawione na poważne ryzyko. Czy istnieje skuteczny sposób na zmianę tego stanu rzeczy?
Więcej aktów oskarżenia, ale mniej niż co czwarty dotyczy hakingu – bilans policyjnego cyberbiura za miniony rok.
Tropy do siatki hakerów, którzy stali za głośnym atakiem, wiodą przez giełdy kryptowalut. Śledczy kierują wnioski o pomoc prawną m.in. do USA - ustaliła "Rz".
Linie lotnicze Japan Airlines (JAL) poinformowały, że padły ofiarą cyberataku, który spowodował opóźnienia niektórych lotów krajowych i międzynarodowych. Po kilku godzinach udało się przywrócić normalne działanie wszystkich systemów linii lotniczej.
Zawirowania geopolityczne i ataki cybernetyczne to najpoważniejsze zagrożenia dla światowych łańcuchów dostaw, które z pewnością nie ustąpią w 2025 roku.
Włamując się na naszą pocztę cyberprzestępcy nie tylko mają wgląd do wszelkich przechowywanych tam danych (znajdujących się na przykład w załącznikach). Za pośrednictwem adresu e-mail mogą również zyskać dostęp do innych, ważnych dla nas serwisów. Okazuje się, że przestępcy mają sposób na włamanie się nawet na te konta, w przypadku których występuję dwuskładnikowe uwierzytelnianie (jak np. Gmail).
Otrzymaliśmy informację o naruszeniu danych osobowych w wyniku ataku hakerskiego. Atakujący uzyskali dostęp do plików z danymi naszych klientów - przekazała sieć Ochnik.
17 września doszło do skoordynowanego ataku na członków Hezbollahu działających na terenie Libanu. Jak podają media, wybuchły pagery, z których korzystali członkowie i sympatycy organizacji. Czym są i jak działają te urządzenia?
Oszustwa internetowe są ścigane z urzędu. Ukaranie sprawców nie jest uzależnione od woli pokrzywdzonego. Zablokowanie podejrzanej transakcji nie wyklucza też odpowiedzialności karnej cyberprzestępców. Mogą oni odpowiedzieć za usiłowanie popełnienia przestępstwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas