Dziennik "Financial Times" napisał o nowej strategii ukraińskich hakerów w zakresie działań skierowanych przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Jedną z nich jest pisanie do rosyjskich żołnierzy z fikcyjnych kont atrakcyjnych kobiet, co miało pomóc w przekonaniu ich do przesłania zdjęć z frontu.

Grupa ma obecnie składać się z 30 hakerów z całej Ukrainy. „Financial Times” zastrzega, że informacje na ten temat od jednego z informatyków są trudne do zweryfikowania, ale wiele z nich można potwierdzić. Specjalny zespół tymi metodami miał oszukać rosyjskich żołnierzy w Melitopolu, pisząc do nich z fikcyjnych kont kobiet na kilku platformach społecznościowych, w tym Telegramie. Otrzymane zdjęcia pomogły namierzyć przeciwników, a kilka dni później doszło do ataku.

Czytaj więcej

Pożegnanie z armatą. Ruszył laserowy wyścig zbrojeń

Portal Ukraińska Prawda informował w zeszłym miesiącu o eksplozji w dużej rosyjskiej bazie wojskowej w Melitopolu, powołując się na burmistrza miasta.

Ukraiński minister cyfryzacji Michajło Fedorow na początku wojny zapewniał, że zajęcie znajdzie się dla każdego specjalisty w dziedzinie informatyki, pisał wprost o tworzeniu armii IT.