Kreml zaprzecza, by tą właśnie drogą chciał wzywać Rosjan na wojnę na Ukrainie. I utajnia jeden z punktów dekretu o mobilizacji oraz wprowadza cenzurę mediów.

W środę po ogłoszeniu przez Kreml mobilizacji rezerwistów, wielu użytkowników strony internetowej Gosuslugi skarży się na awarię w działaniu strony i aplikacji mobilnej Usługi państwowe (odpowiedniki polskiego gov.pl i aplikacji mObywatel). Gdy próbują otworzyć aplikację, otrzymują komunikat „Błąd. Usługa jest chwilowo niedostępna. Spróbuj ponownie później."

Zaraz po ogłoszeniu mobilizacji, na kanałach komunikatora Telegram pojawiła się informacja, że za pośrednictwem portalu usług publicznych obywatele podlegający częściowej mobilizacji (tj. rezerwiści) otrzymują wezwania do wojskowego biura rejestracji i poboru. Następnie strona uległa awarii, w tej chwili usługa jest niedostępna.

Czytaj więcej

Rosja buduje laser oślepiający satelity. Potężny impuls Kaliny

Rosyjskie ministerstwo rozwoju cyfrowego, po tym jak strona padła, od razu ogłosiło, że powołania do armii nie będą rozsyłane za pośrednictwem aplikacji, która mogła zostać zhakowana. Jakoby brakowało do tego przepisów. „Informujemy, że nie ma takich planów (by powołania wysyłać przez Gosuslugi - red). Brakuje do tego niezbędnych ram prawnych ”- mówi komunikat resortu.

Jednocześnie władze utajniły siódmy punkt dekretu o mobilizacji. Pytany o to rzecznik Kremla oświadczył, że podawana tam jest liczba powołanych i dlatego jest to tajne. Takie oświadczenie stoi w sprzeczności faktem, że rosyjski minister obrony sam wymienił liczbę rezerwistów do powołania czyli 300 tysięcy Rosjan.

Po skutecznym ataku na stronę mediom jeszcze działającym w Rosji Kreml nałożył kaganiec. Państwowy nadzór komunikacyjny Roskomandzor poinformował, że rosyjskie media nie mogą relacjonować wydarzeń odbywających się w ramach ogłoszonej mobilizacji, opartych na źródłach niezweryfikowanych przez rosyjskie władze. „Rozpowszechnianie jakichkolwiek danych nie otrzymanych od władz federalnych i regionalnych będzie traktowane jako złamanie prawa”.