„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 23.12.2024 00:32 Publikacja: 21.09.2022 14:36
Mural w Moskwie "reklamujący" wojnę w Ukrainie
Foto: PAP/EPA, MAXIM SHIPENKOV
Kreml zaprzecza, by tą właśnie drogą chciał wzywać Rosjan na wojnę na Ukrainie. I utajnia jeden z punktów dekretu o mobilizacji oraz wprowadza cenzurę mediów.
W środę po ogłoszeniu przez Kreml mobilizacji rezerwistów, wielu użytkowników strony internetowej Gosuslugi skarży się na awarię w działaniu strony i aplikacji mobilnej Usługi państwowe (odpowiedniki polskiego gov.pl i aplikacji mObywatel). Gdy próbują otworzyć aplikację, otrzymują komunikat „Błąd. Usługa jest chwilowo niedostępna. Spróbuj ponownie później."
Cyberzagrożenia przekształciły się z marginalnego ryzyka w poważne wyzwanie dla zarządów przedsiębiorstw. Na całym świecie powstają regulacje, które nakładają na firmy nowe obowiązki w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W czasach, gdy cyberprzestępczość staje się bardziej zaawansowana niż kiedykolwiek, ochrona firm nie może ograniczać się do technologii. Kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa są ludzie.
Raport „Cyberportret polskiego biznesu” ujawnia niepokojący fakt: aż 52% pracowników w Polsce nie uczestniczyło w żadnym szkoleniu z tego zakresu przez ostatnie pięć lat. W obliczu dynamicznie rosnącej liczby cyberataków firmy pozostają wystawione na poważne ryzyko. Czy istnieje skuteczny sposób na zmianę tego stanu rzeczy?
Najważniejsze wyzwania związane z bezpieczeństwem w sieci i budowa świadomości na ich temat zarówno wśród obywateli, jak i w organizacjach były tematem debaty ekspertów.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień – mówi Paweł Jurek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy DAGMA Bezpieczeństwo IT.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
„Niektórzy mówią, że są dobrze przygotowani; inni, że to po prostu dranie”. Tak żołnierzy z Korei Północnej opisuje Rosjanin, schwytany przez Ukraińców. Rosyjski jeniec opisał, że północnokoreańscy żołnierze są lepiej żywieni, niż Rosjanie, mają więcej autonomii, co często oznacza, że w warunkach wojennych zachowują się nieracjonalnie i nieostrożnie.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Premier Słowacji Robert Fico oskarżył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że zaoferował mu pieniądze z rosyjskich aktywów w zamian za zgodę Słowacji na członkostwo Ukrainy w NATO.
Brytyjski dziennik, powołując się na źródła w armii Ukrainy, napisał, że z powodu niedoboru personelu na froncie przesuwani są tam żołnierze obrony powietrznej, często wyszkoleni na Zachodzie. Źródła "Guardiana" w armii Ukrainy: Obrona powietrzna na poziomie krytycznym.
Węgry prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą w sprawie utrzymania otwartych dostaw gazu przez Ukrainę, mimo że import rosyjskiego gazu odbywa się teraz przez gazociąg Turkstream - powiedział premier Viktor Orbán w sobotę, dodając, że nie chce rezygnować z tej trasy.
W Kazaniu, stolicy wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej Tatarstanu, doszło do serii wybuchów spowodowanych atakiem dronów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba osób zatrzymywanych za aktywność w mediach społecznościowych - podaje strona ukraińska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas