W ramach tej inicjatywy powstał już m.in. żelbetowy bunkier, w którym będzie umieszczony nowoczesny cyklotron oraz przylegający do niego budynek z laboratoriami. Instalowany cyklotron będzie jednym z pierwszych tego typu urządzeń na naszym kontynencie (obecnie jedynie światowej klasy ośrodek Forschungszentrum Jülich w Niemczech jest w trakcie uruchamiania podobnej aparatury). Na razie powstaje on w siedzibie firmy IBA w Belgii, a jeszcze przed końcem br. zostaną przeprowadzone testy urządzenia. Po ich zakończeniu zaawansowany sprzęt trafi nad Wisłę.

A czym jest cyklotron? - Infrastruktura, która powstaje w ramach projektu CERAD, jako połączenie cyklotronu o energii cząstek 30 MeV, z posiadanym już przez NCBJ potencjałem reaktora badawczego Maria, umożliwi projektowanie i syntezę nowoczesnych leków ukierunkowanych molekularnie – tłumaczy Renata Mikołajczak, kierownik projektu CERAD.

Jak podkreśla, energie cząstek naładowanych dostępne w nowym cyklotronie będą znacznie wyższe niż posiadane w innych urządzeniach w kraju. Ponadto będzie to jedyne w Polsce urządzenie przyspieszające cząstki alfa. - W połączeniu m.in. z mocą obliczeniową Centrum Informatycznego Świerk możliwe będzie prowadzenie prac badawczych w obszarach medycyny spersonalizowanej i koncepcji „theranostics”, umożliwiającej projektowanie i syntezę nowoczesnych leków ukierunkowanych molekularnie – zaznacza Mikołajczak.

Ośrodek badawczy CERAD w Świerku ma ruszyć z działalnością w 2022 r. Projekt realizuje konsorcjum NCBJ, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, a także Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.