Aktualizacja: 10.11.2024 22:25 Publikacja: 11.09.2022 12:56
Foto: Adobe Stock
Covid-19 atakuje górne drogi oddechowe w tym także struny głosowe i doprowadza do zmian tembru głosu zakażonej osoby. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Maastricht postanowiła zbadać, czy możliwe jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy głosu w celu wykrycia zakażenia koronawirusem. Okazało się, że AI jest w stanie wykryć te zmiany z dużą precyzją. Nawet jeśli ludzkim uchem nie da się żadnych zmian usłyszeć.
Naukowcy do „uczenia” AI wykorzystali dane dźwiękowe z aplikacji stworzonej przez University of Cambridge, która zawierała 893 próbki audio od 4352 uczestników, z których 308 uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa.
Biolodzy wykorzystują uczenie maszynowe do zrozumienia danych dotyczących układu odpornościowego. Ma im to pomóc w szybkim tworzeniu nowych szczepionek. Chcą być gotowi na kolejną po Covid-19 pandemię.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Testy na świniach, małpach, czy owcach, jakie prowadzone są w laboratoriach firmy Neuralink, budzą poważne wątpliwości. Przeciwko temu, w jaki sposób traktowane są zwierzęta, zaprotestowali sami pracownicy. Sprawą zainteresowali się śledczy.
Asbis, notowany na warszawskiej giełdzie dostawca sprzętu oraz usług technologicznych, buduje nową nogę biznesową. Wybór branży zaskakuje. Spółka ogłosiła właśnie, że wchodzi w biotechnologię.
Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Karaluchy-cyborgi są zdalnie sterowane i mają na pancerzach umieszczone specjalne plecaki zasilane energią słoneczną. Naukowcy chcą stworzyć armię miniaturowych cyborgów, które będą mogły uczestniczyć w misjach poszukiwawczo-ratowniczych.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Ryszard Petru i Klaudia Jachira pokierują specjalnym zespołem, który zajmie się depenalizacją posiadania niewielkich ilości konopi – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. O swoich planach informują póki co oszczędnie.
Chiny stają się globalnym centrum prac nad technologią latających samochodów. Futurystyczne pojazdy łączące poruszanie się pod drogach z możliwością lotu, wkrótce mogą tam być codziennością. Powstają fabryki i infrastruktura.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Baterie potasowo-jonowe to alternatywa dla tradycyjnych systemów litowo-jonowych, dzięki obfitym zasobom potasu na całym świecie. Rewolucją może być też zastosowanie sodu.
AI może stać się kluczem do spersonalizowanego nauczania na masową skalę i wyrównania szans edukacyjnych na świecie.
Grupa Pelion chce sprzedać popularną sieć drogerii Natura niemieckiemu funduszowi Mutares. Na rynku liderem jest Rossmann, również z tego kraju, a rozpycha się coraz mocniej sieć dm.
Proponowane działania wprowadzają nowatorskie rozwiązania, mające zapewnić kontrolę nad rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji. Jednak brakuje w nich konkretnych mechanizmów, które zachęcałyby przedsiębiorców do inwestycji w tę dziedzinę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas