Zaskakujące doniesienia o ciążach „z Ozempicu”. To również lek na niepłodność?

Coraz liczniej pojawiają się doniesienia o tym, że pacjentki przyjmujące semaglutyd lub podobne substancje czynne niespodziewanie zachodzą w ciążę.

Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów

Naukowcy są przekonani, że można mieć więcej niż dwa zestawy naturalnych i własnych zębów w życiu. Te zepsute będzie można wkrótce zastąpić nowymi, które wyrosną. Czy to oznacza pożegnanie ze szczoteczką i pastą?

Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA

Rozwiązanie rodzimego start-upu Fresh Inset, które zapewnia ochronę zerwanych owoców, warzyw, grzybów i kwiatów, podbija kolejne rynki. Innowację docenili już w Argentynie i Ekwadorze.

Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali technologię do analizy obrazów pochodzących z mikroskopów świetlnych. W ciągu chwili generuje raport z wykazem zidentyfikowanych gatunków mikroorganizmów.

Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?

Bpacks, brytyjski start-up, stworzył materiał z odpadów przemysłu drzewnego. To jeden z wielu projektów, które mają zaradzić zalewowi bardzo wolno degradujących się śmieci. Ma jednak wyjątkowe atuty.

Zarobki wpływają na tempo starzenia. Zaskakujące odkrycie szwajcarskich naukowców

Naukowcy odkryli wyraźny związek między niskimi dochodami a starzeniem się. Rozkład istoty białej w ludzkim mózgu postępuje wraz z wiekiem. Jednak jak się okazuje, życie w biedzie wyraźnie przyspiesza ten nieuchronny proces.

To będzie przełom w leczeniu grzybicy. Wielkie osiągnięcie polskich naukowców

Rodzimi naukowcy rzucili wyzwanie częstej chorobie zakaźnej. Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych. Teraz czas na komercjalizację wynalazku.

Dlaczego się starzejemy? Naukowcy już wiedzą

Naukowcy prowadzący cztery niezależne badania doszli do tego samego wniosku: za starzenie odpowiadają długie geny. Są bardziej podatne na uszkodzenia.

Historyczny post zamieszczony tylko myślami. Elon Musk triumfuje

Noland Arbaugh, sparaliżowany w wyniku wypadku 29-latek, stał się pierwszą osobą, która wysłała tweeta, używając tylko myśli, dzięki implantowi mózgowemu firmy Neuralink. Firma zapowiada jeszcze większy przełom związany z odzyskiwaniem wzroku.

Przełom w recyklingu. Naukowcy stworzyli ekologiczny plastik

Poszukiwanie materiałów przyjaznych dla środowiska to prawdziwy wyścig. Tworzywa sztuczne stwarzają poważne problemy dla środowiska, przede wszystkim ze względu na ich pochodzenie z paliw kopalnych i problematyczną utylizację.

Rewolucja w wykrywaniu raka. Sztuczna inteligencja rozszyfrowuje „ciemną materię”

Udało się opracować bezinwazyjną metodę identyfikacji powtarzających się sekwencji DNA, czasami nazywanych „śmieciowym DNA” lub „ciemną materią” w chromosomach, które prawdopodobnie odgrywają istotną rolę w powstawaniu nowotworów oraz innych chorób.

AI wykryje alzheimera, nim zachorujesz. Rewolucja w diagnostyce chorób

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opracowali metodę wykorzystującą uczenie maszynowe do przewidywania wystąpienia alzheimera nawet do siedmiu lat przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Polski wynalazek odmieni ogrody. Powstrzymuje chwasty i chroni nasiona

Rodzimi naukowcy opracowali trawę w rolce, całkowicie biodegradowalną. – To jedyna tego typu innowacja – przekonują.

Naukowcy znaleźli sposób na przywrócenie wzroku. Pomogą... panele fotowoltaiczne

Eksperymentalny zabieg ma polegać na wszczepieniu panelu słonecznego w ludzką siatkówkę, aby przywrócić wzrok pacjenta. Otwiera to nowe możliwości w leczeniu oczu.

Niemiec zaszczepił się na Covid-19 aż 217 razy. Naukowcy zdumieni efektem

Szczepionki na Covid-19 spotkały się z niechęcią, a nawet protestami wielu osób, ale jak się okazuje, są też ich nadużywający. 62-letni mężczyzna z Niemiec wbrew zaleceniom lekarza, przyjął szczepionkę 217 razy.

50-krotne przebicie na odzysku złota ze starej elektroniki. Wykorzystano... ser

Naukowcy znaleźli skuteczną metodę odzyskiwania złota ze zużytych elementów sprzętu elektronicznego. Na każdego wydanego dolara nowa metoda ma przynosić 50 dol. zarobku.

Czas na badania bez kłucia i bólu. Algorytmy z Wrocławia mają odmienić diagnostykę

Bezmankietowe badanie ciśnienia krwi oraz bezinwazyjny pomiar glukozy to innowacyjne rozwiązania rodzimego start-upu, które mogą już wkrótce zrewolucjonizować diagnostykę.

Polskie szczepionki na covid i grypę. Polacy tworzą unikalną na świecie technologię

Biofarmaceutyczna spółka z Krakowa ma szansę pchnąć prace nad szczepionkami przeciwko chorobom zakaźnym mocno do przodu. Eksperci przekonują, że ta rodzima technologia jest unikalna w skali globalnej.