Roślinne opakowanie na żywność zastąpi plastik. Chroni przed bakteriami

Zamiast tradycyjnej, nieekologicznej folii plastikowej być może już niedługo żywność będzie pakowana w coś, co przypomina pajęczynę, ale robioną z biodegradowalnych roślinnych włókien.

Czesi zbadają drzewa smartfonami. Aplikacja dobra na upały

Na rynku pojawiła się nowa, nietypowa aplikacja. Dzięki skanerowi 3D i sztucznej inteligencji zamieni ona użytkownika w wytrawnego dendrologa.

Przełomowe odkrycie. Naukowcy uwolnią produkcję żywności od słońca

Dwa amerykańskie uniwersytety pracują nad sztuczną fotosyntezą. Chcą by produkcja żywności była bardziej wydajna energetycznie na Ziemi, a być może pewnego dnia także na Marsie. Ich odkrycie może uwolnić rolnictwo od zależności od Słońca.

Kuszące życie bez plastiku. Jak go zastąpić

Jest obecny w każdej dziedzinie naszego życia. Czy potrafimy się go pozbyć i funkcjonować bez niego?

Miliarderzy walczą o nieśmiertelność. Obiecujące prognozy

Saudyjska rodzina królewska chce dokonać niemożliwego – zahamować proces starzenia się ludzi. To może być przełomowy moment w walce o dłuższe życie.

Groźne statki. Boje-roboty uratują wieloryby

Centrum naukowe Cape Cod i jedna z największych na świecie firm żeglugowych współpracują nad projektem ochrony wielorybów przed śmiertelnymi kolizjami ze statkami.

Medyczne wideokonsultacje i walka z rakiem. Polacy ruszają do USA i Singapuru

Pandemia nakręciła boom na telemedycynę. Na fali tej płynie białostocki medtech, który rozwija platformę do zdalnych porad lekarskich . W Europie z tego polskiego rozwiązania skorzystało już kilkaset tysięcy osób.

Pomidorowa rewolucja Maspeksu

Grupa Maspex wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa i pracuje nad wprowadzeniem nowej odmiany pomidora gruntowego oraz doskonaleniem linii produktów marki Łowicz.

Polacy mają pomysł na uprawę roślin na Marsie

Nanotechnologia to sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi, pozyskanie wody pitnej i podbój kosmosu. Jej potencjał wykorzystać chce Nanoseen.

Drewniane chipy? To będzie rewolucja

Pomysł wytwarzania półprzewodników z drewna może wydawać się co najmniej dziwny, ale realizacja projektu jest bliżej, niż mogłoby się wydawać. Ściany komórkowe w roślinach to celuloza, a to materiał, który jest w stanie przewodzić elektryczność.

Powstają maszyny, które można dostrzec tylko pod mikroskopem

Miniaturowe osie i wirniki z białka będą napędzać maszyny molekularne. Naukowcy zaprojektowali odpowiednie białka.

Brytyjscy naukowcy stworzyli sztuczne komórki nerwowe. Nadzieja dla chorych

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie jako pierwszy stworzył w laboratorium sztuczne komórki nerwowe z biokompatybilnych materiałów. Innowacja ta może pewnego dnia pomóc lekarzom i naukowcom naprawiać takie narządy jak serce czy oczy.

Precz z kartą i gotówką. Przyszedł czas płacenia ręką

Wszczepiane mikroczipy mogą zrewolucjonizować rynek płatności za towary, ale i służbę zdrowia, transport czy korzystanie z internetu. Biohacking przestaje być tylko technologiczną ciekawostką.

Robot-ślimak może być przyszłością chirurgii

Podobnie jak ośmiornica owija się wokół przedmiotów. Może również „połykać” i usuwać szkodliwe ciała obce z żołądka, a nawet naprawiać sam siebie.

Kosmonautom będzie towarzyszyć sałata. Rozwiąże poważny problem

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis być może znaleźli rozwiązanie problemu utraty masy kostnej przez ludzi przebywających długo w kosmosie. Wydaje się dość proste oraz bardzo smaczne.

Nowy rodzaj światła uchroni przed pandemią. Niezwykłe odkrycie Amerykanów

Naukowcy odkryli, że nowy rodzaj światła zabija prawie wszystkie drobnoustroje w pomieszczeniu. Ten wynalazek może zapobiec kolejnej ogólnoświatowej pandemii.

Europa chce wydobywać na księżycu... tlen

Naukowcy opracują nowatorskie urządzenie, które ma pomóc w ekstrakcji tlenu w kosmosie. Ten miałby być pozyskiwany na powierzchni Księżyca.

Polska badaczka uderzy w nowotwory

Dr Karolina Mikulska-Rumińska, absolwentka fizyki medycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, realizuje projekt naukowy, który może wpłynąć na długość ludzkiego życia – pracuje nad zahamowaniem procesu ferroptozy.