Niezwykły eksperyment. Dzięki życiu pod wodą ma stać się długowieczny

Joseph Dituri, profesor University of South Florida, ma nadzieję zrobić coś więcej, niż ustanowić kolejny rekord świata. Zamierza udowodnić swoją hipotezę, że dzięki morzom i oceanom ludzie są w stanie żyć zdrowiej i dłużej.

Tania energia popłynie ze sztucznych liści. Zaskakujący wynalazek

Materiał opracowany we włoskich laboratoriach do produkowania energii potrzebuje tylko padającego deszczu lub podmuchów wiatru. Sztuczny liść dodaje się do… prawdziwej rośliny i działa.

Kapsułka zamiast endoskopii. Przełom w diagnostyce

Naukowcy twierdzą, że mają alternatywę dla niezbyt przyjemnej endoskopii w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Wystarczy połknąć niewielką kapsułkę, która pokaże lekarzom, czy jelita pacjenta pracują tak jak należy.

Myszy z porożem jelenia. Ludzie są o krok od regeneracji kończyn

Naukowcy zbadali komórki, które odpowiadają za coroczny wzrost poroża i szukają sposobu przekazania zdolności regeneracyjnych ludziom. To może być rewolucja w medycynie.

Stworzył zmodyfikowane dzieci. „Chiński Frankenstein" wraca do eksperymentów

Ban He Jiankui przed rokiem wyszedł z chińskiego więzienia za eksperymenty na ludzkich zarodkach. Teraz ma wrócić do swoich projektów, co wzbudza w środowisku naukowym wielkie kontrowersje.

Polka poszła na wojnę z cukrzycą. Teraz chce podbić Amerykę Łacińską

Nutrix rozwija technologię wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji do badania glukozy i leczenia otyłości. Start-up Marii Hahn połączył Kraków, Bazyleę i Chile, a teraz zbiera kolejną rundę finansową.

Męskie pary będą mogły mieć własne dzieci. Szokujące odkrycie w Japonii

Japoński badacz stworzył jaja z komórek samców myszy i uważa, że otwiera to drogę nie tylko do leczenia niepłodności, ale i posiadania potomstwa przez mężczyzn. – Jeśli społeczeństwo to zaakceptuje – zaznacza.

Po co portfel? Można płacić palcem po sprawdzeniu... układu żył

Polski start-up opracował technologię identyfikacji biometrycznej – ta, dzięki szybkiemu mapowaniu unikalnego układu naczyń krwionośnych, bezbłędnie zidentyfikuje użytkownika.

Najbogatszy Azjata wprowadza tani domowy test genetyczny. Chce odmienić medycynę

Mukesh Ambani już za kilka tygodni wprowadzi na rynek testy, genetyczne za 145 dol., czyli niemal o 90 proc. tańsze od obecnie dostępnych. Mogą ujawnić predyspozycje danej osoby do nowotworów, problemów kardiologicznych czy demencji.

Nie będzie chipów w mózgu? Cios w rewolucyjny projekt Elona Muska

Firma Neuralink miała doprowadzić do przełomu w medycynie i pomóc niewidomym czy sparaliżowanym. Jednak jej wniosek o badania kliniczne nad implantami mózgowymi został odrzucony

Żołnierze NATO otrzymają czujniki funkcji życiowych. System wyśle pomoc

Powstaje technologia, która ma monitorować w czasie rzeczywistym zdrowie i parametry życiowe żołnierzy. Może okazać się atutem na polu walki, ratując walczących.

Bateria, która nigdy się nie wyczerpie. Przełom jest bardzo blisko

W poszukiwaniu niewyczerpywalnego źródła energii naukowcy doszli do wniosku, że nie muszą wcale szukać daleko. Wystarczy wykorzystać ludzkie ciało, które może być ekologicznym jej źródłem.

Powstaną supertwarde materiały inspirowane pasożytniczym grzybem

Unikalna struktura niszczącego drzewa grzyba huba pozwoli na stworzenie niesłychanie twardych i lekkich materiałów oraz wykorzystanie ich, np. w kamizelkach kuloodpornych czy lotnictwie. Przybywa podobnych pomysłów inspirowanych przyrodą.

Naukowcy twierdzą, że odkryli lek na długowieczność. Kluczem komórki zombie

Wprowadzenie leku wydłużającego ludzkie życie jest coraz bliżej - twierdzą naukowcy z amerykańskiej Mayo Clinic. Badacze uważają, że udało im się zapanować nad tak zwanymi komórkami zombie, które odpowiadają za starzenie ludzkiego organizmu.

Niemcy oferują zmartwychwstanie. Ta firma szokuje, ale ma wielu klientów

Lekarze z Niemiec chcą oszukać śmierć. Start-up Tomorrow Biostasis, którym kieruje dr Emil Kendziorra, proponuje tzw. kriokonserwację i daje nadzieję na przywrócenie po latach do życia.

Walczą z chrapaniem i wirusami. Polska technologia może być skuteczna

Białostocki start-up, który opracował wynalazek służący do leczenia w warunkach domowych objawów chrapania oraz rozwija nową generację urządzenia do analizy snu, szykuje się w tym roku do giełdowego debiutu.

Technologia z „Avatara” wykryje groźne choroby. Powstaną nowe leki

Wspierany przez sztuczną inteligencję zaawansowany system przechwytywania ruchu, który był wykorzystywany do przeniesienia postaci aktorów na ekran w oscarowym filmie „Avatar”, znajdzie zastosowanie w medycynie.

Japończycy stworzyli rewolucyjny sposób walki z rakiem. Pomoże sztuczne DNA

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego z powodzeniem ukierunkowali i zniszczyli ludzkie komórki raka szyjki macicy i piersi, a także mysie komórki czerniaka złośliwego.