Kolejna pandemia groźniejsza. Naukowcy pracują nad szczepionkami na „chorobę X”

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli opracowywanie szczepionek, które miałyby stanowić zabezpieczenie na wypadek pojawienia się nowej, nieznanej „choroby X”. Do przyszłej pandemii szykują się też Amerykanie.

Ten preparat umożliwi długie misje kosmiczne. Rozwiązano największy problem

Utrata masy kostnej podczas podróży kosmicznych to jedna z poważnych konsekwencji długotrwałego przebywania w środowisku z mikrograwitacją. Po powrocie z dłuższych misji astronauci mają problemy zdrowotne.

Szybkie gojenie i lek na raka. Naukowcy patrzą na zwierzęcych mistrzów regeneracji

W niektórych organizmach uszkodzenie jednej części ciała może wywołać gojenie w innej części. Ostatnie odkrycia wskazują, że taka reakcja całego organizmu nie jest wcale skutkiem ubocznym: to główna cecha. Ta obserwacja może przynieść przełom w medycynie.

Chipy mózgowe Muska będą testowane na ludziach. Rusza rekrutacja

Neuralink, biotechnologiczny start-up Elona Muska, dostał zielone światło na kolejny krok w doświadczeniach nad chipami, które pozwolą sterować urządzeniami za pomocą myśli. To ma być m.in. pomoc dla osób dotkniętych paraliżem.

Naukowcy odkryli prawdziwą przyczynę starzenia. To nie „kumulacja uszkodzeń"

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle twierdzą, że odkryli przyczynę starzenia się. Obalają przy tym 50-letnią, powszechnie uznaną teorię. Może to doprowadzić do opracowania terapii, które opóźniałyby lub odwróciły skutki starzenia się organizmów.

Inżynierowie znad Wisły zawalczą z chorobą płuc. Wygrali prestiżowy konkurs

Młodzi Polacy opracowali system do rehabilitacji pulmonologicznej, a innowacyjny projekt zwyciężył tegoroczną edycję prestiżowego konkursu Jamesa Dysona.

Nowe sposoby walki z rakiem. Nowotwór można oszukać

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue opracowali metodę leczenia raka, która oszukuje komórki nowotworowe, tak by wchłonęły fragment RNA, które w naturalny sposób blokuje dalszy ich podział. W fazie badań jest już dziesięć szczepionek opartych na mRNA.

Przełomowe odkrycie w mózgu. Teraz można łatwo manipulować męskim pożądaniem

Naukowcy odkryli miejsce, które rządzi męskim libido. Powstanie nowa generacja leków dużo większych możliwościach regulowania popędu seksualnego.

Naukowcy z Izraela stworzyli ludzki zarodek bez użycia plemnika i komórki jajowej

W laboratorium udało się stworzyć istotę, która przypomina 14-dniowy ludzki embrion, jednak powstałą bez użycia naturalnie niezbędnych komórek – plemnika czy komórki jajowej. Embrion uwolnił nawet hormony, które dały pozytywny wynik testu ciążowego.

Rząd nie ochronił przed Covid-19. Rodziny chcą odszkodowań

Rodziny osób, które zmarły na skutek pandemii koronawirusa, będąc w szpitalach i domach opieki, uważają, że państwo nie zadbało o ich ochronę. Bliscy pacjentów i pensjonariuszy, ofiar Covid-19, nie zamierzają przejść nad tym do porządku dziennego i ruszają z działaniami prawnymi.

Człowiek może żyć nawet 20 tys. lat. Kto i jak chce oszukać śmierć?

Przybywa naukowców pracujących nad wydłużeniem ludzkiego życia, a ich prace są coraz bardziej obiecujące. Badania wspierają szczodrze najbogatsi ludzie na świecie.

Ekspert od starzenia: człowiek może żyć nawet 20 tys. lat

Profesor biogerontologii molekularnej João Pedro de Magalhães uważa, że dopiero zaczęliśmy zmierzać w kierunku powstrzymania starzenia się. Kluczem jest naprawa i przeprogramowanie DNA.

Pierwsze pozwy o skutki uboczne szczepionek na Covid. Producenci mają problem

BioNTech będzie musiał bronić się przed sądem z powodu pozwu złożonego przez Niemkę, która domaga się odszkodowania za rzekome skutki uboczne jej szczepionki Covid-19. Sprawa wejdzie na wokandę jesienią. Wpływają już kolejne pozwy, także przeciw innym producentom.

Przybywa pozwów z powodu skutków ubocznych szczepionek na Covid-19. Kto skarży?

Pierwszy pozew przeciwko firmie farmaceutycznej za skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19 złożono wiosną tego roku w Niemczech. Od tego czasu do sądów w trafiają kolejne pozwy pacjentów skarżących się na niepożądane efekty szczepionek.

Mózgi przedsiębiorców są inaczej zbudowane. Zaskakujące wyniki badań

Belgijscy naukowcy udowadniają, że budowa mózgu przedsiębiorcy wykazuje zwiększoną liczbę połączeń neuronowych, co pozwala na większą elastyczność poznawczą, niezbędną dla sukcesu.

Dzięki AI Polacy przyspieszą wprowadzanie leków przez koncerny o lata

Rodzima firma biotechnologiczna Molecule.one łączy siły z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym (CAS). Mają współpracować nad wdrażaniem przełomowych rozwiązań opartych na AI. Zaawansowane algorytmy mają przyspieszyć wprowadzanie nowych leków.

Właściciel kontrowersyjnej firmy wesprze badania Muska nad chipami w mózgu

Petera Thiela i Elona Muska znów połączył biznes. Przed lat obaj stworzyli jedną z wiodących firm technologicznych w świecie finansów – PayPal, dziś jednoczą siły, by rozwijać nowatorski i kontrowersyjny projekt. Chodzi o spółkę Neuralink.

Nowy materiał pomoże leczyć raka i zrewolucjonizuje fotowoltaikę

Materiał łączy nanocząsteczki krzemu i pierwiastki organiczne, przyspieszając wymianę energii i przekształcając światło o niskiej energii w te o wysokiej energii. To klucz do niszczenia nowotworów.