Elon Musk chce przywracać wzrok. Chip mózgowy będzie testowany na ludziach

Kontrowersyjny miliarder spodziewa się, że jego firma Neuralink rozpocznie badania kliniczne na ludziach bezprzewodowego chipa za sześć miesięcy. Był już testowany na małpach, które nauczyły się grać.

Polacy mają patent na szybkie ulepszanie leków

Fundusze VC oraz aniołowie biznesu zainwestowali w polski biotechnologiczny start-up. Auxilius Pharma pracuje nad rozwojem leku kardiologicznego, który zamierza wprowadzić na amerykański rynek.

Te chemikalia trują ziemię i są wieczne. Znalazł się na nie sposób

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali reaktor, który może niszczyć substancje perfluoroalkilowe (PFAS), które nazywane są wiecznymi chemikaliami (forever chemicals).

Znany dystrybutor IT wchodzi w biotechnologię

Asbis, notowany na warszawskiej giełdzie dostawca sprzętu oraz usług technologicznych, buduje nową nogę biznesową. Wybór branży zaskakuje. Spółka ogłosiła właśnie, że wchodzi w biotechnologię.

Szczepionka na raka w 2030 roku. Pomógł Covid-19

Założyciele BioNTech, twórcy ratującej życie szczepionki przeciwko Covid-19, zapowiadają przełom w leczeniu raka. Pandemia przyspieszyła prace także innych środków badawczych nad technologią mRNA.

Powstał „mini-mózg”. Wyhodowane w laboratorium komórki nauczyły się grać

Naukowcy wyhodowali komórki mózgowe, które nauczyły się grać w Ponga, podobną do tenisa grę wideo z lat 70. Przekonują, że ich „mini-mózg” potrafi wyczuwać otoczenie i reagować na nie.

Ogólnopolska sieć z elektroniką przyjmie płatności okiem

Komputronik to sieć handlowa, która zdecydowała się wprowadzić nową usługę dla klientów – płatność spojrzeniem. Pierwsze punkty sprzedaży wyposażone w tzw. eyePOS-y działają już we Wrocławiu. Za nowatorską technologią stoi polski startup.

Najmocniejszy materiał stworzony przez człowieka? Właśnie powstał w Chinach

Nowy rodzaj jedwabiu może okazać się mocniejszy nawet niż pajęcza sieć. To może być przełomowa technologia.

Polskie firmy szykują przełomowe leki na ciężkie choroby

Na celownik firmy znad Wisły wzięły nieuleczalnie do tej pory choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

Znana przyczyna śmierci Kościuszki. Zaskakujące wyniki badań polskich naukowców

Badania molekularne pomogły wyjaśnić przyczyny śmierci Tadeusza Kościuszki. Jak się okazuje to nie tyfus ani zapalenie płuc były przyczyną śmierci naszego bohatera narodowego.

Przełom w bateriach. Urządzenia elektroniczne „zasili” krab

To może być prawdziwa rewolucja w przemyśle bateryjnym – wygląda na to, że naukowcy znaleźli sposób na rozwiązanie problemów z rosnącymi kosztami akumulatorów litowo-jonowych.

Nowy zabójca wirusów. Także Covid-19 nie przeżyje

Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.

Nowa aplikacja na smartfona wykryje Covid-19 w mniej niż minutę

Aplikacja głosowa jest bardzo skuteczna dzięki sztucznej inteligencji, która potrafi zdiagnozować pacjenta na podstawie jego głosu.

Japończycy stworzyli karaluchy-cyborgi. Pojawiły się poważne zarzuty

Karaluchy-cyborgi są zdalnie sterowane i mają na pancerzach umieszczone specjalne plecaki zasilane energią słoneczną. Naukowcy chcą stworzyć armię miniaturowych cyborgów, które będą mogły uczestniczyć w misjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Pola zarządzane przez aplikację. Nadchodzi rewolucja w rolnictwie

Start-up z Dęblina stworzył rozwiązanie, dzięki któremu rolnicy i sadownicy nie muszą się już obawiać licznych zagrożeń związanych z przymrozkami, suszami, szkodnikami czy chorobami roślin. Teraz uprawami zajmie się inteligentny system.

Chiny chcą uprawiać rośliny… w Kosmosie. Ryż to wyzwanie

Astronauci z Państwa Środka szukają sposobu na zapewnienie pożywienia astronautom i przyszłym osadnikom na Księżycu. Pierwszy test wypadł pomyślnie.

Przełomowe odkrycie. Łagodne elektrowstrząsy mogą poprawić pamięć

Łagodna elektrostymulacja mózgu może poprawić pamięć u starszych osób. Nowa metoda może okazać się skutecznym sposobem m.in. wspierania osób z chorobą Alzheimera – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie.

Te tatuaże mogą ratować życie. Korea sięga po ciekły metal i nanotechnologię

Seul rozwija nowatorską technikę monitoringu zdrowia człowieka – system, w odróżnieniu od popularnych „inteligentnych” zegarków i innych sprzętów typu wearables, nie będzie jednak tzw. technologią ubieralną.