„Babcie supermodelki”. Naukowcy wynaleźli lek przedłużający życie aż o jedną czwartą

Międzynarodowy zespół lekarzy stworzył lek zdecydowania wydłużył życie zwierząt laboratoryjnych. Naukowcy uważają, że odkrycie to może pozwolić im spowolnić również starzenie się ludzi, ale i utrzymanie ich w tym czasie w dobrym zdrowiu.

Rewolucja na skalę światową. Polacy znaleźli sposób na braki wody i żywności

Start-up Nanoseen najpierw opracował nowatorskie rozwiązanie pozwalające zamienić brudną wodę morską w czystą wodę pitną, a teraz stworzył preparat użyźniający nawet najbardziej jałowe gleby.

Chińska AI tylko „spojrzy” i przewidzi przyszły stan zdrowia

Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego opracowali system do analizy wzorców temperatury twarzy. Jak się okazuje ta technologia może uchronić przed chorobami i powiedzieć o wiele więcej o stanie organizmu i procesach starzenia

Robot otrzymał biologiczny mózg. Zaskakujący efekt

Naukowcy z Chin wyhodowali w laboratorium strukturę komórkową przypominającą mózg, a następnie połączyli ją z systemem neuronowym maszyny. Czy przyszłość należy do takich „żywych robotów”?

Dłużej niż 100 lat w dobrym zdrowiu. Znani ludzie walczą ze starością i śmiercią

Amerykański start-up Function Health, który pracuje nad poprawą stanu zdrowia i wydłużeniem życia ludzi, przyciągnął duże pieniądze m.in. gwiazd Hollywood i sportowców. Ale firm oferujących długowieczność jest dużo więcej. Czy to działa?

Naukowcy stworzyli pierwszego robota z ludzką skórą. Przełom w chirurgii plastycznej

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego zaprezentowali twarz humanoidalnego robota, którą stworzyli z wyhodowanej w laboratorium, samoleczącej się ludzkiej skóry. Oznacza to też rewolucję w chirurgii plastycznej.

Rewolucja w leczeniu zębów. Japońscy naukowcy stworzyli lek na ich odrastanie

Lek powodujący odrastanie zębów może pojawić się na rynku już w 2030 roku. Japońscy naukowcy i lekarze właśnie szykują się do rozpoczęcia pierwszej fazy testów na ludziach, którym mają wyrosnąć „trzecie zęby”.

Neuralink Elona Muska pozwany. Pracownica zaatakowana przez małpę w czasie testów

Była pracownica start-upu Neuralink, który testuje chipy mózgowe, pozwała go m.in. za niebezpieczne warunki pracy w laboratorium i podrapanie przez małpę zarażoną opryszczką.

Elon Musk rozpędza się z Neuralinkiem i implantami w mózgu. Ujawniono plany firmy

Neuralink zgłosił Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków rozpoczęcie testów chipów mózgowych na kolejnych trzech pacjentach. Badanie ma potrwać kilka lat.

Przełomowe leki na raka czy cukrzycę. Polskie firmy zmieniają światową medycynę

Nad nowymi lekami na nieuleczalne czy trudne do zwalczenia choroby pracują globalne koncerny, ale również firmy znad Wisły. Jest o nich nawet głośniej za granicą niż w Polsce. Ich gwiazda wkrótce może zabłysnąć.

Samouczące się protezy z AI pomagają ukraińskim żołnierzom. Mogą wrócić na front

Sztuczna inteligencja do spółki z bioniką sprawiają, że ukraińscy żołnierze mogą wrócić do armii albo do normalnego życia. Wyjątkowe rozwiązanie stworzył ukraińsko-amerykański start-up.

Zamrażanie ma pozwolić na przywrócenie życia w przyszłości. Przybywa chętnych

To kontrowersyjny sposób na życie po śmierci. W grudniu 2014 r. na raka trzustki zmarł dr Stephen Coles, profesor UCLA zajmujący się badaniem starzenia się. Zespół lekarzy po śmierci usunął i zamroził jego mózg.

Meble z konopi. Polacy stworzyli alternatywę dla wycinki drzew

Innowacją nie muszą być tylko nowoczesne technologie. A dowodzi tego start-up The True Green, który z materiału opracowanego na bazie łodyg konopi włóknistych tworzy meble. Rodzima spółka pojechała z nimi do Mediolanu.

Stworzyli nowy sposób wykrywania chorób. Firma ze Stalowej Woli wyciśnie łzy

Polski start-up opracowuje unikalną metodę nieinwazyjnej diagnostyki. Projekt wesprą naukowcy z Portugalii i Turcji.

Naukowcy stworzyli owady-cyborgi. Karaczany pomogą ludziom

Naukowcy z Singapuru wypuścili na pustynię armię zdalnie sterowanych karaluchów. To nie roboty, ale żywe stworzenia, wyposażone w specjalne nadajniki. Za ich pośrednictwem operator może wydawać polecenia całemu rojowi.

Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach

Coraz liczniej pojawiają się doniesienia o tym, że pacjentki przyjmujące semaglutyd lub podobne substancje czynne niespodziewanie zachodzą w ciążę.

Nanoboty i „żywe plomby”. Naukowcy opracowali przełomowe metody leczenia zębów

Leczenie zębów w najbliższym czasie czekają epokowe zmiany. To nie tylko hodowanie nowych zębów, ale także leczenie nanobotami, regenerowanie szkliwa oraz wypełnienia oparte na syntetycznym szkliwie.

Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów

Naukowcy są przekonani, że można mieć więcej niż dwa zestawy naturalnych i własnych zębów w życiu. Te zepsute będzie można wkrótce zastąpić nowymi, które wyrosną. Czy to oznacza pożegnanie ze szczoteczką i pastą?