Elon Musk coraz bliżej chipowania ludzi

Miliarder przybliża się do wizji wszczepiania ludziom implantów mózgowych, które pozwolą sterować urządzeniami za pomocą myśli. Jego startup Neuralink ów projekt z powodzeniem przetestował już na zwierzętach.

Jeff Bezos chce pokonać śmierć. Zatrudnił sztab noblistów

Innowacyjne laboratorium, wspierane przez twórcę Amazona, zatrudniło najlepszych naukowców, w tym laureatów Nagrody Nobla. Cel – wygrać ze śmiercią. Startup ma 3 mld dol. na badania nad długowieczności.

Apple będzie wymagać od pracowników dowodu na trzecią dawkę szczepienia

Koncern będzie wymagać od pracowników detalicznych i korporacyjnych przedstawienia dowodu zastrzyku przypominającego Covid-19 - poinformował portal The Verge. Kierownictwo firmy rozesłało specjalny mail do pracowników.

Pracownicy Facebooka muszą przyjąć trzecią dawkę szczepionki

Koncern Meta Platforms (d. Facebook) poinformował, że bez zaświadczenia o otrzymaniu dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19 powrót do biur będzie niemożliwy. Tylko niektórym niezaszczepionym firma pozwoli na pracę zdalną.

Ta maska antycovidowa ma wzmacniacz głosowy

Przez maskę Zephyr Pro, którą zaprezentowano na targach elektroniki w Las Vegas, można spokojnie rozmawiać.

Nowa technologia przewidzi datę śmierci. To rewolucyjne odkrycie

Przewidywanie dnia śmierci może poprawić jakoś życia – uważają islandzcy naukowcy. To niesamowite możliwości, ale także poważne zagrożenie dla osób z niepełnosprawnościami.

Bioimpuls ma zastąpić opiekunów. Wystarczy napięcie mięśni czy ruch oka

Dzięki tej polskiej technologii osoby niepełnosprawne nie będą zdane wyłącznie na wsparcie osób zdrowych. Teraz mają bowiem sterować urządzeniami za pomocą sygnałów bioelektrycznych.

AI przewidzi, u kogo rozwinie się demencja

Dzięki nowej technologii przypadki demencji będzie można przewidzieć z dokładnością do 92 proc. To daje o wiele lepszy wynik niż dwa obecnie stosowane badania – uważają naukowcy.

Telewizor do polizania. Można posmakować wyświetlane jedzenie

Japońscy naukowcy opracowali prototyp telewizora, dzięki któremu będzie można poczuć smak jedzenia i picia oglądanego w telewizji. Reklamy mogą stać się hiperrealistyczne.

Testy szczepionek są zagrożeniem dla całego gatunku

Kraby podkowiaste są w niebezpieczeństwie, ponieważ szybko rośnie popyt na ich krew. Dzięki niezwykłym właściwościom służy do testowania szczepionek i leków.

Naukowcy głowią się, jak oszukać śmierć. Coraz bliżej długiego życia

Laboratoria w Dolinie Krzemowej pracują nad, wydawałoby się, niemożliwym – życiem wiecznym. Pieniądze płyną m.in. od Google’a i Jeffa Bezosa.

Pasożyt pomoże w walce z wyjątkowo groźnym rakiem. Wystarczy kropla moczu

Wystarczy kropla moczu. Poddanie jej nowatorskiemu badaniu, przy wykorzystaniu genetycznie „ulepszonych” tzw. robaków obłych, pozwoli namierzać potencjalne komórki rakowe. To może być przełom w wykrywaniu wczesnych etapów nowotworów trzustki.

Pacjent nie oszuka już lekarza. Nietypowy biznes polskiego startupu

Igła do biopsji, która eliminuje zakażenia, produkt mający zapobiegać sytuacji, gdy pacjent oszukuje lekarza, że przyjął lek, czy opioid ze zredukowanymi skutkami ubocznymi – to tylko część innowacji, jakie wdroży Orphinic Scientific.

Cyklotron w Polsce. To przełom w tworzeniu leków

CERAD – pod tą nazwą kryje się projekt realizowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w ramach którego pod Warszawą powstanie nowoczesne laboratorium. Chodzi o Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie.

Polska w obliczu rewolucji. Podskórny klucz, karta płatnicza czy lista leków

Co trzeci Polak sądzi, iż w ciągu dekady wszczepiane chipy będą alternatywą dla kart płatniczych, a 5 proc. z nas już dziś chciałoby poddać się takiemu zabiegowi.

Ten gadżet uratuje ofiary nożownika. Specjalny pistolet

Joseph Bentley z Uniwersytetu w Loughborough opracował innowacyjne urządzenie, które ma ratować życie, dzięki tamowaniu krwotoku z rany kłutej.

Zastrzyk bez bolesnego nakłuwania. To już możliwe

Powstała właśnie maszyna, która potrafi dokonać iniekcji w całkowicie bezbolesny sposób. Robot Cobionix (w skrócie Cobi), powstał, aby ułatwić proces szczepień na Covid 19.

Naukowcy stworzyli biodegradowalny, wegański plastik. Święta w wersji eko

Co roku w Europie produkuje się około 5500 ton mikrodrobin plastiku, także w postaci brokatu. Naukowcy znaleźli sposób na masową produkcję ekologicznej alternatywy, która nie zanieczyszcza ziemi i wody.