Mowa o spółce Altos Labs, która ma ambitny plan, „przeprogramowywać” ludzkie komórki i w ten sposób powstrzymywać lub zapobiegać chorobom, a także likwidować pewne urazy i walczyć z niepełnosprawnościami. Brzmi jak science fiction, ale Jeff Bezos mocno wierzy w ten projekt i dlatego zatrudnił w startupie noblistę z dziedziny medycyny z 2012 r. - Shinya Yamanaka to japoński badacz komórek macierzystych, który opracował metodę umożliwiająca „cofnięcie” każdej komórki naszego ciała, również dojrzałej, do etapu embrionalnego. Biotechnolog pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli przywrócić komórkom potencjał tzw. komórki macierzystej pluripotencjalnej (są na tyle wszechstronne, aby regenerować każdy narząd i organ).

Czytaj więcej

Naukowcy głowią się, jak oszukać śmierć. Coraz bliżej długiego życia

Ale na pokładzie Altos Labs jest więcej gwiazd nauki i medycyny. Spółka ujawniła bowiem listę osób pracujących w niej nad długowiecznością. Wśród nich jest m.in. Jennifer Anne Doudna, amerykańska biolog molekularna związana z Uniwersytetem Kalifornijskim, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za 2020 r., czy Hal Barron, jeden z kluczowych naukowców koncernu farmaceutycznego Glaxosmithkline. Całym projektem kieruje Juan Carlos Izpisua Belmonte (zasłynął „mieszaniem” ludzkich i małpich embrionów oraz tezami, że nauka jest w stanie wydłużyć nasze życie o dodatkowe pół wieku), a wspiera go Peter Walter (niemiecko-amerykański biochemikiem, badacz Instytutu Medycznego Howarda Hughesa).

Jak podano, Thore Graepel, profesor University College London, a wcześniej kierownik badań w Google Deep Mind, będzie kierował działem informatyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W radzie Altos Labs zasiedli ponadto noblistka z chemii Frances Arnold oraz David Baltimore – amerykański mikrobiolog, również laureat Nagrody Nobla.

Skład startupu i budżet, którym dysponuje, są imponujące. Czy Bezosowi uda się wygrać ze śmiercią?