Polska badaczka uderzy w nowotwory

Dr Karolina Mikulska-Rumińska, absolwentka fizyki medycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, realizuje projekt naukowy, który może wpłynąć na długość ludzkiego życia – pracuje nad zahamowaniem procesu ferroptozy.

Publikacja: 01.03.2022 10:28

Karolina Mikulska-Rumińska to doktor biofizyki, która pracuje nad tym, by powstrzymać obumieranie ko

Karolina Mikulska-Rumińska to doktor biofizyki, która pracuje nad tym, by powstrzymać obumieranie komórek

Foto: mat. pras.

To jeden z typów śmierci komórki, gdzie znaczącą rolę odgrywa żelazo. Ferroptoza może prowadzić do powstawania innych schorzeń, ale może być też wykorzystywana w opracowaniu leczenia nowotworów. Polka, która jest stypendystką 21. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, znajduje się w gronie naukowców próbujących bliżej poznać ten typ śmierci komórki.

Dokładne zrozumienie mechanizmów doprowadzających do obumierania komórek i poznanie sposobów zatrzymania tego procesu jest kluczowe dla opracowania leczenia np. schorzeń neurodegeneracyjnych. Dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu metod komputerowych dr Karolina Mikulska-Rumińska wniosła istotny wkład w zrozumienie procesu ferroptozy. Dziś o polskiej doktor biofizyki jest głośno – przez swoje badania pokazała, gdzie znajdują się wejścia/wyjścia prowadzące do miejsca, w którym tworzone są rodniki kwasów tłuszczowych w lipooksygenazach, i które elementy tych białek są kluczowe dla powstawania tych toksycznych produktów. Jej odkrycie może mieć duże znaczenie w walce z nowotworami.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biotechnologia
Sztuczna inteligencja ochroni przed kolejną pandemią? Pracują nad szczepionkami
Biotechnologia
To istna rzeźnia. Śledczy sprawdzą testy na zwierzętach w firmie Elona Muska
Biotechnologia
Znany dystrybutor IT wchodzi w biotechnologię
Biotechnologia
Nowy zabójca wirusów. Także Covid-19 nie przeżyje
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biotechnologia
Nowa aplikacja na smartfona wykryje Covid-19 w mniej niż minutę