Dzięki nowym technologiom powstają miasta, w których coraz skuteczniej realizuje się ideę zrównoważonego rozwoju. Takie programy, jak Smart Nation w Singapurze czy w o wiele mniejszej skali Virtualna Warszawa, zmieniają metropolie w miejsca przyjazne dla ludzi i środowiska.
Według raportu ONZ w 2011 r. w miastach żyło 3,6 mld ludzi, ale w 2050 r. będzie ich już 6,3 mld. Wobec wielu problemów, z jakimi borykają się współczesne metropolie, takimi jak przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska, rosnące zużycie energii czy starzenie się społeczeństwa, budowa inteligentnych miast staje się powoli koniecznością. Niektóre aglomeracje wyraźnie przodują pod względem wdrażania miejskich technologii.
Według rankingu firmy badawczej Jupiter Research pięć najbardziej inteligentnych miast świata w 2016 r. to: Singapur, Barcelona, Londyn, San Francisco i Oslo. Ocena została dokonana na podstawie 40 różnych wskaźników, obejmujących m.in. wykorzystywane technologie, transport, energię, zbierane dane.
1. Singapur
Miasto-państwo Singapur jest prawdziwym fenomenem pod względem wykorzystania technologii do poprawy standardu życia jego mieszkańców. Realizowana jest tu strategia, która ma docelowo objąć wszystkie aspekty miejskiego życia. W 2014 r. premier Lee Hsien Loong uruchomił ambitny program Smart Nation, którego celem stała się poprawa jakości życia mieszkańców poprzez implementację na szeroką skalę rozwiązań technologicznych. W Singapurze wprowadza się coraz większą liczbę sensorów i kamer, które pozwalają na monitorowanie całej przestrzeni publicznej. Czujniki zasilają danymi platformę Wirtualny Singapur, która pozwala zarządowi miasta na wgląd w jego funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Ma to na przykład ułatwić przewidywanie sposobu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych czy zarządzanie kryzysowe.
Według firmy konsultingowej Frost & Sullivan inteligentna sieć energetyczna jest w Singapurze zainstalowana już w 30 proc. gospodarstw domowych. W całym mieście działa zintegrowany system informacji medycznej, a wszystkie gospodarstwa domowe mogą korzystać z internetu w technologii LTE. Obecnie aż 80 proc. budynków w Singapurze posiada ekologiczny certyfikat energetyczny Green Mark Certified. Za pięć lat budynki te mają w ogóle nie pobierać energii ze źródeł zewnętrznych. Już 100 proc. populacji ma dostęp do urządzeń ułatwiających odzyskiwanie odpadów. Jeden na trzech obywateli Singapuru dojeżdża do pracy transportem publicznym. W 2030 r. ma on stanowić 70 proc. całego ruchu ulicznego. Ci, którzy nie chcą się przesiąść do autobusów, mają zagwarantowany 40-proc. rabat na zakup aut hybrydowych lub elektrycznych.