Rynek rozwiązań ERP (Enterprise Resource Planning – system do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa) co roku zwiększa się o 7,2 proc., a samo oprogramowanie podlega daleko idącym przeobrażeniom. Zwiększoną sprzedaż generują głównie trzy czynniki: rozbudowa funkcjonalna, projekty związane z transformacją cyfrową oraz modernizacja systemów.
– W ostatnich latach nasze systemy ERP są poddawane zmianom, przy których tworzeniu bierzemy pod uwagę trendy rozwojowe płynące z otoczenia – mówi Krzysztof Olszewski, architekt oprogramowania Streamsoft. – W obszarze nowych technologii zwiększamy skalowalność, dostępność i łatwości użycia.Na polu wymagań biznesowych dbamy o szybkie i nieograniczone dostosowywanie systemów pod indywidualne potrzeby użytkownika.
Na kształt ERP mają także wpływ zmiany prawne, takie jak chociażby ciążący na polskich firmach obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego, związany z uszczelnianiem systemu podatkowego, który spowodował „małą rewolucję” w obszarze oprogramowania dla przedsiębiorstw.
MŚP w kolejce
Na polskim rynku, tak jak i na świecie, utrzymuje się zainteresowanie systemami ERP. Ma to związek z poprawiającą się sytuacją gospodarczą, kontynuacją informatyzacji przedsiębiorstw oraz dostępem do funduszy unijnych.