To jedyna wizyta delegacji kanadyjskiej wykraczająca poza oficjalny protokół dyplomatyczny obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Kanadyjczycy, ale nie tylko oni, wiążą duże nadzieje z powstaniem tego interdyscyplinarnego międzynarodowego ośrodka badawczego, tworzonego w Warszawie przez prof. Leszka Roszkowskiego przy pomocy prof. Tomasza Bulika – laureatów programu „Międzynarodowe Agendy Badawcze”, prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Ciemna materia czy ukryty Wszechświat
Program MAB wspiera powstanie nowych instytucji badawczych w Polsce, w których wybitni naukowcy z całego świata będą prowadzić wysokiej jakości badania naukowe i prace rozwojowe dotyczące aktualnych, dobrze sprecyzowanych wyzwań naukowych.
Międzynarodowym partnerem strategicznym MAB Astrocent jest Laboratorium Astrofizyki Cząstek i Kosmologii (APC), światowej klasy instytut naukowy z siedzibą w Paryżu. Innymi partnerami są m.in. grupy badawcze z: Princeton University, Kanady, a w Polsce Politechnika Warszawska.
Centrum dostarczy wiedzy o ciemnej materii czy ukrytym Wszechświecie, ale prowadzone tam badania znajdą też praktyczne zastosowanie w nowych technologiach i medycynie. Dla prof. Roszkowskiego, który przez 25 lat pracował na Zachodzie i w 2011 roku wrócił do Polski, jest to najważniejsze przedsięwzięcie w jego dotychczasowej karierze naukowej, obarczone dużą odpowiedzialnością, pewnym ryzykiem, ale i pojawiającą się ogromną szansą.