Coat-It to dowód na to, że można przekuć pasję do nauki w biznes – zgodnie twierdzą dr inż. Alicja Stankiewicz i dr inż. Katarzyna Zielińska.
Obie poznały się na Politechnice Wrocławskiej podczas studiów doktoranckich. Alicja zajmowała się ochronnymi powłokami metalicznymi, a Katarzyna koloidami i nanotechnologią. Znalazły sposób, jak połączyć te dwie, wydawałoby się odległe, dziedziny. I tak zaczęły powstawać nowatorskie powłoki kompozytowe, zawierające nanocząstki w osnowie metalicznej.
Ryzyko się opłaciło
Obiecującym obszarem współpracy Alicji i Katarzyny okazały się badania nad uzyskaniem efektu samozaleczania w powłokach niklowych (tzw. powłoki samonaprawcze zawierają mikrokapsuły wypełnione substancją, która niweluje uszkodzenia powstałe na skutek korozji). Wydłużona w taki sposób żywotność powłok ochronnych, a w efekcie zmniejszona częstotliwość napraw, wpływa w rezultacie na zmniejszenie kosztów eksploatacji danego urządzenia czy instalacji. Innowacyjna i materiałooszczędna technologia pozostawała dotąd teorią. W międzyczasie Alicja przeniosła się do Szkocji, a Katarzyna do Anglii. Jednak myśl, by sprawdzić potencjał komercyjny obiecujących wyników badań, które leżały na dnie szuflady, nie dawała im spokoju.
CZYTAJ TAKŻE: Rewolucyjny sposób na koronawirusa. Naukowcy stworzyli powłokę ochronną
– Do powrotu nad pracami nad rozwiązaniem zmotywował nas pozytywny feedback od partnerów branżowych – wspomina Zielińska.