W tym kraju ikona LGBT okiełznała pandemię koronawirusa

Rekordowe 200 dni bez przypadku zakażenia koronawirusem – sukces Tajwanu to w dużej mierze zasługa Audrey Tang, transpłciowej minister cyfryzacji.

Publikacja: 03.11.2020 09:24

Sesja ślubna pod najwyższym budynkiem w Tajpej

Sesja ślubna pod najwyższym budynkiem w Tajpej

Foto: Bloomberg

Programistka, która niegdyś, prześladowana przez rówieśników, rzuciła publiczną szkołę, a potem pracowała dla Apple’a, dziś jest w centrum zainteresowania świata. Dokonała czegoś, o czym inne kraje marzą: odparła II falę epidemii koronawirusa. Transpłciowy, a zarazem najmłodszy członek tajwańskiego rządu, do walki z pandemią zaangażował nowe technologie. Nowatorska aplikacja i analityka big data okazały się nad wyraz skuteczne. Kontrowersyjna minister cyfryzacji może dziś z dumą odliczać kolejne dni bez zakażenia na wyspie.

Niebinarny geniusz

39-letnia Audrey Tang, a właściwie Táng Zōnghàn, urodziła się mężczyzną. W swoim ciele nie czuła się swojo, więc w wieku 24 lat zdecydowała się na cykl operacji zmiany płci. Zmieniła również imię i transkrypcję nazwiska z chińskiego. W oficjalnych dokumentach nie ma określonej płci – figuruje jako osoba niebinarna.

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce ocenzurowano postać LGBT w nowym filmie Disneya

Od najmłodszych lat była inna. Mówi o sobie, że jest anarchoindywidualistką (nurt sprzeciwiający się poddawaniu jednostki zewnętrznej woli). Nic więc dziwnego, że środowisko szkolne zupełnie jej nie odpowiadało. W wieku 14 lat porzuciła publiczną edukację i zdecydowała się na nauczanie indywidualne. Gdy miała 19 lat, założyła pierwszą firmę. Wyjechała do Kalifornii. Doradzała m.in. koncernowi Apple w projektach dotyczących sztucznej inteligencji. Gigant za jej czas i wiedzę płacił krocie – 1 bitcoina za godzinę (dziś to równowartość prawie 13,5 tys. dol.). Uznano ją również za jednego z najlepszych programistów na świecie. Okazało się, że jest osobą nad wyraz inteligentną – jej IQ wynosi aż 180. A to więcej, niż miał genialny fizyk Stephen Hawking (generalnie wartości IQ między 130 a 140 osiąga niecałe 3 proc. populacji; wyższa skala to już ewenement). Już gdy miała sześć lat, rozwiązywała zaawansowane działania matematyczne, a przed ósmym rokiem życia zaczęła programować.

""

daisuke1230

cyfrowa.rp.pl

Audrey w 2016 r. weszła do rządu na zaproszenie prezydent Tsai Ing-wen. Szybko stała się opoką dla innych osób transpłciowych. Jej umiejętności zdecydowano się wykorzystać do cyfrowego rozwoju kraju. Do czasu, gdy wybuchła pandemia. Ikona społeczności LGBT+ postanowiła spożytkować swój geniusz dla ogółu Tajwańczyków, mierząc się z epidemią koronawirusa. Minister sięgnęła w tym celu po nowe technologie – oprogramowanie i analitykę danych (big data).

Hakowanie wirusa

Gdy wirus zaatakował świat, stał się wyzwaniem dla medyków. Ale Audrey Tang postanowiła poradzić sobie z okiełznaniem tego problemu w sposób charakterystyczny dla wybitnego programisty. Wdrożyła aplikację, która z jednej strony monitoruje przemieszczanie się osób chorych, nadzoruje przebywających na kwarantannie (na tej podstawie złamanie kwarantanny domowej karane jest wysoką grzywną), a z drugiej informuje o lokalizacji sklepów z niezbędnymi artykułami, jak maski czy preparaty dezynfekujące. Aby zapobiec kłopotom z dostępnością tych produktów, Audrey zarządziła racje tygodniowe (każdy z mieszkańców mógł kupić np. dziewięć maseczek). Wszystkie dane są na bieżąco zbierane i analizowane. Apka dzięki udostępnieniu kodów źródłowych jest nieustannie rozwijana. Rygorystyczne śledzenie kontaktu, wymuszona technologią kwarantanna i powszechność aplikacji (skorzystało z niej ponad 10 mln osób, czyli niemal połowa z 23,5 mln mieszkańców wyspy) sprawiły, że Tajwan to dziś jedyne miejsce, gdzie od ponad 200 dni nie ma nowego przypadku zakażenia (dotychczasowy bilans to 550 potwierdzonych przypadków i siedem zgonów).

Biznes Ludzie Startupy
Stworzyli nowy sposób wykrywania chorób. Firma ze Stalowej Woli wyciśnie łzy
Biznes Ludzie Startupy
Niezwykły pomysł Szwajcarów. Ten kompozyt to lżejsze auta i ograniczenie emisji
Biznes Ludzie Startupy
Meble z konopi. Polacy stworzyli alternatywę dla wycinki drzew
Biznes Ludzie Startupy
Estończycy chcą skończyć z papierem. Ogromne oszczędności
Biznes Ludzie Startupy
Jak zmniejszyć bariery językowe w internecie. Czesi mają rozwiązanie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił