Programistka, która niegdyś, prześladowana przez rówieśników, rzuciła publiczną szkołę, a potem pracowała dla Apple’a, dziś jest w centrum zainteresowania świata. Dokonała czegoś, o czym inne kraje marzą: odparła II falę epidemii koronawirusa. Transpłciowy, a zarazem najmłodszy członek tajwańskiego rządu, do walki z pandemią zaangażował nowe technologie. Nowatorska aplikacja i analityka big data okazały się nad wyraz skuteczne. Kontrowersyjna minister cyfryzacji może dziś z dumą odliczać kolejne dni bez zakażenia na wyspie.
Niebinarny geniusz
39-letnia Audrey Tang, a właściwie Táng Zōnghàn, urodziła się mężczyzną. W swoim ciele nie czuła się swojo, więc w wieku 24 lat zdecydowała się na cykl operacji zmiany płci. Zmieniła również imię i transkrypcję nazwiska z chińskiego. W oficjalnych dokumentach nie ma określonej płci – figuruje jako osoba niebinarna.
CZYTAJ TAKŻE: W Polsce ocenzurowano postać LGBT w nowym filmie Disneya
Od najmłodszych lat była inna. Mówi o sobie, że jest anarchoindywidualistką (nurt sprzeciwiający się poddawaniu jednostki zewnętrznej woli). Nic więc dziwnego, że środowisko szkolne zupełnie jej nie odpowiadało. W wieku 14 lat porzuciła publiczną edukację i zdecydowała się na nauczanie indywidualne. Gdy miała 19 lat, założyła pierwszą firmę. Wyjechała do Kalifornii. Doradzała m.in. koncernowi Apple w projektach dotyczących sztucznej inteligencji. Gigant za jej czas i wiedzę płacił krocie – 1 bitcoina za godzinę (dziś to równowartość prawie 13,5 tys. dol.). Uznano ją również za jednego z najlepszych programistów na świecie. Okazało się, że jest osobą nad wyraz inteligentną – jej IQ wynosi aż 180. A to więcej, niż miał genialny fizyk Stephen Hawking (generalnie wartości IQ między 130 a 140 osiąga niecałe 3 proc. populacji; wyższa skala to już ewenement). Już gdy miała sześć lat, rozwiązywała zaawansowane działania matematyczne, a przed ósmym rokiem życia zaczęła programować.
daisuke1230