Firmy AI Clearing oraz Sunmetric to przykłady startupów, które skutecznie zaprzęgły sztuczną inteligencję do rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych. Rozwiązania obu spółek wykorzystywane są do konstruowania zarówno niewielkich instalacji solarnych m.in. na budynkach mieszkalnych, ale i potężnych farm czerpiących energię ze słońca.
Drony dostarczą dane sztucznej inteligencji
Polsko-amerykański startup AI Clearing tworzy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji – technologia AI analizuje zdjęcia i dane budowlane, dzięki czemu inwestorzy i firmy wykonawcze znacznie szybciej otrzymują informacje o postępie prac budowlanych. Z platformy analitycznej skorzystały już m.in. globalni potentaci branży budowlanej, jak PCL Construction, jedna z dziesięciu największych firm tej branży w USA, czy grupa Vinci. Teraz AI Clearing wesprze budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.
CZYTAJ TAKŻE: Drewniane szyby i energia od ludzi. W laboratoriach szykują rewolucję
System AI będzie monitorował przebieg prac na farmie firmy Esoleo. Dla warszawskiej spółki, specjalizującej się w algorytmach, to nie pierwszyzna – uczestniczyła wcześniej w procesach powstawania farm słonecznych w USA i Kanadzie. AI Clearing podpisał właśnie umowę z firmą Esoleo. Elektrownia słoneczna powstanie na obszarze o powierzchni 100 ha, w gminie Brudzew, gdzie wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. Potężna inwestycja ma być oddana do eksploatacji w sierpniu br.
Jak tłumaczą w AI Clearing, ich system będzie analizował dane pozyskane z dronów i porównywał z dokumentacją. Startup, założony przez Michała Mazura i Adama Wiśniewskiego, przekonuje, iż dzięki temu zarządzający dużymi projektami infrastrukturalnymi (nie tylko farmami, ale i budową dróg czy gazociągów) będą mieli na bieżąco wgląd w przebieg prac i mogli ocenić ich zgodność z projektem i harmonogramem.