Polski rząd czeka na wyklarowanie się na forum UE i OECD regulacji w zakresie opodatkowania takich usług cyfrowych, jak strumieniowanie muzyki czy filmów. Jednak część państw nie chce zwlekać. – Niektóre kraje starają się opodatkować dochody gigantów cyfrowych, w tym tych świadczących usługi streamingu, na bazie istniejących konstrukcji prawa podatkowego. Dobrym przykładem są Włochy – mówi Michał Nowacki, radca prawny w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
CZYTAJ TAKŻE: Boom na płatne serwisy z serialami. Netflix i Cyfrowy Polsat Go na czele
Jak wyjaśnia, postępowania prowadzone w tym kraju wobec Apple’a, Amazona, Facebooka i Google’a dały Włochom już ponad 5,5 mld euro dodatkowych przychodów podatkowych. Teraz na celowniku znalazł się Netflix, któremu zarzuca się, że unika opodatkowania we Włoszech pomimo posiadania w tym kraju stałego miejsca prowadzenia działalności. – Włoska administracja argumentuje, że tym stałym miejscem prowadzenia działalności jest infrastruktura informacyjno-komunikacyjna, którą Netflix wykorzystuje na terytorium Włoch do świadczenia usług. Włosi próbują zatem opodatkować Netflixa bez szczególnego uregulowania w postaci podatku cyfrowego. Co ciekawe, 24 stycznia Netflix ogłosił otwarcie w Rzymie spółki, do której przeniesiony będzie zespół kilkudziesięciu osób do tej pory pracujących w Holandii. Wydaje się więc, że strategia włoskiej administracji jednak działa – zaznacza mec. Nowacki.
Francuzi już w ub.r. przygotowali projekt przepisów o podatku m.in. od streamingu (stawka 3 proc. rocznych przychodów). W marcu miał się nim zająć parlament, ale Paryż – pod naciskiem Waszyngtonu – skłania się ku zawieszeniu poboru podatku w br. Szacuje się, że miałby on zwiększyć wpływy do budżetu o ponad 400 mln euro rocznie.