Aktualizacja: 19.03.2025 19:43 Publikacja: 13.09.2016 12:38
Foto: 123rf.com
Duża skala biznesu to nie wszystko. Wie o tym dobrze sam Warren Buffet, który w inwestycjach kieruje się przede wszystkim wskaźnikiem ROE.
Rentowność kapitałów pokazuje, jak dużo zysku udało się wygospodarować spółce z wniesionych kapitałów własnych. Średnia dla analizowanych firm IT przekracza 15 proc. Zdecydowanym liderem zestawienia jest LiveChat Software z imponującym 95-proc. wynikiem. – Kontynuujemy bardzo intensywny rozwój, dynamicznie poprawiamy wyniki i pozyskujemy nowych klientów. Żeby sprostać towarzyszącym temu wyzwaniom, zwiększamy też nasz zespół – mówi Mariusz Ciepły, prezes LiveChatu. Podkreśla przy tym, że jednocześnie firma utrzymuje dyscyplinę kosztową, co przekłada się na bardzo wysoką efektywność biznesową. Zdaniem analityków LiveChat może utrzymać dotychczasowe marże, a nawet je zwiększyć. Dynamicznie zwiększa liczbę klientów, a każdy klient przyczynia się do wzrostu marży, z uwagi na bardzo niskie koszty zmienne.
Spółki Skarbu Państwa zaczęły dostrzegać potencjał drzemiący w młodych firmach technologicznych – PZU ogłosiło właśnie, że na współpracy z nimi zyskało ponad 200 mln zł. Mocno na taką kooperację stawiają też m.in. Orlen i PKO BP.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Mati Staniszewski, założyciel ElevenLabs, czy Sebastian Siemiątkowski, twórca Klarny, to tylko część tuzów europejskiej branży start-upów, którzy – w ramach nowego projektu – chcą tworzyć kolejne jednorożce i gonić USA.
Sztuczna inteligencja bierze się za księgowych. Rodzima spółka Spice Solutions stworzyła narzędzie, które ma weryfikować standard jakości ich usług. A robi to w imponującym tempie. AI w 13 sekund sprawdza 4 tys. plików.
Start-up Ataraxis, zajmujący się medycyną precyzyjną wspieraną przez AI, pozyskał od inwestorów ponad 20 mln dol. Pieniądze wyłożyli m.in. Peter Thiel, guru Doliny Krzemowej, twórca PayPala, oraz czołowi badacze z OpenAI i DeepMind.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Innowatorzy z Polski mają coraz więcej zastosowań dla sztucznej inteligencji, a niektóre z projektów rodzimych start-upów stanowią prawdziwą rewolucję.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”. Jako jeden z dwóch głównych konkursów Festiwalu tworzy niezwykłą przestrzeń dla najlepszych twórców światowego kina niezależnego do przedstawienia swoich niezwykle intrygujących idei oraz zestawieniu ich z sobą. Zeszłoroczny konkurs zwyciężył film „Power Alley” w reżyserii Lillah Halli, która obecnie pracuje nad kolejnym projektem – „Flehmen”. Rokrocznie uczestnicy Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” znajdują się w shortlistach najlepszych festiwali kina niezależnego na świecie. Krakowska scena to dla twórców nieodłączny punkt ich festiwalowych tras. Laureatowi nagrody głównej zostanie przyznany czek w postaci 25 000 dolarów.
Czy Twoje dziecko jest gotowe na maturę? A może wciąż powtarza, że „ma jeszcze czas”, podczas gdy Ty w duchu zastanawiasz się, czy na pewno zdąży opanować cały materiał? Choć to ono będzie pisać egzamin, emocje udzielają się całej rodzinie. W powtórkach nieocenionym wsparciem będzie Strefa maturzysty – bezpłatna platforma, na której Twoje dziecko odnajdzie wszystko, czego potrzebuje do skutecznej nauki. Przeczytaj artykuł i poznaj jej zalety.
Dwa dni, 44 wystąpienia, panele i dyskusje oraz ponad 700 uczestników – tak wyglądał VII Krajowy Kongres Forów Skarbników zorganizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego wraz z Krajową Radą Forów Skarbników JST. O randze tego największego w Polsce wydarzenia skupiającego praktyków samorządowych finansów świadczy obecność przedstawicieli skarbników ze wszystkich województw, ekspertów, organów nadzorczych, a także reprezentantów rządu i parlamentu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu branżowym – SoDA Conference 2025, które odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2025 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w Orientarium w Łodzi, części łódzkiego ZOO. To dwudniowa konferencja, która stanie się kluczowym punktem na mapie wydarzeń dla kadry zarządzającej i menedżerskiej polskich firm IT.
Hasło XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego to „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future”, co oznacza, że szeroko pojęte bezpieczeństwo i geopolityka nadadzą ton kongresowym debatom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas