Pracami nad innowacyjnym rozwiązaniem kieruje dr hab. Agnieszka Michota-Kamińska, prof. nadzw. Projekt pt. „Innowacyjne ramanowskie urządzenie diagnostyczne do detekcji patogennych bakterii w próbkach medycznych i środowiskowych” powstaje w ramach programu TEAM-TECH Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Uczona planuje opracowanie nowatorskiego, przenośnego urządzenia (FORMI), opartego na powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana (SERS) oraz mikroprzepływach do czułego, prostego i szybkiego wykrywania patogennych bakterii z próbek klinicznych i środowiskowych.
– Nasze rozwiązanie do identyfikacji bakterii rzuca wyzwanie standardowym metodom biochemicznym. Analiza bakterii techniką SERS jest przeprowadzana bezpośrednio z aktywnych nanostruktur SERS, które są zintegrowane z układem mikroprzepływowym. Następnie zarejestrowane widma SERS bakterii zostaną skategoryzowane, a całkowita analiza nie przekroczy 15 minut – wyjaśnia profesor.
Urządzenie FORMI można wprowadzić do standardów Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) w zakresie identyfikacji bakterii w krótszym czasie. Finalny produkt ma bardzo duże szanse na sukces rynkowy.
Badaczka z Warszawy realizuje równolegle też dwa projekty na etapie badań podstawowych, które w przyszłości mogą również doprowadzić do powstania innowacji.