Aktualizacja: 19.03.2025 21:06 Publikacja: 30.03.2021 13:18
Foto: Bloomberg
Za 74 proc. rynku zakupów online odpowiadały towary, 13 proc. generuje turystyka, taki sam odsetek wydatków to inne usługi – wynika z badania na zlecenie Przelewy24 i Nets, które wykonała agencja sondażowa Kantar/Sifo.
W przypadku zakupów towarów liderem jest odzież, już co drugi Polak kupił ubrania za pośrednictwem sieci. 41 Polaków kupiło w sieci produkty kosmetyczne, z perspektywy wieku nabywców, najliczniejszą grupę stanowiły osoby poniżej 49 roku życia. Blisko jedna na trzy osoby 35 kupiła przez internet buty. Autorzy raportu podają, że najczęściej kupowane towary nie pokrywają się z tymi, które wygenerowały najwyższy obrót. Ponad 50 proc. wszystkich wydatków poniesionych przez kupujących w sieci stanowiła elektronika i sprzęty AGD. Jest to kategoria produktów, która w ubiegłych latach zazwyczaj plasowała się również w czołówce najczęściej kupowanych towarów.
Spółki Skarbu Państwa zaczęły dostrzegać potencjał drzemiący w młodych firmach technologicznych – PZU ogłosiło właśnie, że na współpracy z nimi zyskało ponad 200 mln zł. Mocno na taką kooperację stawiają też m.in. Orlen i PKO BP.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Mati Staniszewski, założyciel ElevenLabs, czy Sebastian Siemiątkowski, twórca Klarny, to tylko część tuzów europejskiej branży start-upów, którzy – w ramach nowego projektu – chcą tworzyć kolejne jednorożce i gonić USA.
Sztuczna inteligencja bierze się za księgowych. Rodzima spółka Spice Solutions stworzyła narzędzie, które ma weryfikować standard jakości ich usług. A robi to w imponującym tempie. AI w 13 sekund sprawdza 4 tys. plików.
Start-up Ataraxis, zajmujący się medycyną precyzyjną wspieraną przez AI, pozyskał od inwestorów ponad 20 mln dol. Pieniądze wyłożyli m.in. Peter Thiel, guru Doliny Krzemowej, twórca PayPala, oraz czołowi badacze z OpenAI i DeepMind.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Innowatorzy z Polski mają coraz więcej zastosowań dla sztucznej inteligencji, a niektóre z projektów rodzimych start-upów stanowią prawdziwą rewolucję.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”. Jako jeden z dwóch głównych konkursów Festiwalu tworzy niezwykłą przestrzeń dla najlepszych twórców światowego kina niezależnego do przedstawienia swoich niezwykle intrygujących idei oraz zestawieniu ich z sobą. Zeszłoroczny konkurs zwyciężył film „Power Alley” w reżyserii Lillah Halli, która obecnie pracuje nad kolejnym projektem – „Flehmen”. Rokrocznie uczestnicy Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” znajdują się w shortlistach najlepszych festiwali kina niezależnego na świecie. Krakowska scena to dla twórców nieodłączny punkt ich festiwalowych tras. Laureatowi nagrody głównej zostanie przyznany czek w postaci 25 000 dolarów.
Czy Twoje dziecko jest gotowe na maturę? A może wciąż powtarza, że „ma jeszcze czas”, podczas gdy Ty w duchu zastanawiasz się, czy na pewno zdąży opanować cały materiał? Choć to ono będzie pisać egzamin, emocje udzielają się całej rodzinie. W powtórkach nieocenionym wsparciem będzie Strefa maturzysty – bezpłatna platforma, na której Twoje dziecko odnajdzie wszystko, czego potrzebuje do skutecznej nauki. Przeczytaj artykuł i poznaj jej zalety.
Dwa dni, 44 wystąpienia, panele i dyskusje oraz ponad 700 uczestników – tak wyglądał VII Krajowy Kongres Forów Skarbników zorganizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego wraz z Krajową Radą Forów Skarbników JST. O randze tego największego w Polsce wydarzenia skupiającego praktyków samorządowych finansów świadczy obecność przedstawicieli skarbników ze wszystkich województw, ekspertów, organów nadzorczych, a także reprezentantów rządu i parlamentu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu branżowym – SoDA Conference 2025, które odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2025 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w Orientarium w Łodzi, części łódzkiego ZOO. To dwudniowa konferencja, która stanie się kluczowym punktem na mapie wydarzeń dla kadry zarządzającej i menedżerskiej polskich firm IT.
Hasło XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego to „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future”, co oznacza, że szeroko pojęte bezpieczeństwo i geopolityka nadadzą ton kongresowym debatom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas