W obszarze gospodarki wodno-ściekowej jednym z problemów, a zarazem potrzebą, jest wtórne wykorzystywanie oczyszczonych ścieków, zwane odnową wody. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, od ponad roku Instytut Ekologii Stosowanej w Skórzynie (ies.zgora.pl) pod kierunkiem prof. Wojciecha Halickiego realizuje projekt badawczy pn. „Opracowanie technologii roślinno-stawowej oczyszczalni ścieków z usuwaniem biogenów i odnową wody” współfinansowany przez NCBiR.
Celem technologicznym projektu jest odnowa wody odzyskiwanej ze ścieków bytowych, do poziomu parametrów wody do picia. Odnowiona woda będzie w bezpieczny sposób zawracana do układu i wykorzystywana do celów gospodarczych, np. spłukiwania toalet czy podlewania zieleni. Należy zaznaczyć, że celem nie jest spożywanie odnowionej wody, a jedynie zapewnienie jej bezpiecznego stosowania do celów niekonsumpcyjnych.
Zastosowanie technologii w domach, szkołach lub hotelach przyniesie wymierne korzyści finansowe, zmniejszając ogólne zużycie wody o co najmniej 40 proc. oraz poprzez wyeliminowanie problemu powstających ścieków. Cena takiej instalacji będzie porównywalna do kosztu montażu zaawansowanej oczyszczalni przydomowej.
Wieloletnie doświadczenie naukowe kierownika projektu oraz zespołu badawczego umożliwiło stworzenie kompaktowego układu, w którym wykorzystano procesy samooczyszczania się wody, znane w naturalnym środowisku.
Wdrożenie uzyskanych efektów będzie polegać na świadczeniu przez Instytut Ekologii Stosowanej usług projektowania i budowy obiektów i instalacji do odnowy wody. Więcej na temat realizowanego projektu oraz galerię zdjęć można znaleźć na stronie Instytutu (www.ies.zgora.pl/projekt-ncbr/).