Zespół Nextplease rozwija bezpłatną apkę, która ma umożliwić wymianę książek między użytkownikami oraz budować społeczność czytelników. Białostocki projekt współtworzenia internetowej bazy używanych lektur wpadł w oko koreańskiemu gigantowi. Dzięki temu aplikację, która ułatwi proces wymiany, sprzedaży oraz zakupu książek, rozwijana jest dziś w ramach Samsung Inkubator Białystok, programu wspierającego lokalne, młode, innowacyjne spółki.

CZYTAJ TAKŻE: Dzieła literatury trafiają do gier. Teraz Lem i Kafka

Bookcrossing, czyli wymiana książek między czytelnikami to ruch, który narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX w. i od tego czasu cały czas ewoluuje. Coraz częściej w miejscach publicznych spotkać możemy biblioteczki bookcrossingowe, a poszczególne organizacje – takie jak stowarzyszenia czy biblioteki – organizują cykliczne wymiany książkowe. Nextplease chce ten świat przenieść do internetu. Ale cyfrowa rzeczywistość ma dodatkowe zalety – dzięki usłudze geolokalizacji można wyszukiwać wybrane tytuły w konkretnej okolicy, a co za tym idzie nawiązywać nowe, czytelnicze znajomości.

– W ostatnim czasie w social mediach da się zauważyć wzrost zainteresowania czytelniczego. Niektóre grupy wymiany i sprzedaży książek aktualnie liczą po kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Nasza aplikacja może być dla tych osób idealnym rozwiązaniem. Daje ona bowiem możliwość zakupu książek w korzystnej cenie od osób znajdujących się w dogodnej dla nich lokalizacji – tłumaczy Daniel Wojciechowski, twórca Nextplease.

CZYTAJ TAKŻE: Apple żąda wycofania książki Sadowskiego. Rękopis ma być zniszczony

Jak podkreśla, w aplikacji oferty aktualizowane są na bieżąco, a transakcje dokonywane w prosty intuicyjny sposób. Co więcej, rozwiązanie wpisuje się w popularne idee odpowiedzialnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Apkę, która dostępna jest na smartfony z systemem Android oraz iOS, pobrało dotąd ok. 5 tys. osób.

Nextplease jest jednym z ośmiu startupów, który swoje działania realizuje w ramach programu Samsung Inkubator Białystok. Projekt wspierają Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.