Umożliwi ona ograniczenie ich produkcji oraz ich efektywne zagospodarowanie. – Otrzymałem wiele sygnałów o potrzebie oczyszczania odcieków zawierających wysokie stężenie siarczanów i metali ciężkich. Zapotrzebowanie jest bardzo duże w skali całego świata – są to nie tylko kopalnie, ale także cały rynek hutniczy i metalurgiczny, gdzie w trakcie procesów produkcyjnych powstają odcieki, które trzeba oczyścić przed zrzutem do wody. Obecnie do tego celu wykorzystywane są metody fizyczno-chemiczne, które nie dość, że generują duże ilości niebezpiecznych osadów, to są także bardzo kosztowne. Dlatego istniała potrzeba zmniejszenia kosztów technologii i opracowania metody przyjaznej dla środowiska – mówi naukowiec.
Na przeprowadzenie badań w ramach projektu „Opracowanie procesu (bio)technologicznego zagospodarowania odpadów i odzyskiwania wody z odcieków pochodzących z procesów hydrometalurgicznych” badacz otrzymał dofinansowanie w programie TEAM-TECH FNP.
Opracowana przez zespół dr. hab. prof. ucz. Łukasza Drewniaka technologia SURE korzysta z połączenia metod chemicznych i biologicznych, wykorzystując potencjał mikroorganizmów redukujących siarczany. Rozwiązanie występuje w dwóch wariantach – aktywnym i pasywnym. Wariant aktywny (bioreaktory z pompami, mieszadłami, sprężarkami i szafami sterującymi), dostarczając energię, przyspiesza proces oczyszczania. Wariant pasywny działa na zasadzie przepływów grawitacyjnych – przez co generuje mniejsze koszty eksploatacyjne, jednak z racji na wolniejszy metabolizm bakterii trwa dłużej, a sama instalacja zajmuje więcej przestrzeni.
Metoda pozwala na oczyszczanie odcieków zawierających siarczany i metale ciężkie oraz kombinację siarczanów z metalami ciężkimi i związkami organicznymi. Ze względu na różne typy odcieków nie jest bezpośrednio skalowalna.
Technologia SURE to przede wszystkim wymierne korzyści ekonomiczne, wedle szacunków nawet czterokrotnie niższe od tradycyjnych metod chemicznych. Jak podkreśla badacz, dodatkową korzyścią jest odzyskana woda oraz półprodukty z procesu oczyszczania, które zależą od charakteru odcieków.