Reklama
Rozwiń

Polscy Szkoci celują w CPK

Continuum Industries, polska spółka w Szkocji, zaprzęga sztuczną inteligencję do planowania oraz tworzenia projektów z zakresu infrastruktury energetycznej, wodociągowej, drogowej czy kolejowej.

Publikacja: 26.05.2020 00:14

Polscy Szkoci celują w CPK

Foto: mat. pras.

Startup założony w 2018 r. w Edynburgu przez grupę inżynierów, informatyków, matematyków i fizyków ma ambicję, by zrewolucjonizować wart 2,5 bln dol. rynek infrastruktury liniowej. Firma stworzyła narzędzie o nazwie CI Engine, które zmienia sposób projektowania schematów takiej infrastruktury – pozwala użytkownikom zautomatyzować ten proces. System wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji silnik do badania milionów możliwych opcji projektowania, oszczędzając nie tylko czas, ale też pieniądze.

CZYTAJ TAKŻE: W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Continuum Industries chce wyjść na rynki międzynarodowe, w tym do Polski. Ekspansję zagraniczną mają rozpędzić pieniądze pozyskane właśnie w rundzie seed (zalążkowej).

Zaczęło się od hyperloopa

Startup od grupy inwestorów, którym przewodziły fundusze VC – czeski Credo Ventures (udziałowiec m.in. w Explain Everything czy Kontakt.io) oraz londyński Playfair Capital – otrzymał 1,5 mln funtów. Teraz spółka wyznacza sobie jasny cel: ciągu dwóch lat zamierza otworzyć biuro w Polsce, ale już teraz przystępuje do procesu budowania w kraju struktur operacyjnych.

""

Liderzy startupu Continuum Industries (od lewej: prezes Grzegorz Marecki, współzałożyciel Adam Anyszewski, a także Emil Hansen, Andreas Malekos oraz Matt Blythe) chcą zrewolucjonizować proces projektowania infrastruktury.mat. pras.

Foto: cyfrowa.rp.pl

W firmie przyznają, że interesują ich największe projekty infrastrukturalne, takie jak zaplanowana linia kolejowa do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego o długości ponad 1600 km. Zanim to nastąpi, firma będzie poszukiwać w Polsce technologicznych talentów, głównie programistów. Proces rekrutacji ma ruszyć w perspektywie kilku miesięcy. Wcześniej spółka z Edynburga chce zaistnieć w świadomości polskiej branży budowlanej. Grzegorz Marecki i Adam Anyszewski, założyciele Continuum Industries, tłumaczą, że dokładnie przygląda się postępom prac nad powstaniem CPK, i podkreślają: tak wielkie projekty infrastrukturalne bardziej niż inne potrzebują automatyzacji i optymalizacji procesu planowania i projektowania.

CZYTAJ TAKŻE: Znany na świecie polski startup ruszył do walki z koronawirusem

Marecki i Anyszewski stworzyli startup w Szkocji. Obaj opuścili Polskę w 2013 r., gdy wyjeżdżali na studia w Edynburgu. Na uniwersytecie przewodzili 150-osobowemu zespołowi, który pracował nad projektem pierwszego prototypu kolei hyperloop w Wielkiej Brytanii, a później wystartowali z nim w prestiżowych konkursach organizowanych przez SpaceX i Virgin Hyperloop One. – Tak na dobre zaczęła się ich przygoda z biznesem – wspomina Adam Anyszewski, który w Continuum Industries odpowiada za strategię i rozwój produktu.

firma będzie poszukiwać w Polsce technologicznych talentów, głównie programistów

– W czasie prac nad pojazdami dla kolei hyperloop szybko zrozumieliśmy, że o przyszłym sukcesie tej technologii nie zdecydują możliwości zaprojektowanych pociągów, ale dostępność i jakość infrastruktury. Postanowiliśmy skupić nasze wysiłki na stworzeniu rozwiązań, które efektywniej zamienią idee dotyczące projektów infrastrukturalnych w rzeczywistość – wyjaśnia.

15-proc. oszczędności

– Widząc skalę zapóźnienia tego rynku i olbrzymi potencjał, postanowiliśmy wprowadzić na rynek nowoczesne narzędzie do wspomagania projektowania i realizacji projektów infrastrukturalnych, które pozwoli zaoszczędzić czas i ściąć ich budżet nawet o 15 proc. – zaznacza Grzegorz Marecki.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie startupy na wojnie z koronawirusem

Startup, choć działa ledwie dwa lata, obsługuje już kilka firm budowlano-inżynieryjnych, a każda z nich zatrudnia dziesiątki tysięcy osób. Ostatnio współpracował z Mott Macdonald, jedną z wiodących na świecie firm w obszarze budownictwa infrastrukturalnego, przy wsparciu procesu projektowania wodociągów.

– Spółka ma świetną technologię i rozwinięty produkt, już sprawdzony przez większych klientów – komentuje Jan Habermann, partner w funduszu Credo Ventures.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku