Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 07:06 Publikacja: 26.05.2020 00:14
Foto: mat. pras.
Startup założony w 2018 r. w Edynburgu przez grupę inżynierów, informatyków, matematyków i fizyków ma ambicję, by zrewolucjonizować wart 2,5 bln dol. rynek infrastruktury liniowej. Firma stworzyła narzędzie o nazwie CI Engine, które zmienia sposób projektowania schematów takiej infrastruktury – pozwala użytkownikom zautomatyzować ten proces. System wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji silnik do badania milionów możliwych opcji projektowania, oszczędzając nie tylko czas, ale też pieniądze.
Spółki Skarbu Państwa zaczęły dostrzegać potencjał drzemiący w młodych firmach technologicznych – PZU ogłosiło właśnie, że na współpracy z nimi zyskało ponad 200 mln zł. Mocno na taką kooperację stawiają też m.in. Orlen i PKO BP.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Mati Staniszewski, założyciel ElevenLabs, czy Sebastian Siemiątkowski, twórca Klarny, to tylko część tuzów europejskiej branży start-upów, którzy – w ramach nowego projektu – chcą tworzyć kolejne jednorożce i gonić USA.
Sztuczna inteligencja bierze się za księgowych. Rodzima spółka Spice Solutions stworzyła narzędzie, które ma weryfikować standard jakości ich usług. A robi to w imponującym tempie. AI w 13 sekund sprawdza 4 tys. plików.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Start-up Ataraxis, zajmujący się medycyną precyzyjną wspieraną przez AI, pozyskał od inwestorów ponad 20 mln dol. Pieniądze wyłożyli m.in. Peter Thiel, guru Doliny Krzemowej, twórca PayPala, oraz czołowi badacze z OpenAI i DeepMind.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Region może przyczynić się do rozwoju branży chipów w Polsce tak, jak miało to miejsce w poprzednich latach, na przykład w przypadku automotive czy elektroniki – mówi Radosław Bojarczuk, menedżer do spraw inwestycji strategicznych, Invest in Pomerania.
W Sopocie – po raz pierwszy w Polsce – odbyło się najważniejsze spotkanie europejskiej branży półprzewodnikowej. Konferencję zdominował temat wpływu sztucznej inteligencji na niemal wszystkie dziedziny życia.
Za zbudowaniem Doliny Krzemowej w Saksonii stoją cztery klucze do sukcesu – mówi Thomas Kralinski, sekretarz stanu i szef gabinetu Saksońskiego Ministerstwa Gospodarki, Pracy, Energii i Ochrony Klimatu.
Pomorze w najbliższych latach będzie dysponować potencjałem w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, który zbuduje przewagę nie tylko regionu, ale także tej części Europy. To właśnie tu powstanie elektrownia jądrowa i morskie farmy wiatrowe – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Polska ma szczególne zasoby i wiedzę, które można wykorzystać w całej Europie, tak by skorzystała na tym Wspólnota – mówi Dionys van de Ven, prezes Comet Yxlon.
Należy w większym stopniu wykorzystywać do współpracy mocne strony Europy, centra kompetencji i know-how, dzięki czemu będziemy mogli szybciej wprowadzać nowe rozwiązania i technologie oraz utrzymać przewagę konkurencyjną – mówi Laith Altimime, prezes SEMI Europe.
Podczas katowickiego wydarzenia, zaplanowanego w dniach 23–25 kwietnia, swoje ważne miejsce będą miały zagadnienia związane z handlem – tradycyjnym i internetowym.
Firma będąca krajowym liderem produkcji hydrauliki siłowej po raz kolejny zaprezentuje swą ofertę, w tym nowości, na prestiżowych targach w stolicy Bawarii, które odbędą się w dniach 7–13 kwietnia br.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas