CyberStudio wsparł Samsung. Polska firma przewiduje zagrożenia

Rzeszowski startup, kierowany przez byłego szefa działu bezpieczeństwa IT w LOT, opracował inteligentny system zaawansowanej predykcji cyberzagrożeń.

Publikacja: 03.03.2020 00:53

CyberStudio wsparł Samsung. Polska firma przewiduje zagrożenia

Foto: Adobe Stock

Globalnie brakuje dziś aż 3 mln ekspertów od cyberbezpieczeństwa – wynika z danych Storagecraft. Tylko w Europie do 2022 r. deficyt takich specjalistów sięgnąć ma aż 350 tys. osób. A zagrożenia i straty dla firm z tego tytułu są olbrzymie i będą coraz większe – aż 62 proc. przebadanych przez PwC firm odnotowało zakłócenia i przestoje. Co więcej, zatrudnienie i retencja wysokiej klasy ekspertów IT jest dziś największym wyzwaniem biznesowym dla ponad połowy przedsiębiorstw. Odpowiedź na te problemy proponuje polska firma CyberStudio (działa jako Cybersecurity Studio).

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma inwestuje w belgijskiego startupa. Poskromi światło

Rzeszowski startup rozwija autorski system zaawansowanej predykcji zagrożeń w środowisku IT. W wizję jej założycieli uwierzył właśnie fundusz LT Capital, który przeznaczył na dalszą ekspansję biznesu 1 mln zł. Pieniądze mają pomóc w budowie portfela klientów, a także wyjściu za granicę.

""

Bartosz Kozłowskii Antoni Omondi stworzyli innowacyjny system,który pozwoli firmom odpierać cyberatakifoto: Michał Mart

cyfrowa.rp.pl

W projekt CyberStudio uwierzył już m.in. Samsung. Koreański gigant wsparł nawet finansowo to przedsięwzięcie i umożliwił startupowi konsultacje technologiczne z ekspertami ze swojego działu R&D.

AI zamiast specjalisty

– Zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania lub wręcz braku systemu zabezpieczeń IT są olbrzymie. Niestety, spora grupa firm jeszcze nie zdała sobie z tego sprawy. W branży mówi się wręcz o odbywającej się cyberruletce, w której firmy liczą na szczęście, że zagrożenie IT je ominie – mówi Antoni Omondi, jeden z założycieli CyberStudio, który wcześniej rozwijał system TaxiLog, umożliwiający bezgotówkowe rozliczanie i zarządzanie przejazdami służbowymi. I dodaje, że rozwiązanie, które stworzył wraz z Bartoszem Kozłowskim, to usługa właśnie dla przedsiębiorstw, które nie posiadają specjalistów zarządzających bezpieczeństwem IT.

Najważniejszą funkcjonalnością naszego systemu jest dostarczanie ciągłej i niezakłóconej informacji o zdarzeniach, które mogą oznaczać początek incydentu

Bartosz Kozłowski, drugi z założycieli rzeszowskiej firmy, odpowiada za rozwijanie systemu CyberStudio. Ma imponujące kompetencje w tym zakresie – całe swoje życie zawodowe poświęcił obszarowi bezpieczeństwa IT, pracując m.in. najpierw w KPMG, a później w LOT, przechodząc kolejno wszystkie szczeble od stanowiska eksperta i audytora do szefa działu cyberbezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Jest dużo pieniędzy na startupy. Tylko gdzie te projekty?

– Najważniejszą funkcjonalnością naszego systemu jest dostarczanie ciągłej i niezakłóconej informacji o zdarzeniach, które mogą oznaczać początek incydentu. Dzięki innowacyjnej implementacji algorytmów sztucznej inteligencji narzędzie to łączy kompetencje eksperckie oraz funkcjonalność narzędzi klasy korporacyjnej w postaci jednego, inteligentnego produktu dostępnego dla małych i średnich przedsiębiorstw – wyjaśnia Kozłowski.

CyberStudio działa na rynku raptem od kwietnia ub.r., ale założyciele spółki są aktywni w branży od dekady.

Rewolucyjna koncepcja

Prace nad prototypem CyberStudio przebiegły bardzo sprawnie, m.in. dzięki współpracy z HugeTECH. To rzeszowski inkubator – firma wspierająca startupy od samego pomysłu aż po wdrożenie, a przy tym łączy projekty technologiczne z korporacjami i umożliwia wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań na rynek. Przykład współpracy CyberStudio z Samsungiem pokazuje, że skutecznie.

LT Capital, który zainwestował w startup, przygotowuje teraz spółkę do kolejnej, większej rundy finansowania.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Booksy chce być gigantem jak Uber i Airbnb

– Autorski system CyberStudio i doświadczenie dwóch założycieli spółki dają nadzieję na zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki dziś funkcjonuje cyberbezpieczeństwo w polskich firmach. To świetne, globalnie skalowalne rozwiązanie – ocenia Tomasz Jastrzębski, partner zarządzający LT Capital, nowego funduszu na polskim rynku, dysponującego budżetem 10 mln euro.

Biznes Ludzie Startupy
Ten materiał zastąpi plastikowe torby? W Szkocji wpadli na zaskakujący pomysł
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja walczy z depresją. Jak poprawić nastrój?
Biznes Ludzie Startupy
Jak zbadać zadowolenie pracowników?
Biznes Ludzie Startupy
Prąd popłynie z latawca. Polska firma rzuca wyzwanie wiatrakom i panelom solarnym
Biznes Ludzie Startupy
Smartfony już rządzą. Co Polacy kupują przez aplikacje mobilne?