Jedna trzecia specjalistów z branży IT pracowała kiedyś poza Polską, ale obecnie robi to zaledwie 9 proc. Zadecydowana większość nie zakłada wyjazdu za granicę na stałe. Obserwujemy wręcz odwrotny trend: to Polska stała się atrakcyjnym miejscem do rozwoju biznesów informatycznych i z roku na rok przyciąga coraz więcej obcokrajowców. – Firmy z zagranicy zakładają w Polsce swoje oddziały i rekrutują do nich też wielu rodzimych specjalistów. Zarobki w Polsce, szczególnie w branży IT , są bowiem bardzo godziwe – podkreśla Dariusz Nawojczyk, szef marketingu informatycznej spółki Oktawave.
Pensje nie są niskie
Według raportu firmy rekrutacyjnej Antal głównymi kierunkami migracji specjalistów i menedżerów z branży IT są: Europa Zachodnia (głównie kraje starej Unii), Ameryka Północna oraz kraje nordyckie.
– Wiąże się to przede wszystkim z wyższym wynagrodzeniem, funkcjonowaniem na bardziej dojrzałym rynku pracy i większą dostępnością najnowszych rozwiązań technologicznych – mówi Mikołaj Zbudniewek, konsultant Antal IT Services. Dodaje, że polscy pracownicy branży IT mają renomę jednych z najlepszych. O tym, że nie są to puste słowa, świadczy chociażby raport HackerRank, w którym Polacy uplasowali się na trzecim miejscu na świecie w rankingu ogólnym, zajmując równocześnie pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych programistów w języku Java oraz drugie w Pythonie.
– Do niedawna polscy programiści, specjaliści z branży IT migrowali w poszukiwaniu większych pieniędzy i możliwości rozwoju. W ostatnim czasie sytuacja ta nieco się zmieniła z uwagi na fakt, że firmy zagraniczne, otwierające swoje filie w Polsce, poszukują talentów i są w stanie płacić za nie duże pieniądze – podkreśla Magdalena Zawadzka-Wojtaszek, rzecznik prasowy agencji zatrudnienia Interkadra. Dodaje, że programiści wybierający dziś pracę w Polsce, ale w firmach zagranicznych, mogą liczyć na atrakcyjne benefity i świetne warunki finansowe, porównywalne albo takie same jak te, które obowiązują za granicą. – Oczywiście z perspektywy polskiej gospodarki ważne jest, aby takie osoby zostały w kraju, bo swoją obecnością i pracą w Polsce budują kapitał społeczny i rozwijają gospodarkę – dodaje. Wtóruje jej Michał Jarząbek, ekspert z Randstad Technologies.
– Polscy informatycy emigrują bardzo sporadycznie, ponieważ zarabiają w Polsce bardzo dobrze – mówi. Ludzie z branży IT nie mają także problemu ze znalezieniem pracy, więc nie przejmują się tym, że mogą stać się bezrobotni. Łatwo zaciągają zobowiązania, np. kredyty. – Statystycznie jest to też grupa, która relatywnie szybko zakłada rodzinę, co też utrudnia im podjęcie decyzji o opuszczeniu kraju – mówi ekspert z Randstad Technologies. Dodaje, że wielu specjalistów nie decyduje się na wyjazd za granicę, ponieważ oznaczałoby to dla nich o 15 proc. wyższe zarobki, ale zarazem o 20 proc. wyższe koszty życia. Na jakie pensje mogą liczyć u nas?? Kształtują się one od 5 tys. złotych brutto miesięcznie dla osoby początkującej do nawet 20 tys. zł dla ekspertów w niektórych technologiach.