Accenture przygotowało raport „Mapa polskiego fintechu”. – Przeanalizowaliśmy ponad 160 firm, które należą do sektora fintechowego. Są to firmy, które zajmują się nowoczesnymi technologiami i pracują w sektorze finansowym – mówił Mazurek.
Przyznał, że firm fintechowych jest sporo. – One się bardzo ciekawie rozwijają, ale polski sektor fintechowy jeszcze jest bardzo mały. Z jednej strony dość innowacyjny, ale te firmy napotykają wiele barier. Mają problem chociażby z kapitałem. Zdecydowana większość tych firm jest budowana na bazie kapitału założycieli – tłumaczył gość.
Polski sektor finansowy jest postrzegany na świecie jako innowacyjny. – Do tej pory innowacje były dostarczane przez duże instytucje, które działają na tym rynku, albo były to nawet przedsięwzięcia sektorowe. Teraz te instytucje potrzebują świeżego tchnienia nowych pomysłów – ocenił Mazurek.
– Obserwujemy coraz bardziej rozwijającą się współpracę między fintechami i bankami. Światem finansowych innowacji w małych startupach i dużych instytucji, ubezpieczycieli i banków. Nawet na rynku polskim, wszystkie duże banki uruchomiły już coś w rodzaju własnych akceleratorów – dodał.
Mazurek wyjaśnił, że duże instytucje finansowe szukają ciekawych pomysłów i najciekawsze kupują. – Ten model zaczyna się mocno rozprzestrzeniać. Dla mniejszych firm to duża szansa, jeśli współpraca jest dobrze poukładana, a duża instytucja nie ma na celu zniszczenia potencjalnej konkurencji. Coraz częściej inkorporuje się małe firmy z dobrymi pomysłami – tłumaczył.